Jubilejná Vespa 946 10 Anniversario: Spomienka na prababku

Sobota, 12 november 2022

Vespa model 946 vznikla v roku 2013 ako unikátny model. Teraz pri desiatom výročí svojho zrodu si ho taliansky výrobca pripomína jubilejným modelom v špeciálnej edícii s označením 946 10 Anniversario.

1-vespa-946

V roku 2011 predstavil taliansky výrobca skútrov dizajnovú štúdiu Vespa Quarantasei (v preklade 46), ktorá pripomínala historicky prvú Vespu MP6 z roku 1946.

Piaggio si vtedy pravdepodobne pomocou štúdie Vespa Quarantasei (46) chcel overiť, ako bude dizajn štúdie prijatý verejnosťou. Keď však verejnosť dizajn Vespy Quarantasei prijala s nadšením, výrobca sa rozhodol pre sériovú výrobu modelu Quarantasei. Ale keďže štúdia pripomínala historicky prvú Vespu MP6 z roku 1946, nové pomenovanie Vespa 946, ktorá sa vyrábala v roku 2013, sa ujalo.

V tom čase predstavil Piaggio novú generáciu vzduchom chladených trojventilových štvortaktných motorov s objemom 125 cm3 a ​​150 cm3, ktoré sa montovali do skútrov Vespa LX (neskôr aj skútrov Piaggio), nové moderné motory dostala aj Vespa 946.

Po desiatich rokoch spomienku na unikátny model Vespa 946 z roku 2013 Taliani oživili v špeciálnej edícii 10 Anniversario. A tak model 946 vytvorený v roku 2013 má teraz pokračovanie v odkaze humanistického prístupu k dizajnu.

Edičná Vespa 946 10 Anniversario debutuje v špeciálnej edícii v exkluzívnom farebnom vyhotovením. Je moderným poňatím klasickej a pre Vespu ikonickej zelenej farbe. Ide o jemný a zamatový odtieň s nádychom dravosti, vďaka čomu je farba ešte originálnejšia.

Tento odtieň sa objavil aj ako trend v módnych kolekciách pre jar a leto 2023 na newyorskom, londýnskom a milánskom týždni módy. Táto farba pôsobí na prvý pohľad pastelovo, ale so správnym svetlom získava na väčšej hĺbke.

Všetky detaily modelu Vespa 946 10 Anniversario sú vyrobené v rafinovane leštenej povrchovej úprave v teplých odtieňoch, počnúc lúčovými ráfikmi z hliníkovej zliatiny, ktorých lamely majú odkazovať na historickú bubnovú brzdu, ktorou boli vybavené prvé Vespy. Okraj ráfika je naproti tomu zelený, aby ladil s karosériou. Čierne dvojito čalúnené sedadlo s prešívaním, spolu s rukoväťami, je ručne šité.

Vespa 946 je majstrovské dielo talianskeho remesla, ktoré sa teraz stáva skutočným zberateľským artiklom. Formuje sa na špecializovanej výrobnej linke a pripomína skôr módny ateliér než továreň.

1-vespa-946 2-vespa-946
Autor: J. Goldberger
Foto: Vespa
Pridať komentár
Bleskovky
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.
1-goodyear-urbanmax
Goodyear uviedol na trh nové pneumatiky pre verejnú osobnú dopravu. Pneumatiky Urbanmax Commuter preklenujú medzeru medzi pneumatikami na diaľkové a mestské použitie. Vyvinuli ich špeciálne pre vozidlá prevádzkované na medzimestských a prímestských spojoch. Pneumatiky Urbanmax Commuter sú pripravené na elektrický pohon, na vozidlá s elektrickým, hybridným aj bežným dieselovým pohonom. To znižuje požiadavky na skladové zásoby prevádzkovateľa, pretože dopravcovia môžu používať rovnaké pneumatiky na všetkých vozidlách bez ohľadu na ich pohon. Pneumatiky spĺňajú najdôležitejšie požiadavky elektrických vozidiel, takže pre dopravcov predstavujú dobré riešenie pri prechode z konvenčného na elektrický pohon.
Martin-Lauer
Na čele marketingového a komunikačného oddelenia českého, slovenského a maďarského zastúpenia výrobcu nákladných vozidiel Scania stojí od januára tohto roku Martin Lauer. Má bohaté skúsenosti z vedúcich pozícií na oddeleniach komunikácie a marketingu. Pracoval okrem iného v spoločnostiach Mercedes-Benz Czech Republic, Škoda Auto, Ogilvy One alebo v Českomoravskej stavebnej sporiteľni. Na pozícii strieda Ondřeja Koubka. Martin Lauer je absolventom pražskej VŠ ekonomickej. Do spoločnosti Scania sa vracia po viac než desiatich rokoch do automotive. V osobe Martina Lauera získala Scania človeka s bohatými skúsenosťami v oblasti marketingu a komunikácie.