Kia: štyri modely v "zelenej zóne"

Piatok, 17 október 2008

Novinky milosrdné k životnému prostrediu predstavila prednedávnom kórejská automobilka Kia. Aby toho nebolo málo, hneď štyri modely. Prvé z nich sa dostanú k svojim majiteľom už v priebehu roku 2009.

Kia Kia

Kia na autosalóne v Paríži predstavila štyri nové modely Kia cee'd ISG, Soul Hybrid, cee'd Hybrid a Sportage FCEV v tzv. zelenej zóne. Nový system ISG (Idle Stop and Go) spoločnosti Kia, ktorý tu mal svetovú premiéru, sa dostane do sériovej výroby začiatkom roka 2009, spočiatku len s jediným benzínovým motorom so zdvihovým objemom 1,6 litra. Inovatívny systém ISG zníži množstvo emisií o 15 %, rovnako aj priemernú spotrebu paliva.

Kia Kia

Svetovú premiéru v Paríži mali aj najnovšie koncepty Kia Soul Hybrid a Kia cee'd Hybrid. Oba automobily používajú 1,6 litrový benzínový motor spolu so striedavým synchronizovaným elektromotorom s výkonom 15 kW a krútiacim momentom 105 Nm a automatickou prevodovkou. Prototyp cee'd Hybrid má oproti sériovému s klasickým motorom značne menšiu spotrebu paliva a zníženú produkciu CO2 na 114 g/km.

Kia

V rámci prebiehajúceho programu elektrického automobilu s pohonom na palivové články (FCEV) spoločnosti Kia Motors prebieha na modeli Kia Sportage FCEV nepretržité testovanie a vývoj. Kia teraz presunula tento prototyp do Európy a v Paríži zorganizovala jeho európsku premiéru. Srdcom Kia Sportage FCEV sú palivové články so zvýšeným výkonom 136 koní a výrazne dlhším dojazdom až 300 km.

Prvá z noviniek, milosrdných k životnému prostrediu, benzínová verzia modelu Kia cee'd ISG (Idle Stop and Go), sa dostane do predaja v budúcom roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.