Kia má nový Sportage

Utorok, 02 február 2010

Kia prichádza s novým modelom, ktorý predstaví na marcovom autosalóne v Ženeve. Tentoraz to bude menšie SUV – Sportage. Oproti predchodcovi je nový model dlhší a širší, ale nižší, vo vnútri priestrannejší. Významnou zmenou je však nový dynamickejší a robustne pôsobiaci dizajn a väčší šarm. Na trh by sa nový model Kia Sportage mal dostať v druhej polovici tohto roku.

Kia Sportage

Obraz o vzhľade nového SUV automobilky Kia najlepšie dokladajú priložené snímky. Na nich sú zrejmé zmeny dizajnu, ktorý sa už na posledne predstavených modeloch značky podpisoval výrazným rukopisom a práve dizajn sa stáva veľmi silnou stránkou kórejskej značky.

Na novom modeli Sportage upúta výrazná maska, jedna z najväčších v súčasných modeloch Kia. Dominantným prvkom čelnej časti nového modelu sú nové hlavné svetlomety a väčšie svetlá do hmly. Na bokoch v hornej časti dominujú stúpajúce linky, v spodnej zasa prelis, ktorý opticky znižuje bočnú plochu. Dominantným dizajnovým prvkom zadnej časti sú masívne C-stĺpiky. Všetky tieto zmeny pridali novému modelu Sportage na vzhľade i kráse.

Kia Sportage

Nová Kia je viditeľne dynamickejšia, pôsobí sviežo, odvážne, atleticky a športovo. Jej zmenený vzhľad v sebe úspešne spája kľúčové prvky vozidla SUV, akými sú dominantná pozícia na ceste, vyššia bezpečnosť a zvýšená svetlá výška, ktoré vytvárajú uhladený a príťažlivý dizajn. Moderná Kia Sportage upúta pozornosť hlavne tých, ktorí vyhľadávajú praktické a funkčné vlastnosti SUV, skĺbené do atraktívneho dizajnu.

Nový Sportage je dlhší, nižší, širší a má väčší rázvor náprav ako predchádzajúca generácia, vďaka čomu ponúkne viac priestoru pre pasažierov i pre batožinu a aj lepšie jazdné vlastnosti. Úplne nový model bude mať pod kapotou konkurencieschopné zážihové i vznetové motory a na európskom trhu sa objaví v polovici tohto roku.

Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.