Je tu nové BMW radu 4 Coupé

Piatok, 05 jún 2020

Po nedávnej internetovej digitálnej premiére modelov radu BMW radu 5 Sedan a BMW radu 5 Touring mala automobilka BMW ďalšiu digitálnu premiéru, tentoraz to bolo nové BMW radu 4 Coupé.

1-BMW-4-Coupe

Priaznivci značky BMW a luxusných kupé si mohli svetovú premiéru pozerať v pohodlí svojho domova na internete v podvečer 2. júna. Túto formu svetovej premiéry nového modelu zvolila bavorská automobilka vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia po celom svete.

Nové BMW radu 4 Coupé je výraznejšie a športovejšie ako kedykoľvek predtým. Jeho virtuálne uvedenie bolo netradičné práve tak ako netypické pre bavorácke modely sú obrovité ľadvinky predstavenej novinky.

Z rámca zvyklostí vzhľadu modelov BMW sa vymykajú práve ľadvinky ako mriežka chladiča. Práve ony sú najväčším prekvapením modelu, ktorý ako koncept druhej generácie BMW radu 4 Coupé (G22) pre frankfurtský autosalón pripravila mníchovská značka.

Po premiére konceptu minulú jeseň vo Frankfurte sa hovorilo, že automobilka si chcela overiť reakcie verejnosti a odborníkov na nový dizajnový prvok s tým, že finálny produkt má byť iný. Teraz po predstavení sériového modelu s touto kontroverznou časťou novinky je isté, že dizajn s veľkými ľadvinami bol jasný zámer už pri predstavovaní konceptu.

Teraz už možno konštatovať, že prichádzajúce nové BMW radu 4 Coupé je svojim predkom najkontroverznejšie BMW, ale zároveň aj výraznejšie a športovejšie než kedykoľvek predtým. Celková konštrukcia dvojdverového vozidla od proporcií a na mieru vytvorených dizajnových prvkov až po špeciálne naladenie podvozka, to všetko predstavuje jednoznačný záväzok k maximálnemu jazdnému zážitku.

Zameranie na radosť z dynamickej jazdy vytvára jasný rozdiel medzi novým modelom BMW radu 4 Coupé a aktuálnou generáciou BMW radu 3 Sedan, pričom novinka získava výrazne ostrejší charakter ako jeho predchodca.

Nový model BMW radu 4 Coupé vznikal so zámerom nanovo definovať podstatu radosti z jazdy v prémiovom segmente strednej triedy. Aura exkluzivity a atletických schopností nadväzuje na tradíciu značky BMW s vozidlami typu kupé, ktorú už takmer 90 rokov vytvárajú legendárne športové automobily. Vynovenie nového modelového radu BMW radu 4 Coupé odráža dôraz kladený na dynamický potenciál vložený do konštrukcie vozidla.

V čase príchodu na trh, ktorý je naplánovaný na október 2020, bude na špičke ponuky tróniť model BMW M440i xDrive Coupé poháňaný benzínovým radovým 3-litrovým 6-valcovým motorom s výkonom 275 kW (374 k). Spočiatku ho doplní 4-valcový benzínový a 4-valcový naftový motor. Následne sa v marci 2021 ponuka rozšíri o dva 6-valcové radové naftové motory a výkonnejšia z týchto dvoch pohonných jednotiek sa dostane do modelu BMW M.

Dynamický vzhľad a proporcie nového BMW 4 Coupé sú výsledkom väčších rozmerov kupé ako v prípade predchodcu. Dĺžka sa natiahla o 128 milimetrov na 4768 mm, šírka o 27 mm na 1852 mm a rázvor o 41 mm na 2851 mm. Auto je vyššie o 6 mm a má 1383 milimetrov. Oproti predchádzajúcemu modelu narástla aj šírka rozchodu kolies o 28 milimetrov vpredu a o 18 milimetrov vzadu.

Nový model BMW radu 4 Coupé bude schádzať z výrobných liniek závodu BMW v meste Dingolfing. Predávať sa má začať v októbri tohto roku.

1-BMW-4-Coupe 2-BMW-4-Coupe 3-BMW-4-Coupe 4-BMW-4-Coupe 5-BMW-4-Coupe 6-BMW-4-Coupe
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.