Kia: štýlový elektrický koncept Naimo

Utorok, 19 apríl 2011

Spoločnosť Kia Motors ukázala ďalšiu svetovú novinku. Predviedla ju začiatkom apríla na autosalóne v Soule. Je ňou koncept elektromobilu s názvom Kia Naimo, čo v kórejčine poukazuje na hranatý tvar automobilu. Naimo sa radí medzi elektrické crossovery a navrhol ho medzinárodný team dizajnérov Kia v Soule. Charakterizujú ho predovšetkým jednoduché línie a mohutný muskulatúrny vzhľad.

Kia Naimo
Naimo sa radí medzi elektrické crossovery a premiéru mal na autosalóne v Soule

Celkovo jednoduchý dizajn zvýrazňuje niekoľko nápadných detailov. Napríklad čelné sklo zaoblené okolo A stĺpikov karosérie, asymetrické strešné okno, či predné a zadné svetlomety, dekorované bodovými LED svetlami. Jedinečnosť konceptu korunuje finálna povrchová úprava karosérie v pôsobivej nefritovej farbe.

V prípade konceptu Naimo boli v záujme zachovania čistoty dizajnu požité rôzne inovatívne technológie. Naimo napríklad nemá na prednom okne tradičné stierače. Ich funkciu zastávajú vysokotlakové vzduchové trysky, umiestnené na spodnej hrane čelného skla. Konvenčné spätné zrkadlá sú tiež minulosťou - obraz toho, čo sa odohráva za autom, majú na starosti miniatúrne kamery integrované v A-stĺpikoch karosérie.

Interiér je navrhnutý tak, aby evokoval pocit pokoja a vnútornej harmónie. Ponúka kvalitné a remeselne dokonale spracované materiály. Vo výplniach dverí a v podlahe konceptu našiel uplatnenie kórejský dub, na čalúnenie výplní stropu bol použitý kórejský papier Han-ji. S týmito tradičnými prvkami interiéru idú v ruka v ruke ultra moderné technológie, ako prístrojový panel na báze TOLED displeja – transparentný displej z organických elektroluminiscenčných diód, či plná konektivita s rôznymi externými systémami a prístrojmi.

Kia Naimo
Neštandardný interiér ponúka kvalitné a remeselne dokonale spracované materiály

Koncept Kia Naimo je dlhý 3 890 mm. Veľkorysý rázvor 2 647 mm, šírka 1 844 mm a výška 1 589 mm spolu s krátkymi prevismi zabezpečujú v kabíne dostatok miesta v oblasti hlavy, nôh aj ramien pre všetkých cestujúcich. Karoséria konceptu nemá B-stĺpik. Vzadu zavesené dvere sa otvárajú proti smeru jazdy, čo umožňuje ľahký a komfortný prístup do kabíny. Trikrát delené veko batožinového priestoru poskytuje jednoduchú manipuláciu s batožinou rôznej veľkosti.

Koncept poháňa elektromotor typu PMSM (Pernament Magnet Synchronous Motor) s výkonom 109 koní, maximálna hodnota krútiaceho momentu je 280 Nm, čo umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť 150 km/h.

Kia Naimo
Koncept Kia Naimo charakterizujú jednoduché línie a mohutný muskulatúrny vzhľad

Dvojica batérií s kapacitou 27 kWh je umiestnená pod podlahou batožinového priestoru a využíva inovatívnu LiPoly technológiu (li-Ion Polymer). Na jedno nabitie prejde Kia Naimo až 200 km. V režime rýchleho nabíjania možno batériu nabiť na 80 % svojej kapacity za 25 minút. V rámci bežného dobíjacieho cyklu sa 100 % kapacity dosiahne za päť a pol hodiny.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.