Kia Sportage: prvé kresby novej generácie

Pondelok, 17 august 2015

Kórejská Kia predstavuje úplne novú generáciu svojho obľúbeného modelu Kia Sportage. Zatiaľ na prvých troch kresbách, oficiálne a už s produkčným modelom tak urobí v polovici septembra tohto roku na autosalóne IAA v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.

1 Kia Sportage
Už prvé kresby naznačujú, že nová Kia Sportage bude ešte dynamickejšia ako súčasná

Tak ako aktuálnemu modelu ani štvrtej generácii Kia Sportage nechýba odvážny a progresívny dizajn, z ktorého podľa automobilky "vyžaruje sila a obratnosť z každého uhla". Ak použijeme ďalší citát z tlačovej správy, tak "dynamické kompaktné SUV je vyváženou vizuálnou harmóniou mohutných a pritom precízne štylizovaných liniek a dramaticky vytvarovanej karosérie". Takto podaná charakteristika najlepším možným spôsobom vystihuje novú Kia Sportage.

2 Kia Sportage
Interiér nového modelu Kia Sportage bude oplývať vysokou ergonómiou a kvalitou

Tieto skutočnosti potvrdzujú aj tri medializované skice, ktoré nám dovoľujú pozrieť sa na nový model zvnútra i zvonku. Detaily prezradí až sériový model, ktorý bude k videniu už o necelý mesiac na autosalóne vo Frankfurte. Úplne nová Kia Sportage predstavuje budúcu tvár značky Kia.

Interiér novej Kia Sportage sa vyznačuje jednoduchým a moderným štýlom a automobilka sľubuje aj vysokú kvalitu použitých materiálov, ktoré majú posunúť vzhľad a prepracovanie kabíny na vyššiu úroveň.

3 Kia Sportage
Dynamický výzor modelu Sportage zvýrazňuje aj decentný spojler na zadných dverách

Novú Kiu Sportage navrhlo európske dizajnové centrum vo Frankfurte nad Mohanom, kde bude mať nový model aj svoju premiéru a kde je tento nový model vlastne doma. Do predaja by sa nová Kia Sportage mala dostať ešte do konca tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.