Kia Soul: premiéra v Paríži

Streda, 28 máj 2008

Automobilka Kia Motors zverejnila prvú oficiálnu fotografiu a zároveň potvrdila, že nový crossover Kia Soul, ktorého tri koncepty vystavovala na ženevskom autosalóne začiatkom tohto roka, sa začne vyrábať ako produkčný model.

Kia Soul

Rozhodli o tom pozitívne reakcie médií a verejnosti na koncepty Soul, ktoré sa predstavili na viacerých medzinárodných podujatiach. Tieto reakcie a skutočnosť, že koncepčný automobil Soul je po konštrukčnej i emotívnej stránke úzko spätý s novým produkčným modelom, ponechanie názvu Soul bolo vraj prirodzeným rozhodnutím. Pôvod mena Soul skrýva v sebe sídlo automobilky a zároveň v angličtine znamená dušu.

Tri koncepčné automobily, Soul Burner, Soul Diva a Soul Searcher, vytvorilo európske dizajnérske centrum Kia Motors pod vedením Gregory Guillaumea a hlavného dizajnéra Petra Schreyera. Tieto tri modely vychádzali z originálneho konceptu Soul navrhnutého spolu s dizajnérskymi štúdiami Kia z Kalifornie, Kórey a Detroitu. Túto štúdiu po prvý raz vystavovali pred dvoma rokmi v Detroite.

Koncepty Soul podľa viceprezidenta Kia Motors Hyoung-Keun Lee odhalili celý rad novej, zábavnej stránky automobilov Kia. Podľa neho nový model Kia Soul je pripravený vzoprieť sa konvenciám a ponúknuť zákazníkom na celom svete neobmedzené možnosti na vyjadrenie ich osobnosti. Nový model má osloviť novú skupinu zákazníkov, najmä mladých ľudí, ale aj všetkých srdcom mladých, bez ohľadu na vek.

Kia Soul bude mať svetovú premiéru na tohtoročnom jesennom parížskom autosalóne a ako globálny model má poskytnúť zákazníkom veľké možnosti individuálizácie. Vyrábať sa začne v septembri 2008 v Kórei. Na trh sa nový model má dostať začiatkom budúceho roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.