Kia Optima: Nová generácia na prvej fotke

Sobota, 28 marec 2015

Už o pár dní predstaví automobilka Kia na autosalóne v New Yorku úplne nový model Optima. Bude mať priestrannejší interiér a novú techniku, ktorá doteraz nebola pre tento model dostupná.

Kia Optima

Úplne novú Optima predstaví automobilka Kia už 1. apríla v New Yorku. Okrem viac miesta v interiéri ponúkne štvrtá generácia svojho najpredávanejšieho sedanu na pomedzí strednej a vyššej strednej triedy nové prémiové funkcie a množstvo technológií, ktoré zatiaľ tento model doteraz nepoužíval. Pod novou a krajšou kapotou ponúkne na výber aj viacero pohonných jednotiek.

Ako bude v skutočnosti nový model vyzerať, ukazuje prvá a zatiaľ jediná fotografia, ktorú výrobca poskytol médiám. Ešte predtým Kia predstavila na autosalóne v Ženeve koncept menom Sportspace. Na snímke na prvý pohľad vidieť, že nový predok Optimy má úzku širokú masku chladiča spája nové nízke svetlomety, ktoré auto opticky znižujú a rozširujú.

Podrobnejšie správy o novej Optime kórejský výrobca nezverejnil. Chýbajú informácie o použitých pohonných jednotkách. Hovorí sa však, že použitý by mal byť napríklad benzínový dvojlitrový preplňovaný štvorvalec, turbodiesel 1,7 CRDi a údajne aj plug-in-hybridný pohon.

Nová Kia Optima vo verzii sedan by sa do predaja mohla dostať koncom tohto roka. Nová generácia by údajne mala mať aj verziu kombi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.