KIA: prvé skice vlajkovej lode

Piatok, 17 február 2012

Juhokórejská automobilka práve uvoľnila prvé oficiálne skice novej vlajkovej limuzíny patriacej do segmentu veľkých sedanov. Ide vôbec prvý sériový model Kia s pohonom zadných kolies. Na domácom trhu by sa nový sedan mal začať predávať ešte v prvej polovici tohto roka.

Kia KH
Skica vlajkovej lode Kia ukazuje, ako bude vyzerať nový sedan vyššej strednej triedy

Limuzína vyššej strednej triedy dostala kódové označenie KH a spája v sebe inovatívne dizajnové riešenia s high-tech prvkami. Vzhľad masky chladiča nezaprie príslušnosť s rodinným konceptom GT, ktorý Kia predstavila minulý rok na autosalóne vo Frankfurte.

Výzor automobilu vyššej strednej triedy naznačujú pilotné náčrty, odhaľujúce typickú prednú masku, štylizovanú kapotu, veľké predné svetlomety a viaceré chrómované prvky exteriéru. Koncept KH si pritom zachováva jednoduchú siluetu a elegantné tvary.

Pod kapotou by podľa zahraničných médií mohol pracovať vidlicový šesťvalec 3,3 T-GDI, benzínový turbomotor s priamym vstrekovaním paliva. Mal by dosahovať najvyšší výkon 395 koní (291 kW) a s určitosťou ho bude posielať na zadné kolesá.

"Naša nová vlajková loď integruje všetky kľúčové benefity spoločnosti Kia Motors, ako je moderný dizajn, výkonné high-tech prvky i pôžitok z jazdy do jedného kompaktného celku a predstavuje to najlepšie z najlepšieho značky Kia Motors," poznamenal marketingový riaditeľ Kia Motors Soon-Nam Lee.

Kia KH Kia KH Kia KH
Autor: janGold
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.