Kia: štýlový elektrický koncept Naimo

Utorok, 19 apríl 2011

Spoločnosť Kia Motors ukázala ďalšiu svetovú novinku. Predviedla ju začiatkom apríla na autosalóne v Soule. Je ňou koncept elektromobilu s názvom Kia Naimo, čo v kórejčine poukazuje na hranatý tvar automobilu. Naimo sa radí medzi elektrické crossovery a navrhol ho medzinárodný team dizajnérov Kia v Soule. Charakterizujú ho predovšetkým jednoduché línie a mohutný muskulatúrny vzhľad.

Kia Naimo
Naimo sa radí medzi elektrické crossovery a premiéru mal na autosalóne v Soule

Celkovo jednoduchý dizajn zvýrazňuje niekoľko nápadných detailov. Napríklad čelné sklo zaoblené okolo A stĺpikov karosérie, asymetrické strešné okno, či predné a zadné svetlomety, dekorované bodovými LED svetlami. Jedinečnosť konceptu korunuje finálna povrchová úprava karosérie v pôsobivej nefritovej farbe.

V prípade konceptu Naimo boli v záujme zachovania čistoty dizajnu požité rôzne inovatívne technológie. Naimo napríklad nemá na prednom okne tradičné stierače. Ich funkciu zastávajú vysokotlakové vzduchové trysky, umiestnené na spodnej hrane čelného skla. Konvenčné spätné zrkadlá sú tiež minulosťou - obraz toho, čo sa odohráva za autom, majú na starosti miniatúrne kamery integrované v A-stĺpikoch karosérie.

Interiér je navrhnutý tak, aby evokoval pocit pokoja a vnútornej harmónie. Ponúka kvalitné a remeselne dokonale spracované materiály. Vo výplniach dverí a v podlahe konceptu našiel uplatnenie kórejský dub, na čalúnenie výplní stropu bol použitý kórejský papier Han-ji. S týmito tradičnými prvkami interiéru idú v ruka v ruke ultra moderné technológie, ako prístrojový panel na báze TOLED displeja – transparentný displej z organických elektroluminiscenčných diód, či plná konektivita s rôznymi externými systémami a prístrojmi.

Kia Naimo
Neštandardný interiér ponúka kvalitné a remeselne dokonale spracované materiály

Koncept Kia Naimo je dlhý 3 890 mm. Veľkorysý rázvor 2 647 mm, šírka 1 844 mm a výška 1 589 mm spolu s krátkymi prevismi zabezpečujú v kabíne dostatok miesta v oblasti hlavy, nôh aj ramien pre všetkých cestujúcich. Karoséria konceptu nemá B-stĺpik. Vzadu zavesené dvere sa otvárajú proti smeru jazdy, čo umožňuje ľahký a komfortný prístup do kabíny. Trikrát delené veko batožinového priestoru poskytuje jednoduchú manipuláciu s batožinou rôznej veľkosti.

Koncept poháňa elektromotor typu PMSM (Pernament Magnet Synchronous Motor) s výkonom 109 koní, maximálna hodnota krútiaceho momentu je 280 Nm, čo umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť 150 km/h.

Kia Naimo
Koncept Kia Naimo charakterizujú jednoduché línie a mohutný muskulatúrny vzhľad

Dvojica batérií s kapacitou 27 kWh je umiestnená pod podlahou batožinového priestoru a využíva inovatívnu LiPoly technológiu (li-Ion Polymer). Na jedno nabitie prejde Kia Naimo až 200 km. V režime rýchleho nabíjania možno batériu nabiť na 80 % svojej kapacity za 25 minút. V rámci bežného dobíjacieho cyklu sa 100 % kapacity dosiahne za päť a pol hodiny.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.