Kia pro_cee'd GT: prvá skica

Utorok, 27 november 2012

Už dlho sa hovorí o výkonnej verzii modelu cee'd. Po tom, čo automobilka pustila do sveta prvú skicu pripravovaného modelu, príchod nového trojdverového modelu pro_cee'd naberá jasnejšie kontúry. Bude mať však aj sériové vyhotovenie takto dramatický vzhľad?

Kia pro ceed GT
Kia pro_cee'd na oficiálnej skici vyzerá dynamicky a jej dizajn je až príliš dramatický. Aký bude sériový model, ktorý s motorom okolo 200 koní sľubuje zábavu za volantom?

Kórejský výrobca avizuje, že nová Kia pro cee'd GT by sa do predaja mala dostať v roku 2013. Skica uvoľnená pre médiá predstavuje nový model v extrémne dramatickom vzhľade. Naznačuje, že by malo ísť o automobil so športovými vlastnosťami, ktorý poskytuje radosť z jazdy.

Výroba nového prírastku rodiny Kia cee'd sa má realizovať v závode Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom a jeho uvedenie na trh sa predpokladá v druhej polovici roka 2013.

V správe o modeli pro_cee'd GT je málo konkrétnych informácií. Niečo sa v nej však predsa len uvádza: že poháňať nový model bude preplňovaný benzínový motor GDI s objemom 1,6 litra s priamym vstrekovaním a šesťstupňovou mechanickou prevodovkou s ručným radením. Šepká sa, že motor by mal mať výkon okolo 200 koní.

Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.