Kia: štyri modely v "zelenej zóne"

Piatok, 17 október 2008

Novinky milosrdné k životnému prostrediu predstavila prednedávnom kórejská automobilka Kia. Aby toho nebolo málo, hneď štyri modely. Prvé z nich sa dostanú k svojim majiteľom už v priebehu roku 2009.

Kia Kia

Kia na autosalóne v Paríži predstavila štyri nové modely Kia cee'd ISG, Soul Hybrid, cee'd Hybrid a Sportage FCEV v tzv. zelenej zóne. Nový system ISG (Idle Stop and Go) spoločnosti Kia, ktorý tu mal svetovú premiéru, sa dostane do sériovej výroby začiatkom roka 2009, spočiatku len s jediným benzínovým motorom so zdvihovým objemom 1,6 litra. Inovatívny systém ISG zníži množstvo emisií o 15 %, rovnako aj priemernú spotrebu paliva.

Kia Kia

Svetovú premiéru v Paríži mali aj najnovšie koncepty Kia Soul Hybrid a Kia cee'd Hybrid. Oba automobily používajú 1,6 litrový benzínový motor spolu so striedavým synchronizovaným elektromotorom s výkonom 15 kW a krútiacim momentom 105 Nm a automatickou prevodovkou. Prototyp cee'd Hybrid má oproti sériovému s klasickým motorom značne menšiu spotrebu paliva a zníženú produkciu CO2 na 114 g/km.

Kia

V rámci prebiehajúceho programu elektrického automobilu s pohonom na palivové články (FCEV) spoločnosti Kia Motors prebieha na modeli Kia Sportage FCEV nepretržité testovanie a vývoj. Kia teraz presunula tento prototyp do Európy a v Paríži zorganizovala jeho európsku premiéru. Srdcom Kia Sportage FCEV sú palivové články so zvýšeným výkonom 136 koní a výrazne dlhším dojazdom až 300 km.

Prvá z noviniek, milosrdných k životnému prostrediu, benzínová verzia modelu Kia cee'd ISG (Idle Stop and Go), sa dostane do predaja v budúcom roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.