Jubilejná Vespa 946 10 Anniversario: Spomienka na prababku

Sobota, 12 november 2022

Vespa model 946 vznikla v roku 2013 ako unikátny model. Teraz pri desiatom výročí svojho zrodu si ho taliansky výrobca pripomína jubilejným modelom v špeciálnej edícii s označením 946 10 Anniversario.

1-vespa-946

V roku 2011 predstavil taliansky výrobca skútrov dizajnovú štúdiu Vespa Quarantasei (v preklade 46), ktorá pripomínala historicky prvú Vespu MP6 z roku 1946.

Piaggio si vtedy pravdepodobne pomocou štúdie Vespa Quarantasei (46) chcel overiť, ako bude dizajn štúdie prijatý verejnosťou. Keď však verejnosť dizajn Vespy Quarantasei prijala s nadšením, výrobca sa rozhodol pre sériovú výrobu modelu Quarantasei. Ale keďže štúdia pripomínala historicky prvú Vespu MP6 z roku 1946, nové pomenovanie Vespa 946, ktorá sa vyrábala v roku 2013, sa ujalo.

V tom čase predstavil Piaggio novú generáciu vzduchom chladených trojventilových štvortaktných motorov s objemom 125 cm3 a ​​150 cm3, ktoré sa montovali do skútrov Vespa LX (neskôr aj skútrov Piaggio), nové moderné motory dostala aj Vespa 946.

Po desiatich rokoch spomienku na unikátny model Vespa 946 z roku 2013 Taliani oživili v špeciálnej edícii 10 Anniversario. A tak model 946 vytvorený v roku 2013 má teraz pokračovanie v odkaze humanistického prístupu k dizajnu.

Edičná Vespa 946 10 Anniversario debutuje v špeciálnej edícii v exkluzívnom farebnom vyhotovením. Je moderným poňatím klasickej a pre Vespu ikonickej zelenej farbe. Ide o jemný a zamatový odtieň s nádychom dravosti, vďaka čomu je farba ešte originálnejšia.

Tento odtieň sa objavil aj ako trend v módnych kolekciách pre jar a leto 2023 na newyorskom, londýnskom a milánskom týždni módy. Táto farba pôsobí na prvý pohľad pastelovo, ale so správnym svetlom získava na väčšej hĺbke.

Všetky detaily modelu Vespa 946 10 Anniversario sú vyrobené v rafinovane leštenej povrchovej úprave v teplých odtieňoch, počnúc lúčovými ráfikmi z hliníkovej zliatiny, ktorých lamely majú odkazovať na historickú bubnovú brzdu, ktorou boli vybavené prvé Vespy. Okraj ráfika je naproti tomu zelený, aby ladil s karosériou. Čierne dvojito čalúnené sedadlo s prešívaním, spolu s rukoväťami, je ručne šité.

Vespa 946 je majstrovské dielo talianskeho remesla, ktoré sa teraz stáva skutočným zberateľským artiklom. Formuje sa na špecializovanej výrobnej linke a pripomína skôr módny ateliér než továreň.

1-vespa-946 2-vespa-946
Autor: J. Goldberger
Foto: Vespa
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.