Kia Magentis - sedan novej generácie

Pondelok, 22 február 2010

Kórejská automobilka Kia pripravila ďalší model novej generácie. Ten sa po prvý raz predstaví na aprílovom autosalóne v New Yorku. Ide o štvordverový sedan Magentis, ktorého prvá generácia mala premiéru v zime roku 2001. Druhá generácia štvordverového sedana strednej triedy, ktorý je technickou obdobou sesterskej Hyundai Sonata, sa vyrába od roku 2005 a jej modernizovaná podoba s novými motormi prišla v roku 2008.

Kia Magentis

Už predchádzajúcu generáciu navrhoval dizajnérsky tím nemeckého dizajnéra Petra Schreyera, ktorý predtým navrhoval nové modely pre Volkswagen. Práve Peter Schreyer navrhoval aj nový Kia Magentis, ktorý je úplne novým modelom. Nový kórejský sedan je dlhší, širší, ale nižší ako súčasný Magentis. Rázvor náprav by mal byť väčší a tak nový model by mal mať aj priestrannejší interiér a oproti predchodcovi aj viac miesta na zadných sedadlách. Väčší by mohol byť aj batožinový priestor.

Dizajn nového Magentisu je kompletne nový. Podľa výrobcu má nový model svieži dizajn a zároveň odvážny, atletický i športový. Aj oficiálne snímky dávajú tomuto tvrdeniu za pravdu. Za Schreyerov tím, ktorý navrhoval aj posledné nové modely automobilky Kia, ako nové Sorento, Sportage či Venga, vypovedajú o tom, že Kia pod jeho vedením tvorí modely, ktoré už svojim vzhľadom dokážu osloviť zákazníkov.

Začiatok predaja Megentisu novej generácie sa má začať najprv na americkom kontinente na jeseň tohto roku. Na európskom trhu bude v ponuke od jari 2011.

Kia Magentis Kia Magentis Kia Magentis Kia Magentis
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.