Kia ekologicky: Forte LPI Hybrid

Utorok, 21 júl 2009

Spoločnosť Kia Motors predstavila svoj prvý komerčný hybridný elektromobil. Je ním model Forte LPI (Liquid Petroleum Injection) Hybrid.

Kia Forte LPI Hybrid

Forte LPI Hybrid je najnovší prírastok do rodiny modelov Kia. Ide o štvordverový sedan poháňaný zážihovým motorom. Do vývoja tohto ekologického modelu Kia počas 25 mesiacov investovala 240 miliárd juhokórejských wonov, čo je približne 180 miliónov amerických dolárov.

Forte LPI Hybrid poháňa 1,6litrový spaľovací motor typu Gamma LPI na skvapalnený plyn a elektromotor, ktorému energiu dodáva 180voltová lítiovo-iónová batéria. Krútiaci moment sa na kolesá prenáša pomocou špeciálne vyvinutej prevodovky s plynulou zmenou prevodového pomeru (CVT). Má navyše režim "E" (eko-jazda), v ktorom sa prevod automaticky nastavuje tak, aby vozidlo jazdilo s minimálnou spotrebou.

Forte LPI Hybrid má veľmi dobré výkonové parametre a výnimočne nízku spotrebu 5,6 l/100 km a množstvo emisií CO2 len 99 g/km. Pohonná jednotka má funkciu Kia Idle Stop and Go (ISG), ktorá automaticky vypína spaľovací motor po zastavení vozidla a znižuje neefektívnu spotrebu paliva i množstvo emisií.

Kia Forte LPI Hybrid

Ako Forte LPI Hybrid pracuje? Po zapnutí zapaľovania sa aktivuje spaľovací motor aj elektromotor, no pri jazde konštantnou rýchlosťou ostane v prevádzke len spaľovací motor. Pri spomaľovaní vozidlo pomocou rekuperačného brzdenia premieňa svoju pohybovú energiu, ktorá by sa inak stratila ako teplo, na elektrickú energiu, a tá sa ukladá do batérie.

Vozidlo Forte LPI Hybrid je zatiaľ k dispozícii len na kórejskom trhu, pričom sa už pracuje na plánoch uvedenia tohto vozidla aj na iné trhy. Ide najmä o štáty s infraštruktúrou čerpacích staníc, ktoré ponúkajú skvapalnený plyn.

Technické parametre modelu Forte LPI Hybrid

ParameterForte LPI Hybrid
1,6-litrový I4 LPI
Dĺžka x šírka x výška (mm)4 550 x 1 775 x 1 460
Rázvor náprav (mm)2 650
Spaľovací motorZdvihový objem (cm3)1 591
Max. výkon (k)114
Max. krútiaci moment (Nm)151
PrevodovkaCVT
BatériaTypLítiovo-iónová polymérová
Kapacita/napätie5,3 Ah/180 V
ElektromotorMax. výkon (k)20
Max. krútiaci moment (Nm)107
Hmotnosť (kg)1 297
Spotreba paliva (l/100 km)5,6
Emisie CO2 (g/km)99
Palivová nádrž (l)53
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.