John Cooper Works GP, nové a najšpičkovejšie Mini

Streda, 20 november 2019

Mini k svojej vrcholnej výkonovej verzii John Cooper Works pridáva dve písmenká GT, vyšší výkon a lepšie jazdné vlastnosti. A hneď je tu nový a vylepšený raritný britský model v najšpičkovejšej verzii s výkonom 306 koní.

mini-john-cooper

Britský výrobca MINI v réžii nemeckého BMW svojmu modelu s pretekárskymi génmi pridal niečo navyše a urobil z neho najrýchlejšie vozidlo značky, ktoré sa kedy dostalo do bežnej cestnej premávky a pomenoval ho John Cooper Works GT.

Exkluzívny charakter nového modelu Mini John Cooper Works GP je nekompromisne zameraný na extrémnu zábavu z jazdy. Je za tým vyšší výkon motora a jeho mimoriadne jazdné vlastnosti. Oproti svojmu predchodcovi, verzii John Cooper Works má nový GT vyšší výkon až o 75 koní.

Nový John Cooper Works GP sa stavia do pozície výraznejšieho športovca než jeho dve predchádzajúce generácie, ktoré vznikli v obmedzenej sérii 2000 kusov. Nový JCW GP posúva zážitok z výkonu na úplne novú úroveň. Napríklad tým, že sa bude dodávať iba v sivej metalíze Racing Grey a s karbónovými blatníkmi a vpredu s číslovaním od 0001 po 3000.

Jeho srdcom je prepĺňovaný štvorvalcový motor s objemom dva litre vybavený technológiou TwinPower Turbo s výkonom 225 kW/306 k pri 5000 až 6250 otáčkach. Krútiaci moment 450 Nm je dostupným od 1750 do 4500 otáčkach. Auto zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Maximálna rýchlosť bez elektronického obmedzenia je 265 km/h.

S motorom spolupracuje upravená 8-stupňová športová prevodovka Steptronic s integrovaným mechanickým samosvorným diferenciálom, ktorá sa ovláda pomocou úplne nového elektronického voliča. Diferenciál umožňuje svornosť až do 31 percent. Vďaka tomu je nový model Mini John Cooper Works GP obratnejší a dokáže ešte dynamickejšie zrýchľovať.

Brzdový systém nového modelu John Cooper Works GP využíva na prednej náprave 4-piestikové pevné strmene nalakované červenou farbou Chili Red a vybavené logom John Cooper Works, ktoré stláčajú kotúče s vnútorným odvetrávaním s priemerom 360 mm, vzadu pracujú jednopiestikové plávajúce strmene. Spojenie s vozovkou zabezpečujú 18-palcové odľahčené kované disky kolies obuté do pneumatík s rozmerom 225/35 R 18.

Mini John Cooper Works GP má len dvojicu športových sedadiel John Cooper Works čalúnených kombináciou dianmica/koža s červeným prešívaním a zredukovanou zvukovou izolácie, čím sa znížila hmotnosť vozidla. Kožou čalúnený volant dostal červené prešívanie. Nechýbajú ani radiace páčky pod volantom. Štandardom výbavy je automatická klimatizácia či navigácia Connected Navigation Plus.

Nové Mini John Cooper Works GP sa verejnosti po prvý raz predstavuje na autosalóne Los Angeles Auto Show od 22. novembra do 1. decembra. Limitovaná edícia 3000 kusov sa začne vyrábať v závode Mini v Oxforde.

Autor: J. Goldberger
Foto: mini
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.