Jogger: Sedemmiestny žolík Dacie

Pondelok, 30 august 2021

O sedemmiestnej Dacii sa hovorilo už dlhšie. Dnes jej príchod oficiálne potvrdil výrobca s tým, že sa už 3. septembra svetu predstaví avizovaný model menom Jogger. Verejné uvedenie sedemmiestnej Dacie Jogger bude na autosalóna IAA v Mníchove, ktorý sa začína 6. septembra.

teams-image
Na imidžovej snímke je za pomenovaním nového modelu Dacie silueta Joggera

Dacia je v poslednom čase v "laufe" pri obmene svojich kľúčových modelov. Postupne uviedla Sandero, Logan, elektrický Spring a SUV Duster. Aby toho nebolo málo, tak teraz prichádza s novinkou Jogger, ktorá je akýsi nepriamy nástupca Dokkera a modelu Logan MCV.

Dacia je synonymom univerzálne dostupnej mobility, čo rumunskú značku pod krídlami francúzskeho Renaultu radí k významným európskym i globálnym automobilovým výrobcom. A tak neprekvapuje, že značka je pripravená 3. septembra odhaliť vo svetovej premiére ďalší a najväčší prírastok do portfólia značky. Prvá príležitosť vidieť Daciu Jogger v reálnom prostredí sa naskytne už o tri dni neskôr, 6. septembra na autosalóne IAA 2021 v Mníchove.

Podľa výrobcu pomenovanie Jogger je jednoduché, moderné meno a zrozumiteľné, predstavuje dynamiku, silu energie a vonkajšieho ducha. Prípona "er", ako Duster, SUV Dacie, evokuje robustnosť a vytrvalosť.

Dacia Jogger ponúkne 5 alebo 7 miest na sedenie a má byť najlepším spoločníkom pre rodiny, aj pre veľké rodiny. Jogger je všestranný, vhodný napríklad na rodinné výlety do prírody. Vďaka pragmatickému duchu, ktorý Jogger charakterizuje, ponúka Dacia vozidlo, ktoré ponúkne priestranný interiér a variabilitu.

Pokiaľ ide o techniku, nič z nej automobilka zatiaľ nepredstavila. Pravdepodobne využije motory z Dusteru, napríklad benzínové litrové TCe s výkonmi 91 a 101 koní, alebo 1,3 TCe (150 k). Z turbodieselov by do úvahy mohli prichádzať motory 1,5 Blue dCi (95 k a 115 k).

Tieto aj ďalšie otázky zodpovie možno už autosalón IAA 2021 v Mníchove, kde sa Dacia Jokker už 6. septembra predstaví v reálnej podobe.

Autor: J. Goldberger
Foto: Dacia
Pridať komentár
Bleskovky
thumbnail
Botanická záhrada na univerzite vo Freiburgu má novú atrakciu: pavilón livMatS, ktorý kombinuje udržateľné stavebné materiály, architektúru a digitálne technológie. Túto unikátnu štruktúru vytvorili v interdisciplinárnej spolupráci medzi univerzitami v Stuttgarte a Freiburgu. Skupina Exolon podporila projekt polykarbonátovými pevnými plechmi. Pavilón nie je len atraktívnym miestom, ale je aj príkladom udržateľnej alternatívy ku konvenčným stavebným metódam, ktorá efektívne využíva zdroje, a je teda medzníkom pre udržateľnosť v architektúre. Ide totiž o prvú budovu, v ktorej nosnú konštrukciu tvoria výlučne roboticky vinuté ľanové vlákna. Návrh prenáša princípy z prírody do architektúry, možno aj do oblasti automotive, a umožňuje ľahkú, ale stabilnú konštrukciu.
lowRes-munich
BMW ponúka tento rok už tretiu bezdrôtovo dostupnú aktualizáciu softvéru. Nová komplexná diaľková aktualizácia softvéru Remote Software Upgrade sa zameriava na rozšírenie a vylepšenie asistenčných systémov vodiča. Do konca roka 2021 bude po svete jazdiť najväčšia flotila vozidiel kompatibilných s aktuálnymi inováciami, čo bude predstavovať viac ako 2,5 milióna pripojených vozidiel BMW. Akcia sa spustila v Nemecku a ďalšie trhy budú nasledovať. Viac zábavy prinesie na palubu služba Spotify, ktorá rozširuje ponuku BMW Connected Music a teraz môže prehrávať aj podcasty. Nové funkcie ponúkajú zákazníkom viac pohodlia, vyššiu bezpečnosť a aj viac radosti z jazdy.
Toyota-Tundra
Kríza v automobilovom priemysle sa výrazne prejavuje aj v tohtoročnej ponuke inzerovaných áut na slovenskom trhu. Z ponuky áut podľa typu karosérie vyplýva, že ich počet v tomto roku klesol vo všetkých kategóriách. Najnižší pokles je u vozidiel SUV, ktoré slovenskí inzerenti ponúkajú najviac, a to 29,4 %. Zatiaľ čo ich ponuka medziročne klesla o 4 %, dopyt vzrástol o 18 %. Zvyšuje sa však ich vek a počet najazdených kilometrov. Vozidlá SUV zostarli o viac ako 12 %, pričom mladšie sú len viacmiestne. Spolu s klesajúcou ponukou automobilov sa zvyšuje ich vek a počet najazdených kilometrov. Najvyšší medziročný nárast veku inzerovaných áut na slovenskom trhu možno pozorovať pri sedanoch, kde autá zostarli o 32,2 % na 7,8 roka. Všetky uvádzané údaje vychádzajú z analýzy trhu s jazdenými vozidlami spoločnosti Aures.