Kia Cee'd mení tvár

Štvrtok, 16 júl 2009

Kabát bude nový, technika v podstate zostane nezmenená. Nový vzhľad zmení Kiu Cee'd takmer na nepoznanie. Modernizovaný cee'ed bude spredu agresívnejší, bude mať nový výraznejší nárazník, do obdĺžnika tvarované predné hmlové svetlomety a nižšiu a širšiu mriežku chladiča.

Kia Ceed

Zatiaľ o vzhľade faceliftovaného cee'du vieme málo. Trošku svetla priniesla prvá oficiálna fotografia, ktorú výrobca najpredávanejšieho modelu značky Kia poskytol na uverejnenie. Avšak už onedlho ukáže svoju celú novú tvár. Šéfdizajnér spoločnosti Kia Motors Peter Schreyer dozeral na redizajn tohto modelu, takže verí, že sa bude páčiť.

Už pôvodný model Kia Cee'ed bol vybavený špičkovou technikou, takže teraz pri prvom facelifte sa príliš veľké zmeny pod karosériou neočakávajú. Inovačné zmeny priniesla Kia aj začiatkom tohto roku, keď benzínové motory s objemom 1,4 a 1,6 CVVZ dostali Stop-Štart, systém samočinného vypínania a štartovania motora pri státí v kolóne alebo na križovatkách. Znižuje to spotrebu a exhaláty vypúšťané do ovzdušia. Nový model cee'du by tento systém mohol mať aj pri inej motorizácii, vrátane naftových motorov.

Kia cee'd bola navrhnutá a skonštruovaná v Európe a vyrába sa na Slovensku. Model cee'd je podľa posledných štatistík na slovenskom domácom trhu lídrom nižšej strednej triedy, vedie rebríček vozidiel segmentu C s 2462 predanými autami a v testoch bezpečnosti získal cee'ed 5 hviezdičiek EuroNCAP.

Nová tvár slovenskej rodiny Kia cee'd - hatchback, sporty wagon a kupé – bude mať svoju svetovú premiéru v septembri počas 63. ročníka autosalónu vo Frankfurte. Nový model príde na náš trh koncom septembra tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.