Jeep Grand Cherokee Trackhawk: Šprintuje ako Usain Bolt

Streda, 19 apríl 2017

Jeep si zaumienil, že tromfne všetkých, ktorí sa usilovali o extrémne rýchle SUV. Teraz je na svete model Grand Cherokee s prívlastkom Trackhawk. Do predaja má prísť koncom tohto roka a vtedy bude známa aj jeho cena.

1 Jeep Grand Cherokee Trackhawk
Jeep Grand Cherokee Trackhawk, americký svalovec s výkonom 707 koní a 900 Nm

Jeep Grand Cherokee Trackhawk pokorí všetky doteraz známe SUV a bude kladivom aj na doterajšieho kráľa športovo úžitkových áut Bentley Bentayga so štvorlitrovým osemvalcovým naftovým motorom s výkonom 435 koní (320 kW) a krútiacim momentom 900 Nm. Jeep má pod kapotou stroj s objemom 6,2 litra a tiež s ôsmimi valcami, ale výkon 707 koní a najvyšší krútiaci moment 900 Nm.

Svojim vzhľadom sa nový Grand Cherokee Trackhawk oproti "skromnejšiemu" Grand Cherokee SRT príliš nelíši, keď, tak potom len v nepatrných detailoch. Okrem iného napríklad nápisom Supercharged, teda o kompresorom preplňovanom motore na predných dverách. Práve to je jeden z prvkov, ktoré Trackhawku pridáva na výkone a rýchlosti. Trackhawk je rýchly, vie byť ešte rýchlejší, od SRT veľmi rýchlejší.

Už vieme, že Grand Cherokee Trackhawk má pod kapotou motor 6,2 V8 s kompresorom, z ktorého sa ženie na kolesá oboch náprav stádo 707 koní a 900 Nm krútiaceho momentu. S ním dokáže auto s hmotnosťou takmer dva a pol tony rozpohybovať z nuly na 100 km/h, (presnejšie na 60 míľ, čo je 97 km/h) za neskutočné 3,5 sekundy a vie uháňať rýchlosťou 290 km/h. Je to síce menej ako 310 km/h premiantského konkurenta Bentley Bentayga, ten však "stovku" pokorí len za 4,1 sekundy, takže proti americkej novinke nemá v šprinte šancu.

Lepšiemu šprintu Grand Cherokee Trackhawk napomáha aj pohon 4x4 s režimami, ktoré rozdeľujú výkon medzi predné a zadné kolesá v pomeroch 40:60 (na prospech zadnej nápravy), 50:50, 60:40, 35:65 alebo 30:70. O spomalenie sa starajú nie karbón-keramické brzdy, ale oceľové kotúče vpredu s priemerom 400 mm a vzadu 350 mm. S nimi dokáže zastaviť z rýchlosti 100 km/h na vzdialenosť 34,7 metra!

V komfortnom interiéri modelu Grand Cherokee Trackhawk nájdeme čalúnenie z kože Nappa a karbónové obloženie alebo semišové doplnky. Nechýba moderný informačno-zábavný systém s možnosťou na sledovanie jazdných výkonov automobilu.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk sa do predaja má dostať koncom roku 2017. Až potom spoznáme cenu tohto amerického svalovca.

1 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 2 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 3 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 4 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 5 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 6 Jeep Grand Cherokee Trackhawk
Autor: J. Goldberger
Foto: Jeep
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.