Kia Quoris: nová vlajková loď

Pondelok, 13 august 2012

Nová vlajková loď kórejskej automobilky Kia sa na vybraných trhoch začne predávať koncom jesene 2012 a dostala meno Qouris. Na domácom kórejskom trhu sa luxusný sedan predáva od mája tohto roku pod označením K9 a Kia sa ním vracia k pohonu zadných kolies.

Kia Quoris
Nový luxusný sedan Kia dostal meno Quoris a predávať sa začne koncom tohto roku

Kia pri svojej novej vlajkovej lodi vyzdvihuje bohatú a komfortnú výbavu nového modelu s množstvom high-tech prvkov komfortu a bezpečnosti, z ktorých sa mnohé objavujú v modeli Kia po prvý raz.

Názov nového sedanu je odvodený z anglických slov "core" a "quality", čo poukazuje na kľúčové vlastnosti tohto modelu a malo by vyjadrovať dokonalé spojenie solídnosti, luxusu a vyspelých technológií. Rozhodnutie automobilky dať atraktívnemu novému sedanu nekonvenčný názov znamená, že bude ešte viac vyčnievať z davu konkurenčných modelov, čo má podporiť predaj tohto modelu v novom segmente.

Kia Qouris ako prvý automobil spoločnosti Kia Motors používa radarový tempomat ASCC. Radarový systém monitoruje situáciu pred vozidlom až do vzdialenosti 174 metrov. Systém ASCC monitoruje jazdné podmienky vrátane rýchlosti s cieľom udržiavať vopred stanovenú bezpečnú vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla.

Ďalším je systémom sledovania slepého uhla BSD (Blind Spot Detection) s dvoma radarovými senzormi. Každý z nich je schopný identifikovať objekty vo vzdialenosti až 70 metrov od zadnej časti vozidla v páse širokom 4 metre do každej strany. Aktivuje sa pri rýchlosti nad 30 km/h a vodiča upozorní vo chvíli, keď sa do zorného poľa slepého uhla dostane cudzí objekt.

Tretím významným bezpečnostným prvkom je systém sledovania jazdy v jazdnom pruhu LDWS (Lane Departure Warning System). Aktivuje sa pri rýchlosti nad 60 km/h. Vodiča upozorní vo chvíli, keď vozidlo začne bez zapnutia smerových svetiel opúšťať svoj jazdný pruh.

Quoris sa bude ponúkať s dvoma benzínovými motormi. Základným je vidlicový šesťvalec s viacbodovým vstrekovaním, objemom 3,8 litra a výkonom 290 koní. Druhý výkonnejší má rovnaký objem i počet valcov, ale priame vstrekovanie benzínu a výkon 334 koní.

Vlajková loď automobilky Kia má dĺžku 509 cm, šírku 190 cm a výšku 149 cm. Rázvor 304,5 cm sľubuje priestranný interiér s veľkorysým priestorom na predných i zadných sedadlách.

Kia Quoris Kia Quoris Kia Quoris
Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."