Kia cee'd druhej generácie: prvá fotografia

Streda, 11 január 2012

Spoločnosť Kia poskytla médiám prvú oficiálnu fotografiu druhej generácie modelu Cee'd. Nový model sa bude vyrábať v slovenskej prevádzke Kia Motors v Tepličke nad Váhom. Predávať sa začne v druhom štvrťroku tohto roka.

Kia Cee_d

Novinka sa už onedlho objaví na európskych trhoch. V súčasnosti sa už pripravuje spustenie sériovej výroby, ktorá sa začne v druhom štvrťroku. Prvé vyrobené kusy zo skúšobnej výroby možno už dnes stretnúť na slovenských cestách.

Nová Kia cee'd kombinuje štýl typického športové kupé s priestrannosťou a funkčnosťou päťdverového hatchbacku. Luxusnejšími prvkami exteriéru sú také detaily ako chrómované zarámovanie okien, či charakteristické línie prednej kapoty. Pôsobivý vonkajší dizajn dopĺňajú v interiéri ergonomické ovládače a kultivovane spracovaný interiér s dôrazom na kvalitu použitých materiálov.

Ešte predtým, ako sa nový Cee'd druhej generácie dostane do predaja, bude mať začiatkom marca svetovú premiéru na autosalóne v Ženeve. Päťdverový hatchback má oproti predchádzajúcej generácii výraznejšie tvarované často karosérie. Iná je napríklad maska chladiča, na bokoch karosérie nachádzame nové hlbšie prelisy a upútajú aj viac do bokov pretiahnuté predné svetlomety.

Pokiaľ ide o techniku nového Cee'du, predpokladáme, že by mohla byť použitá tá, ktorú používa sesterský Hyundai i30 druhej generácie a ktorého výrova sa v českých Nošoviciach rozbehne už v tomto mesiaci. Vzadu by nový Cee'd mal mať viacprvkovú nápravu akú používa model i40. Ponúkať by nový model mal aj šesťstupňové manuálne a automatické prevodovky.

Z pohonných jednotiek by sme pod kapotou nového Cee'du mali nájsť štvorvalcové turbodiesely CRDi s objemom 1,6 litra vo výkonových verziách 91 a 135 koní a benzínové 1,4 a 1,6 CVVT s výkonmi 99 a 120 koní.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia Motors
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.