Kia ekologicky: Forte LPI Hybrid

Utorok, 21 júl 2009

Spoločnosť Kia Motors predstavila svoj prvý komerčný hybridný elektromobil. Je ním model Forte LPI (Liquid Petroleum Injection) Hybrid.

Kia Forte LPI Hybrid

Forte LPI Hybrid je najnovší prírastok do rodiny modelov Kia. Ide o štvordverový sedan poháňaný zážihovým motorom. Do vývoja tohto ekologického modelu Kia počas 25 mesiacov investovala 240 miliárd juhokórejských wonov, čo je približne 180 miliónov amerických dolárov.

Forte LPI Hybrid poháňa 1,6litrový spaľovací motor typu Gamma LPI na skvapalnený plyn a elektromotor, ktorému energiu dodáva 180voltová lítiovo-iónová batéria. Krútiaci moment sa na kolesá prenáša pomocou špeciálne vyvinutej prevodovky s plynulou zmenou prevodového pomeru (CVT). Má navyše režim "E" (eko-jazda), v ktorom sa prevod automaticky nastavuje tak, aby vozidlo jazdilo s minimálnou spotrebou.

Forte LPI Hybrid má veľmi dobré výkonové parametre a výnimočne nízku spotrebu 5,6 l/100 km a množstvo emisií CO2 len 99 g/km. Pohonná jednotka má funkciu Kia Idle Stop and Go (ISG), ktorá automaticky vypína spaľovací motor po zastavení vozidla a znižuje neefektívnu spotrebu paliva i množstvo emisií.

Kia Forte LPI Hybrid

Ako Forte LPI Hybrid pracuje? Po zapnutí zapaľovania sa aktivuje spaľovací motor aj elektromotor, no pri jazde konštantnou rýchlosťou ostane v prevádzke len spaľovací motor. Pri spomaľovaní vozidlo pomocou rekuperačného brzdenia premieňa svoju pohybovú energiu, ktorá by sa inak stratila ako teplo, na elektrickú energiu, a tá sa ukladá do batérie.

Vozidlo Forte LPI Hybrid je zatiaľ k dispozícii len na kórejskom trhu, pričom sa už pracuje na plánoch uvedenia tohto vozidla aj na iné trhy. Ide najmä o štáty s infraštruktúrou čerpacích staníc, ktoré ponúkajú skvapalnený plyn.

Technické parametre modelu Forte LPI Hybrid

ParameterForte LPI Hybrid
1,6-litrový I4 LPI
Dĺžka x šírka x výška (mm)4 550 x 1 775 x 1 460
Rázvor náprav (mm)2 650
Spaľovací motorZdvihový objem (cm3)1 591
Max. výkon (k)114
Max. krútiaci moment (Nm)151
PrevodovkaCVT
BatériaTypLítiovo-iónová polymérová
Kapacita/napätie5,3 Ah/180 V
ElektromotorMax. výkon (k)20
Max. krútiaci moment (Nm)107
Hmotnosť (kg)1 297
Spotreba paliva (l/100 km)5,6
Emisie CO2 (g/km)99
Palivová nádrž (l)53
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.