Kia Telluride: Koncept veľkého SUV

Streda, 20 január 2016

Kórejská automobilka Kia predstavuje v týchto dňoch na autosalóne NAIAS v americkom Detroite veľké SUV Telluride, ktoré je zatiaľ iba konceptom.

1 Kia Telluride
Kia Telluride, veľké kórejské SUV, má premiéru v týchto dňoch na autosalóne v Detroite

Podľa automobilky Kia je autosalón v Detroite nahliadnutím do jej budúcnosti. Ním je aj koncept Telluride, vízia veľkého SUV. Ide o sedemmiestny koncept luxusného SUV, ktorý charakterizujú moderné technológie so zameraním na posádku. Koncept Kia Telluride vychádza z aktuálnej platformy automobilky. Snahou je ponúknuť v blízkej budúcnosti prémiové SUV, ktoré by stálo nad modelom Sorento.

Sedemmiestne hranaté SUV Telluride bude mať hybridný pohon, ktorý kombinuje atmosférický vidlicový šesťvalec 3,5 l/201 kW (273 k) s elektromotorom s výkonom 97 kW a poháňané všetky kolesá. Podvozok pochádza zo Sorenta, rázvor náprav má však Telluride zväčšený na 3081 mm. Osvetlenie vpredu i vzadu obstarávajú diódy. Nové veľké kórejské SUV jazdí na dvadsaťdvapalcových kolesách obutých do pneumatík 275/45 R22.

2 Kia Telluride
Interiér konceptu Telluride je vyšperkovaný novými ovládacími prvkami a technológiami

Vďaka protismernému otváraniu zadných bočných dverí vzniká veľkorysý vstupný priestor do vnútorného priestoru. Prvým dvom radom dominuje štvorica luxusných samostatných sedadiel čalúnených čiernou kožou, tretí rad má sklápaciu lavicu. Sedadlá v druhom rade sa môžu naklápať vzad takmer až do lôžkovej úpravy.

Kabínu aj exteriér konceptu Telluride navrhlo kalifornské dizajnové centrum. Optickú výšku konceptu lakovaného zeleným odtieňom Dark Pyrite podčiarkujú celkové rozmery vozidla. Kia Telluride je o 11 cm vyššia (180 cm), o 12 cm širšia (201 cm) a o podstatných 24 cm dlhšia (500 cm) ako súčasné Sorento, ale má aj o 30 cm zväčšený rázvor náprav (3081 cm). Atletický vzhľad zdôrazňujú povytiahnuté lemy blatníkov, pod ktorými sú masívne päťlúčové 22-palcové kolesá obuté do pneumatík Hankook Ventus ST 275/45 R22.

Prednej partii konceptu Kia Telluride dominuje zväčšená charakteristická maska chladiča Kia v štýle tigrieho nosa, ale aj hlbšie zapustené svetlomety so štvoricou LED diód, výrazné horizontálne LED ukazovatele smeru a ochranný kryt nárazníkov z lešteného kovu. Vzadu dizajn tohto SUV dotvárajú vertikálne koncové svetlomety.

3 Kia Telluride
Zadnej partii nového SUV dominujú masívne piate dvere a vertikálne LED svetlá

Robustný vzhľad konceptu zvýrazňujú vzájomne zladené štylistické prvky ako napríklad kľučky predných a zadných dverí, štýlové otvory nasávania vzduchu na kapote a dvojica koncoviek výfukov.

O výrobe sériovej verzie nového veľkého SUV nie sú zatiaľ žiadne správy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.