Kia: štyri modely v "zelenej zóne"

Piatok, 17 október 2008

Novinky milosrdné k životnému prostrediu predstavila prednedávnom kórejská automobilka Kia. Aby toho nebolo málo, hneď štyri modely. Prvé z nich sa dostanú k svojim majiteľom už v priebehu roku 2009.

Kia Kia

Kia na autosalóne v Paríži predstavila štyri nové modely Kia cee'd ISG, Soul Hybrid, cee'd Hybrid a Sportage FCEV v tzv. zelenej zóne. Nový system ISG (Idle Stop and Go) spoločnosti Kia, ktorý tu mal svetovú premiéru, sa dostane do sériovej výroby začiatkom roka 2009, spočiatku len s jediným benzínovým motorom so zdvihovým objemom 1,6 litra. Inovatívny systém ISG zníži množstvo emisií o 15 %, rovnako aj priemernú spotrebu paliva.

Kia Kia

Svetovú premiéru v Paríži mali aj najnovšie koncepty Kia Soul Hybrid a Kia cee'd Hybrid. Oba automobily používajú 1,6 litrový benzínový motor spolu so striedavým synchronizovaným elektromotorom s výkonom 15 kW a krútiacim momentom 105 Nm a automatickou prevodovkou. Prototyp cee'd Hybrid má oproti sériovému s klasickým motorom značne menšiu spotrebu paliva a zníženú produkciu CO2 na 114 g/km.

Kia

V rámci prebiehajúceho programu elektrického automobilu s pohonom na palivové články (FCEV) spoločnosti Kia Motors prebieha na modeli Kia Sportage FCEV nepretržité testovanie a vývoj. Kia teraz presunula tento prototyp do Európy a v Paríži zorganizovala jeho európsku premiéru. Srdcom Kia Sportage FCEV sú palivové články so zvýšeným výkonom 136 koní a výrazne dlhším dojazdom až 300 km.

Prvá z noviniek, milosrdných k životnému prostrediu, benzínová verzia modelu Kia cee'd ISG (Idle Stop and Go), sa dostane do predaja v budúcom roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.