Kia Telluride: Koncept veľkého SUV

Streda, 20 január 2016

Kórejská automobilka Kia predstavuje v týchto dňoch na autosalóne NAIAS v americkom Detroite veľké SUV Telluride, ktoré je zatiaľ iba konceptom.

1 Kia Telluride
Kia Telluride, veľké kórejské SUV, má premiéru v týchto dňoch na autosalóne v Detroite

Podľa automobilky Kia je autosalón v Detroite nahliadnutím do jej budúcnosti. Ním je aj koncept Telluride, vízia veľkého SUV. Ide o sedemmiestny koncept luxusného SUV, ktorý charakterizujú moderné technológie so zameraním na posádku. Koncept Kia Telluride vychádza z aktuálnej platformy automobilky. Snahou je ponúknuť v blízkej budúcnosti prémiové SUV, ktoré by stálo nad modelom Sorento.

Sedemmiestne hranaté SUV Telluride bude mať hybridný pohon, ktorý kombinuje atmosférický vidlicový šesťvalec 3,5 l/201 kW (273 k) s elektromotorom s výkonom 97 kW a poháňané všetky kolesá. Podvozok pochádza zo Sorenta, rázvor náprav má však Telluride zväčšený na 3081 mm. Osvetlenie vpredu i vzadu obstarávajú diódy. Nové veľké kórejské SUV jazdí na dvadsaťdvapalcových kolesách obutých do pneumatík 275/45 R22.

2 Kia Telluride
Interiér konceptu Telluride je vyšperkovaný novými ovládacími prvkami a technológiami

Vďaka protismernému otváraniu zadných bočných dverí vzniká veľkorysý vstupný priestor do vnútorného priestoru. Prvým dvom radom dominuje štvorica luxusných samostatných sedadiel čalúnených čiernou kožou, tretí rad má sklápaciu lavicu. Sedadlá v druhom rade sa môžu naklápať vzad takmer až do lôžkovej úpravy.

Kabínu aj exteriér konceptu Telluride navrhlo kalifornské dizajnové centrum. Optickú výšku konceptu lakovaného zeleným odtieňom Dark Pyrite podčiarkujú celkové rozmery vozidla. Kia Telluride je o 11 cm vyššia (180 cm), o 12 cm širšia (201 cm) a o podstatných 24 cm dlhšia (500 cm) ako súčasné Sorento, ale má aj o 30 cm zväčšený rázvor náprav (3081 cm). Atletický vzhľad zdôrazňujú povytiahnuté lemy blatníkov, pod ktorými sú masívne päťlúčové 22-palcové kolesá obuté do pneumatík Hankook Ventus ST 275/45 R22.

Prednej partii konceptu Kia Telluride dominuje zväčšená charakteristická maska chladiča Kia v štýle tigrieho nosa, ale aj hlbšie zapustené svetlomety so štvoricou LED diód, výrazné horizontálne LED ukazovatele smeru a ochranný kryt nárazníkov z lešteného kovu. Vzadu dizajn tohto SUV dotvárajú vertikálne koncové svetlomety.

3 Kia Telluride
Zadnej partii nového SUV dominujú masívne piate dvere a vertikálne LED svetlá

Robustný vzhľad konceptu zvýrazňujú vzájomne zladené štylistické prvky ako napríklad kľučky predných a zadných dverí, štýlové otvory nasávania vzduchu na kapote a dvojica koncoviek výfukov.

O výrobe sériovej verzie nového veľkého SUV nie sú zatiaľ žiadne správy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.