Kia Cadenza príde na trh v roku 2013

Piatok, 30 november 2012

Model Cadenza predstavuje Kia v modernizovanej podobe. Radí sa medzi modely Optima a luxusnú vlajkovú loď Quoris, ktorú Kia u nás neponúka. Svojou veľkosťou a dĺžkou takmer päť metrov patrí model Cadenza do vyššej strednej triedy.

Kia Cadenza
Kia Cadenza v modernizovanej podobe príde na slovenský trh na jar budúceho roku

Luxusná limuzína Kia Cadenza prešla značnou modernizáciou a dostala nový vzhľad. Šéfdizajnér Peter Schreyer a jeho dizajnérske tímy navrhli modernizovanú Kia Cadenza tak, aby obsahovala svieže prvky, ktoré obsahujú charakteristické dizajnérske DNA automobilky KIA.

Kia Cadenza, na kórejskom trhu známa ako K7, bude mať po modernizácii výraznejší vzhľad s novou strechou, vekom batožinového priestoru, prednými a zadnými svetlometmi a nové budú aj oba nárazníky. Pribudnú tiež bočné vetracie otvory v predných blatníkoch. Upravená bude aj predná maska chladiča v podobe "tigrieho nosa", ktorá je pre značku Kia typická.

Bližšie podrobnosti Kia zatiaľ nezverejnila. Podľa neoverených informácií by jednou z pohonných jednotiek mohol byť vidlicový šesťvalec s objemom 3,5 litra a šesťstupňovým automatom. S týmto motorom by Cadenza dokázala zrýchliť z nuly na 100 km/h za 7,2 sekundy a vyvinúť najvyššiu rýchlosť 230 km/h. Použitý by mal byť aj štvorvalec s objemom 2,4 litra a výkonom 204 koní.

Kia Cadenza
Luxusná limuzína Kia Cadenza má nové prvky dizajnu, ktoré značne osviežujú jej vzhľad

Nová Kia Cadenza, ktorá sa bude vyrábať v Kórei, bude obsahovať množstvo komfortných prvkov a bezpečnostných technológií. Faceliftovaná Cadenza príde na trh v prvej polovici roku 2013.

Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.