KIA Cee'd II pripravená na štart

Štvrtok, 16 február 2012

Druhá generácia Kia Cee'd sa predstaví o necelé tri týždne na autosalóne v Ženeve. Už teraz však uvolnil kórejský výrobca štyri nové fotografie nového modelu, takže jeho definitívnu podobu poznáme už pred jeho svetovou premiérou, ktorá prichádza necelých šesť rokov po uvedení súčasného modelu.

Kia ceed
Nová Kia Cee'd prichádza v päťdverovom vyhotovení a premiéru bude mať v Ženeve

Nová generácia Kia Cee'd má podľa výrobcu rovnako dlhý rázvor, je dlhšia, širšia a nižšia ako jej predchodkyňa. Jednoduchosť tvarov typu kupé zdôrazňuje aj strmá línia A-stĺpika a nízka hrana predĺžených predných bočných okien. Agresívne štylizovanej prednej časti dominuje typická mriežka chladiča v tvare tigrieho nosa, spoločná pre všetky novinky značky Kia​​ a mohutné predné svetlomety s diódami LED pre denné svietenie.

Pri pohľade zboku zaujmú predné a zadné prelisy. Nad ostro rezanými líniami plôch dverí strmo stúpa A-stĺpik a spolu s líniou strechy a integrovaným zadným spojlerom tak zdôrazňujú športový štýl nového modelu.

Medzi nové prvky exteriéru patrí odvážnejší a sofistikovanejší emblém Kia na prednej kapote, predné smerovky umiestnené vo výbežku predných svetlometov, chrómové rámovanie bočného presklenia a unikátne aerodynamické tvarovanie zadného svetlometu, ktoré plynulo presahuje do bokov karosérie.

Nový interiér má prémiovým vzhľad a úrovňou kvality použitých materiálov, sofistikovanejšie dotykové technológie a vylepšenú ergonómiu. Prístrojová doska je výrazne orientovaná na vodiča. Hlavné ovládacie prvky sú v dosahu vodiča alebo sú integrované priamo na volante. Veľký dotykový displej navigácie bude zrejme výsadou len vyšších výbav.

Nový Cee'd by sa začne vyrábať v apríli tohto roku v závode Kia v Tepličke pri Žiline a na trh by mal prísť v máji. Verzia kombi označovaná ako SW sa má začať predávať v septembri. V pláne je aj trojdverová verzia, ktorá príde neskôr.

Kia ceed Kia ceed Kia ceed Kia ceed
Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.