Kawasaki predstavil elektrický motocykel

Štvrtok, 14 november 2019

Výstava EICMA v Miláne je v každoročnú jeseň veľkolepým stretnutím motocyklového sveta. Všetci poprední motocykloví výrobcovia z našej planéty tu predstavujú svoje novinky, tento rok pre sezónu 2020.

Kawasaki-elektrik

Okrem šiestich nových strojov pre modelový rok 2020 predstavila v Miláne spoločnosť Kawasaki koncept elektrického motocykla (EV). Doterajší výskum bol založený na stroji strednej veľkosti s lepšími jazdnými vlastnosťami ako majú súčasné stroje EV na trhu. Koncept EV testovali na vlastnej dráhe Autopolis v južnom Japonsku a v meste v reálnom prostredí.

V Kawasaki sa zamerali na jazdu počas testovania na cestách s použitím zdroja elektrickej energie, ktorý umožňuje vysokú úroveň flexibility v dodávaní krútiaceho momentu a výkonu so schopnosťou radenia prevodov. Výsledkom je stroj, ktorý dáva dobrý pocit pre jazdca.

Kompaktný elektrický motocykel približnej veľkosti ako je Ninja 650, využíva známe odpruženie a brzdy cestných motocyklov Kawasaki so strednou hmotnosťou a rovnakú technológiu podvozku, ako sa používa na mnohých strojoch radu Ninja a Z.

Jadrom vozidla s hmotnosťou 219 kg je akumulátor, ktorý je možné nabíjať pomocou rýchleho nabíjacieho systému CHAdeMo alebo pomocou bežného domáceho napájania 100 - 240 V.

Výsledkom vývoja je EV motocykel s dojazdom približne 100 km s vlastnosťami bežného stroja, ako je spojka a štvorstupňová prevodovka. Dá sa očakávať, že vozidlo bude atraktívne pre aktuálny profil majiteľa Kawasaki a bude spĺňať filozofiu Kawasaki Rideology.

Prezident spoločnosti Kawasaki Yuji Horiuchi v Miláne povedal, že Kawasaki zatiaľ neplánuje zaradiť koncept elektrického motocykla do svojho produktového portfólia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kawasaki
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.