John Cooper Works GP, nové a najšpičkovejšie Mini

Streda, 20 november 2019

Mini k svojej vrcholnej výkonovej verzii John Cooper Works pridáva dve písmenká GT, vyšší výkon a lepšie jazdné vlastnosti. A hneď je tu nový a vylepšený raritný britský model v najšpičkovejšej verzii s výkonom 306 koní.

mini-john-cooper

Britský výrobca MINI v réžii nemeckého BMW svojmu modelu s pretekárskymi génmi pridal niečo navyše a urobil z neho najrýchlejšie vozidlo značky, ktoré sa kedy dostalo do bežnej cestnej premávky a pomenoval ho John Cooper Works GT.

Exkluzívny charakter nového modelu Mini John Cooper Works GP je nekompromisne zameraný na extrémnu zábavu z jazdy. Je za tým vyšší výkon motora a jeho mimoriadne jazdné vlastnosti. Oproti svojmu predchodcovi, verzii John Cooper Works má nový GT vyšší výkon až o 75 koní.

Nový John Cooper Works GP sa stavia do pozície výraznejšieho športovca než jeho dve predchádzajúce generácie, ktoré vznikli v obmedzenej sérii 2000 kusov. Nový JCW GP posúva zážitok z výkonu na úplne novú úroveň. Napríklad tým, že sa bude dodávať iba v sivej metalíze Racing Grey a s karbónovými blatníkmi a vpredu s číslovaním od 0001 po 3000.

Jeho srdcom je prepĺňovaný štvorvalcový motor s objemom dva litre vybavený technológiou TwinPower Turbo s výkonom 225 kW/306 k pri 5000 až 6250 otáčkach. Krútiaci moment 450 Nm je dostupným od 1750 do 4500 otáčkach. Auto zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Maximálna rýchlosť bez elektronického obmedzenia je 265 km/h.

S motorom spolupracuje upravená 8-stupňová športová prevodovka Steptronic s integrovaným mechanickým samosvorným diferenciálom, ktorá sa ovláda pomocou úplne nového elektronického voliča. Diferenciál umožňuje svornosť až do 31 percent. Vďaka tomu je nový model Mini John Cooper Works GP obratnejší a dokáže ešte dynamickejšie zrýchľovať.

Brzdový systém nového modelu John Cooper Works GP využíva na prednej náprave 4-piestikové pevné strmene nalakované červenou farbou Chili Red a vybavené logom John Cooper Works, ktoré stláčajú kotúče s vnútorným odvetrávaním s priemerom 360 mm, vzadu pracujú jednopiestikové plávajúce strmene. Spojenie s vozovkou zabezpečujú 18-palcové odľahčené kované disky kolies obuté do pneumatík s rozmerom 225/35 R 18.

Mini John Cooper Works GP má len dvojicu športových sedadiel John Cooper Works čalúnených kombináciou dianmica/koža s červeným prešívaním a zredukovanou zvukovou izolácie, čím sa znížila hmotnosť vozidla. Kožou čalúnený volant dostal červené prešívanie. Nechýbajú ani radiace páčky pod volantom. Štandardom výbavy je automatická klimatizácia či navigácia Connected Navigation Plus.

Nové Mini John Cooper Works GP sa verejnosti po prvý raz predstavuje na autosalóne Los Angeles Auto Show od 22. novembra do 1. decembra. Limitovaná edícia 3000 kusov sa začne vyrábať v závode Mini v Oxforde.

Autor: J. Goldberger
Foto: mini
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.