Kia Sportage: Premiéra vo Frankfurte

Štvrtok, 03 september 2015

Kórejská automobilka Kia predstaví na autosalóne vo Frankfurte štvrtú generáciu modelu Sportage. Po snímke exteriéru odhalila teraz aj interiér a ponúkla aj informácie o motoroch. Reálny model sa predstaví už o necelé dva týždne na autosalóne v nemeckom Frankfurte.

1 Kia Sportage
Kia Sportage štvrtej generácie bude mať svetovú premiéru na autosalóne vo Frankfurte

Nové kompaktné SUV s novým dizajnom a vyspelými technológiami ponúkne podľa automobilky aj nový kvalitnejší interiér s moderným usporiadaním, vyššou kultivovanosťou a vyšším komfortom pre cestujúcich. Vďaka pevnejšej karosérii a novým technológiám tiež väčšiu aktívnu bezpečnosť, kultivovanejšie odpruženie a vyššiu agilnosť.

Vyšší komfort bude aj vďaka novým technológiám, napríklad bezdrôtového dobíjania telefónu, možnosti využívania internetových služieb a autonómneho núdzového brzdenia. Nový Sportage bude ponúkať spolu štyri agregáty v piatich výkonových variantoch.

Nová Kia Sportage je oproti súčasnému modelu dlhšia o 40 mm a rázvor náprav sa zväčšil o 30 mm na 1670 mm. Výška 1635 zostala nezmenená. Objem batožinového priestoru narástol zo 491 na 503 litrov.

2 Kia Sportage
Kia Kia Sportage s odvážnym novým dizajnom. Má športový a energický charakter.

Benzínový motor 1,6 GDI má výkon 132 koní (97 kW) a najvyšší krútiaci moment 161 Nm, motor 1,6 T-GDI má 177 koní a 265 Nm a vychádza z agregátu modelu Cee'd GT. Naftové motory zastúpia 1,7 CRDi s výkonom 115 koní a väčší 2,0 CRDi bude ponúkať dve výkonové verzie – 136 koní (100 kW) a najvyšší krútiaci moment 373 Nm a silnejšiu 184 koňovú (135 kW) s krútiacim momentom 400 Nm. Pri všetkých proklamuje Kia tichý chod a nízku spotrebu.

Základom bude pohon predných kolies. Naftový dvojliter a motor 1,6 s turbom si bude možné objednať aj s pohonom 4x4. Verzie s automatickým prevodovkami budú štandardne s pohonom všetkých kolies.

Pokiaľ ide o prevodovky, benzínová 1,6ka s turbom sa bude ponúkať aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou, dvojlitrový turbodiesel príde na trh so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

Nová Kia Sportage bude jazdiť na 16, 17 alebo 19-palcových kolesách z hliníkovej zliatiny s rôznymi dizajnmi. Verzia GT Line bude mať 19-palcové disky kolies už v štandardnej výbave.

4 Kia Sportage

Úplne nový interiér modelu Sportage sa môže pýšiť vysokou kvalitou materiálov. Vďaka väčšiemu podielu mäkkých materiálov a použitiu kvalitnejších látok, kože a šitia pôsobí nový priestor pre cestujúcich luxusnejšie.

Vďaka novému atraktívnemu dizajnu a úprave profilu podvozkového krytu a tvaru nárazníka má navyše nová Kia Sportage v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami najlepšiu aerodynamiku s koeficientom odporu Cd zníženým z 0,35 na 0,33.

Na trh sa nový Sportage, ktorý bude vyrábať v závode Kia pri Žiline, dostane v prvom štvrťroku 2016.

1 Kia Sportage 2 Kia Sportage 3 Kia Sportage 4 Kia Sportage 5 Kia Sportage 6 Kia Sportage
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.