Kia Magentis - sedan novej generácie

Pondelok, 22 február 2010

Kórejská automobilka Kia pripravila ďalší model novej generácie. Ten sa po prvý raz predstaví na aprílovom autosalóne v New Yorku. Ide o štvordverový sedan Magentis, ktorého prvá generácia mala premiéru v zime roku 2001. Druhá generácia štvordverového sedana strednej triedy, ktorý je technickou obdobou sesterskej Hyundai Sonata, sa vyrába od roku 2005 a jej modernizovaná podoba s novými motormi prišla v roku 2008.

Kia Magentis

Už predchádzajúcu generáciu navrhoval dizajnérsky tím nemeckého dizajnéra Petra Schreyera, ktorý predtým navrhoval nové modely pre Volkswagen. Práve Peter Schreyer navrhoval aj nový Kia Magentis, ktorý je úplne novým modelom. Nový kórejský sedan je dlhší, širší, ale nižší ako súčasný Magentis. Rázvor náprav by mal byť väčší a tak nový model by mal mať aj priestrannejší interiér a oproti predchodcovi aj viac miesta na zadných sedadlách. Väčší by mohol byť aj batožinový priestor.

Dizajn nového Magentisu je kompletne nový. Podľa výrobcu má nový model svieži dizajn a zároveň odvážny, atletický i športový. Aj oficiálne snímky dávajú tomuto tvrdeniu za pravdu. Za Schreyerov tím, ktorý navrhoval aj posledné nové modely automobilky Kia, ako nové Sorento, Sportage či Venga, vypovedajú o tom, že Kia pod jeho vedením tvorí modely, ktoré už svojim vzhľadom dokážu osloviť zákazníkov.

Začiatok predaja Megentisu novej generácie sa má začať najprv na americkom kontinente na jeseň tohto roku. Na európskom trhu bude v ponuke od jari 2011.

Kia Magentis Kia Magentis Kia Magentis Kia Magentis
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.