John Cooper Works GP, nové a najšpičkovejšie Mini

Streda, 20 november 2019

Mini k svojej vrcholnej výkonovej verzii John Cooper Works pridáva dve písmenká GT, vyšší výkon a lepšie jazdné vlastnosti. A hneď je tu nový a vylepšený raritný britský model v najšpičkovejšej verzii s výkonom 306 koní.

mini-john-cooper

Britský výrobca MINI v réžii nemeckého BMW svojmu modelu s pretekárskymi génmi pridal niečo navyše a urobil z neho najrýchlejšie vozidlo značky, ktoré sa kedy dostalo do bežnej cestnej premávky a pomenoval ho John Cooper Works GT.

Exkluzívny charakter nového modelu Mini John Cooper Works GP je nekompromisne zameraný na extrémnu zábavu z jazdy. Je za tým vyšší výkon motora a jeho mimoriadne jazdné vlastnosti. Oproti svojmu predchodcovi, verzii John Cooper Works má nový GT vyšší výkon až o 75 koní.

Nový John Cooper Works GP sa stavia do pozície výraznejšieho športovca než jeho dve predchádzajúce generácie, ktoré vznikli v obmedzenej sérii 2000 kusov. Nový JCW GP posúva zážitok z výkonu na úplne novú úroveň. Napríklad tým, že sa bude dodávať iba v sivej metalíze Racing Grey a s karbónovými blatníkmi a vpredu s číslovaním od 0001 po 3000.

Jeho srdcom je prepĺňovaný štvorvalcový motor s objemom dva litre vybavený technológiou TwinPower Turbo s výkonom 225 kW/306 k pri 5000 až 6250 otáčkach. Krútiaci moment 450 Nm je dostupným od 1750 do 4500 otáčkach. Auto zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Maximálna rýchlosť bez elektronického obmedzenia je 265 km/h.

S motorom spolupracuje upravená 8-stupňová športová prevodovka Steptronic s integrovaným mechanickým samosvorným diferenciálom, ktorá sa ovláda pomocou úplne nového elektronického voliča. Diferenciál umožňuje svornosť až do 31 percent. Vďaka tomu je nový model Mini John Cooper Works GP obratnejší a dokáže ešte dynamickejšie zrýchľovať.

Brzdový systém nového modelu John Cooper Works GP využíva na prednej náprave 4-piestikové pevné strmene nalakované červenou farbou Chili Red a vybavené logom John Cooper Works, ktoré stláčajú kotúče s vnútorným odvetrávaním s priemerom 360 mm, vzadu pracujú jednopiestikové plávajúce strmene. Spojenie s vozovkou zabezpečujú 18-palcové odľahčené kované disky kolies obuté do pneumatík s rozmerom 225/35 R 18.

Mini John Cooper Works GP má len dvojicu športových sedadiel John Cooper Works čalúnených kombináciou dianmica/koža s červeným prešívaním a zredukovanou zvukovou izolácie, čím sa znížila hmotnosť vozidla. Kožou čalúnený volant dostal červené prešívanie. Nechýbajú ani radiace páčky pod volantom. Štandardom výbavy je automatická klimatizácia či navigácia Connected Navigation Plus.

Nové Mini John Cooper Works GP sa verejnosti po prvý raz predstavuje na autosalóne Los Angeles Auto Show od 22. novembra do 1. decembra. Limitovaná edícia 3000 kusov sa začne vyrábať v závode Mini v Oxforde.

Autor: J. Goldberger
Foto: mini
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.