Kia Sportage: Premiéra vo Frankfurte

Štvrtok, 03 september 2015

Kórejská automobilka Kia predstaví na autosalóne vo Frankfurte štvrtú generáciu modelu Sportage. Po snímke exteriéru odhalila teraz aj interiér a ponúkla aj informácie o motoroch. Reálny model sa predstaví už o necelé dva týždne na autosalóne v nemeckom Frankfurte.

1 Kia Sportage
Kia Sportage štvrtej generácie bude mať svetovú premiéru na autosalóne vo Frankfurte

Nové kompaktné SUV s novým dizajnom a vyspelými technológiami ponúkne podľa automobilky aj nový kvalitnejší interiér s moderným usporiadaním, vyššou kultivovanosťou a vyšším komfortom pre cestujúcich. Vďaka pevnejšej karosérii a novým technológiám tiež väčšiu aktívnu bezpečnosť, kultivovanejšie odpruženie a vyššiu agilnosť.

Vyšší komfort bude aj vďaka novým technológiám, napríklad bezdrôtového dobíjania telefónu, možnosti využívania internetových služieb a autonómneho núdzového brzdenia. Nový Sportage bude ponúkať spolu štyri agregáty v piatich výkonových variantoch.

Nová Kia Sportage je oproti súčasnému modelu dlhšia o 40 mm a rázvor náprav sa zväčšil o 30 mm na 1670 mm. Výška 1635 zostala nezmenená. Objem batožinového priestoru narástol zo 491 na 503 litrov.

2 Kia Sportage
Kia Kia Sportage s odvážnym novým dizajnom. Má športový a energický charakter.

Benzínový motor 1,6 GDI má výkon 132 koní (97 kW) a najvyšší krútiaci moment 161 Nm, motor 1,6 T-GDI má 177 koní a 265 Nm a vychádza z agregátu modelu Cee'd GT. Naftové motory zastúpia 1,7 CRDi s výkonom 115 koní a väčší 2,0 CRDi bude ponúkať dve výkonové verzie – 136 koní (100 kW) a najvyšší krútiaci moment 373 Nm a silnejšiu 184 koňovú (135 kW) s krútiacim momentom 400 Nm. Pri všetkých proklamuje Kia tichý chod a nízku spotrebu.

Základom bude pohon predných kolies. Naftový dvojliter a motor 1,6 s turbom si bude možné objednať aj s pohonom 4x4. Verzie s automatickým prevodovkami budú štandardne s pohonom všetkých kolies.

Pokiaľ ide o prevodovky, benzínová 1,6ka s turbom sa bude ponúkať aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou, dvojlitrový turbodiesel príde na trh so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

Nová Kia Sportage bude jazdiť na 16, 17 alebo 19-palcových kolesách z hliníkovej zliatiny s rôznymi dizajnmi. Verzia GT Line bude mať 19-palcové disky kolies už v štandardnej výbave.

4 Kia Sportage

Úplne nový interiér modelu Sportage sa môže pýšiť vysokou kvalitou materiálov. Vďaka väčšiemu podielu mäkkých materiálov a použitiu kvalitnejších látok, kože a šitia pôsobí nový priestor pre cestujúcich luxusnejšie.

Vďaka novému atraktívnemu dizajnu a úprave profilu podvozkového krytu a tvaru nárazníka má navyše nová Kia Sportage v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami najlepšiu aerodynamiku s koeficientom odporu Cd zníženým z 0,35 na 0,33.

Na trh sa nový Sportage, ktorý bude vyrábať v závode Kia pri Žiline, dostane v prvom štvrťroku 2016.

1 Kia Sportage 2 Kia Sportage 3 Kia Sportage 4 Kia Sportage 5 Kia Sportage 6 Kia Sportage
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.