Kia cee'd GT a pro_cee'd GT: bližšie k finále

Piatok, 07 december 2012

Ani z druhej skice, ktorú Kia uvoľnila na uverejnenie, nevieme ako v skutočnosti bude nový cee'd GT postavený na báze cee'du druhej generácie vyzerať. Zato však z technických informácií už vieme, že pohon obstará 1,6litrový motor s priamym vstrekovaním a výkonom 204 koní, že na stovku sa dostane za 7,9 sekundy, no a že dielo tvorené pod taktovkou šéfdizajnéra Schreyera bude určite aj skvele vyzerať.

Kia ceed GT
Kia pripravuje dve nové bomby, špičkové športové modely cee'd GT a pro_cee'd GT

To čo sme povedali o vzhľade exteriéru, bude platiť aj o interiéri, kde najdeme športové sedadlá Recaro, hliníkové pedále a špeciálne na zákazku dodávané povrchové materiály.

No a tak Slovensko sa bude môcť chváliť ďalším špičkovým modelom, pretože nové modely Kia pro_cee'd GT a Kia cee'd GT sa budú vyrábať v Tepličke pri Žiline a predávať už od polovice roku 2013.

Oba nové výkonné modely GT bude poháňať nový 1,6-litrový motor GDi s priamym vstrekovaním benzínu s turbodúchadlom typu twin-scroll a zosilnenými vnútornými komponentmi. Vďaka tomu mohli výrazne narásť hodnoty výkonu a krútiaceho momentu - maximálny výkon na 204 koní a krútiaci moment o 61 % na 265 Nm.

Modely budú vybavené šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a ponúkajú pozoruhodnú dynamiku - z 0 na100 km/h zrýchlia už za 7,9 sekundy. Vyššiemu výkonu zodpovedajú aj výrazné zmeny v nastavení podvozku a zavesenia kolies, čo je zárukou potešenia z jazdy a mimoriadnych jazdných zážitkov.

Začiatok výroby oboch verzií GT vo výrobnom závode Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom je naplánovaný na polovicu mája 2013 a hneď na to aj ich predaj. Ceny a špecifikácie sa dozvieme pred uvedením oboch noviniek na trh.

Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."