Jeep Grand Cherokee Trackhawk: Šprintuje ako Usain Bolt

Streda, 19 apríl 2017

Jeep si zaumienil, že tromfne všetkých, ktorí sa usilovali o extrémne rýchle SUV. Teraz je na svete model Grand Cherokee s prívlastkom Trackhawk. Do predaja má prísť koncom tohto roka a vtedy bude známa aj jeho cena.

1 Jeep Grand Cherokee Trackhawk
Jeep Grand Cherokee Trackhawk, americký svalovec s výkonom 707 koní a 900 Nm

Jeep Grand Cherokee Trackhawk pokorí všetky doteraz známe SUV a bude kladivom aj na doterajšieho kráľa športovo úžitkových áut Bentley Bentayga so štvorlitrovým osemvalcovým naftovým motorom s výkonom 435 koní (320 kW) a krútiacim momentom 900 Nm. Jeep má pod kapotou stroj s objemom 6,2 litra a tiež s ôsmimi valcami, ale výkon 707 koní a najvyšší krútiaci moment 900 Nm.

Svojim vzhľadom sa nový Grand Cherokee Trackhawk oproti "skromnejšiemu" Grand Cherokee SRT príliš nelíši, keď, tak potom len v nepatrných detailoch. Okrem iného napríklad nápisom Supercharged, teda o kompresorom preplňovanom motore na predných dverách. Práve to je jeden z prvkov, ktoré Trackhawku pridáva na výkone a rýchlosti. Trackhawk je rýchly, vie byť ešte rýchlejší, od SRT veľmi rýchlejší.

Už vieme, že Grand Cherokee Trackhawk má pod kapotou motor 6,2 V8 s kompresorom, z ktorého sa ženie na kolesá oboch náprav stádo 707 koní a 900 Nm krútiaceho momentu. S ním dokáže auto s hmotnosťou takmer dva a pol tony rozpohybovať z nuly na 100 km/h, (presnejšie na 60 míľ, čo je 97 km/h) za neskutočné 3,5 sekundy a vie uháňať rýchlosťou 290 km/h. Je to síce menej ako 310 km/h premiantského konkurenta Bentley Bentayga, ten však "stovku" pokorí len za 4,1 sekundy, takže proti americkej novinke nemá v šprinte šancu.

Lepšiemu šprintu Grand Cherokee Trackhawk napomáha aj pohon 4x4 s režimami, ktoré rozdeľujú výkon medzi predné a zadné kolesá v pomeroch 40:60 (na prospech zadnej nápravy), 50:50, 60:40, 35:65 alebo 30:70. O spomalenie sa starajú nie karbón-keramické brzdy, ale oceľové kotúče vpredu s priemerom 400 mm a vzadu 350 mm. S nimi dokáže zastaviť z rýchlosti 100 km/h na vzdialenosť 34,7 metra!

V komfortnom interiéri modelu Grand Cherokee Trackhawk nájdeme čalúnenie z kože Nappa a karbónové obloženie alebo semišové doplnky. Nechýba moderný informačno-zábavný systém s možnosťou na sledovanie jazdných výkonov automobilu.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk sa do predaja má dostať koncom roku 2017. Až potom spoznáme cenu tohto amerického svalovca.

1 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 2 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 3 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 4 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 5 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 6 Jeep Grand Cherokee Trackhawk
Autor: J. Goldberger
Foto: Jeep
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.