Kia EV9 poodhalila svoje tvary, čaká na premiéru

Sobota, 11 marec 2023

Dlhšie ohlasovaná plne elektrická Kia EV9, budúca vlajková loď značky segmentu SUV, sa možno čo nevidieť predstaví vo svetovej premiére. Naznačuje to aj zverejnené video, ktoré ponúka pohľad na vonkajší vzhľad pripravovaného modelu.

1-kia-ev9
Pohľad na siluetu naznačuje odvážny vonkajší dizajn modelu Kia EV9

Po prvom elektrickom crossoveri Kia EV6 príde teraz na európsky trh väčší model EV9, rodinné SUV, ktoré pred uvedením a svetovou premiérou preverovali konštruktéri a technici automobilky tvrdým testom.

Nový model EV9 vychádza zo štúdie predstavenej v americkom Los Angeles ešte v roku 2021. Podľa všetkého nový model navrhnutý v novom dizajnovom jazyku, podľa Kórejcov priekopníckym dizajnom, má byť absolútnym vrcholom v segmente SUV kórejskej automobilky.

Teraz zverejnené video ponúka pohľad na vonkajší dizajn modelu Kia EV9. Elegantná silueta, typické osvetlenie a jasné línie naznačujú odvážny a sebavedomý vzhľad elektrického SUV. Kia modelom EV9 naznačuje, ako urýchli transformáciu značky na poskytovateľa trvalo udržateľných riešení mobility.

2-kia-ev9
Typické osvetlenie naznačuje odvážny a sebavedomý vzhľad elektrického SUV

Na zverejnených siluetách je pohľad na exteriér novinky. Vidieť na nich elegantnú silueta, nový dizajn a jasné línie naznačujúce odvážny a sebavedomý vzhľad elektrického SUV.

Kórejská automobilka predstavuje siluetu svojho vlajkového modelu SUV s výraznou prednou časťou a elegantným povrchom karosérie. Svetelné vzory vytvorené prednými a zadnými svetlami dopĺňajú odvážnu identitu EV9.

Onačenie modelu EV9 pochádza z nomenklatúry EV značky Kia, ktorá spája predponu EV (elektrické vozidlo) s číslom 9, čo predstavuje segment modelu v rade elektrických vozidiel Kia.

Kia EV9, rovnako ako jej predchodca EV6, je postavená na špeciálnej batériovej platforme elektromobilov E-GMP (Electric Global Modular Platform).

Nová Kia EV9 by mala byť poriadne veľkým autom, čo môže naznačovať aj skok v označení z EV6 na EV9. Možno preto usudzovať, že by mohlo ísť aj o 9-miestny automobil.

Kia úplne odhalí dizajn exteriéru aj interiéru v polovici marca a kompletné informácie o vozidle zverejní počas svetovej premiéry modelu Kia EV9.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5