Kia cee'd GT a pro_cee'd GT: bližšie k finále

Piatok, 07 december 2012

Ani z druhej skice, ktorú Kia uvoľnila na uverejnenie, nevieme ako v skutočnosti bude nový cee'd GT postavený na báze cee'du druhej generácie vyzerať. Zato však z technických informácií už vieme, že pohon obstará 1,6litrový motor s priamym vstrekovaním a výkonom 204 koní, že na stovku sa dostane za 7,9 sekundy, no a že dielo tvorené pod taktovkou šéfdizajnéra Schreyera bude určite aj skvele vyzerať.

Kia ceed GT
Kia pripravuje dve nové bomby, špičkové športové modely cee'd GT a pro_cee'd GT

To čo sme povedali o vzhľade exteriéru, bude platiť aj o interiéri, kde najdeme športové sedadlá Recaro, hliníkové pedále a špeciálne na zákazku dodávané povrchové materiály.

No a tak Slovensko sa bude môcť chváliť ďalším špičkovým modelom, pretože nové modely Kia pro_cee'd GT a Kia cee'd GT sa budú vyrábať v Tepličke pri Žiline a predávať už od polovice roku 2013.

Oba nové výkonné modely GT bude poháňať nový 1,6-litrový motor GDi s priamym vstrekovaním benzínu s turbodúchadlom typu twin-scroll a zosilnenými vnútornými komponentmi. Vďaka tomu mohli výrazne narásť hodnoty výkonu a krútiaceho momentu - maximálny výkon na 204 koní a krútiaci moment o 61 % na 265 Nm.

Modely budú vybavené šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a ponúkajú pozoruhodnú dynamiku - z 0 na100 km/h zrýchlia už za 7,9 sekundy. Vyššiemu výkonu zodpovedajú aj výrazné zmeny v nastavení podvozku a zavesenia kolies, čo je zárukou potešenia z jazdy a mimoriadnych jazdných zážitkov.

Začiatok výroby oboch verzií GT vo výrobnom závode Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom je naplánovaný na polovicu mája 2013 a hneď na to aj ich predaj. Ceny a špecifikácie sa dozvieme pred uvedením oboch noviniek na trh.

Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.