Kia Picanto: striedanie generácií

Piatok, 07 január 2011

Kia Motors uvoľnila prvé oficiálne snímky úplne nového mestského auta Picanto. Nahradí súčasný model, ktorý je na trhu už sedem rokov. K dispozícii bude v dvoch karosárskych verziách so štyrmi novými pohonnými jednotkami. Po prvý raz sa nové Picanto predstaví na jarnom autosalóne v Ženeve.

Kia Picanto spredu
Agresívnejší dizajn Picanta pochádza z európskeho dizajnového centra vo Frankfurte

Novinka prichádza s novým agresívnejším dizajnom. Pochádza z európskeho dizajnového centra vo Frankfurte, ktoré vedie Peter Schreyer. Šéfdizajnér spoločnosti Kia Motors o novom modeli uviedol, že v profile ponúka nové Picanto veľmi výrazne tvarovanú a charakteristickú líniu. Výsledkom je vrstvenie svetla a tieňa, ktoré sa rozkladá do výšky a dodáva tak modelu sebavedomejší a istejší výraz.

Nová generácia mestského modelu Picanto je oproti predchádzajúcej generácii omnoho vyzretejšia a ponúka odvážnejší a sebavedomejší výraz. Kompletne prestavený nový model narástol v hodnotách celkovej dĺžky aj rázvoru kolies a je pripravený zaujať poprednú pozíciu medzi vozidlami vo svojej kategórie.

Zatiaľ čo súčasné Picanto je v ponuke len ako päťdverový hatchback, novej generácii pribudne na európskom trhu aj športovejšia trojdverová verzia. K dispozícii budú štyri úplne nové pohonné jednotky s objemom 1,0 a 1,2 litra s mimoriadne nízkou úrovňou spotreby a emisií CO2. Okrem benzínových motorov pribudnú na niektorých trhoch aj motory spaľujúce LPG a verzia so systémom flex-fuel.

Kia Picanto zozadu
Kia Picanto druhej generácie bude spočiatku na trhu len ako päťdverový hatchbach

Nové Picanto absolvuje svoju svetovú premiéru na jarnom medzinárodnom autosalóne v Ženeve v marci 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.