Jeep Grand Cherokee Trackhawk: Šprintuje ako Usain Bolt

Streda, 19 apríl 2017

Jeep si zaumienil, že tromfne všetkých, ktorí sa usilovali o extrémne rýchle SUV. Teraz je na svete model Grand Cherokee s prívlastkom Trackhawk. Do predaja má prísť koncom tohto roka a vtedy bude známa aj jeho cena.

1 Jeep Grand Cherokee Trackhawk
Jeep Grand Cherokee Trackhawk, americký svalovec s výkonom 707 koní a 900 Nm

Jeep Grand Cherokee Trackhawk pokorí všetky doteraz známe SUV a bude kladivom aj na doterajšieho kráľa športovo úžitkových áut Bentley Bentayga so štvorlitrovým osemvalcovým naftovým motorom s výkonom 435 koní (320 kW) a krútiacim momentom 900 Nm. Jeep má pod kapotou stroj s objemom 6,2 litra a tiež s ôsmimi valcami, ale výkon 707 koní a najvyšší krútiaci moment 900 Nm.

Svojim vzhľadom sa nový Grand Cherokee Trackhawk oproti "skromnejšiemu" Grand Cherokee SRT príliš nelíši, keď, tak potom len v nepatrných detailoch. Okrem iného napríklad nápisom Supercharged, teda o kompresorom preplňovanom motore na predných dverách. Práve to je jeden z prvkov, ktoré Trackhawku pridáva na výkone a rýchlosti. Trackhawk je rýchly, vie byť ešte rýchlejší, od SRT veľmi rýchlejší.

Už vieme, že Grand Cherokee Trackhawk má pod kapotou motor 6,2 V8 s kompresorom, z ktorého sa ženie na kolesá oboch náprav stádo 707 koní a 900 Nm krútiaceho momentu. S ním dokáže auto s hmotnosťou takmer dva a pol tony rozpohybovať z nuly na 100 km/h, (presnejšie na 60 míľ, čo je 97 km/h) za neskutočné 3,5 sekundy a vie uháňať rýchlosťou 290 km/h. Je to síce menej ako 310 km/h premiantského konkurenta Bentley Bentayga, ten však "stovku" pokorí len za 4,1 sekundy, takže proti americkej novinke nemá v šprinte šancu.

Lepšiemu šprintu Grand Cherokee Trackhawk napomáha aj pohon 4x4 s režimami, ktoré rozdeľujú výkon medzi predné a zadné kolesá v pomeroch 40:60 (na prospech zadnej nápravy), 50:50, 60:40, 35:65 alebo 30:70. O spomalenie sa starajú nie karbón-keramické brzdy, ale oceľové kotúče vpredu s priemerom 400 mm a vzadu 350 mm. S nimi dokáže zastaviť z rýchlosti 100 km/h na vzdialenosť 34,7 metra!

V komfortnom interiéri modelu Grand Cherokee Trackhawk nájdeme čalúnenie z kože Nappa a karbónové obloženie alebo semišové doplnky. Nechýba moderný informačno-zábavný systém s možnosťou na sledovanie jazdných výkonov automobilu.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk sa do predaja má dostať koncom roku 2017. Až potom spoznáme cenu tohto amerického svalovca.

1 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 2 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 3 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 4 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 5 Jeep Grand Cherokee Trackhawk 6 Jeep Grand Cherokee Trackhawk
Autor: J. Goldberger
Foto: Jeep
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.