Kia Telluride: Koncept veľkého SUV

Streda, 20 január 2016

Kórejská automobilka Kia predstavuje v týchto dňoch na autosalóne NAIAS v americkom Detroite veľké SUV Telluride, ktoré je zatiaľ iba konceptom.

1 Kia Telluride
Kia Telluride, veľké kórejské SUV, má premiéru v týchto dňoch na autosalóne v Detroite

Podľa automobilky Kia je autosalón v Detroite nahliadnutím do jej budúcnosti. Ním je aj koncept Telluride, vízia veľkého SUV. Ide o sedemmiestny koncept luxusného SUV, ktorý charakterizujú moderné technológie so zameraním na posádku. Koncept Kia Telluride vychádza z aktuálnej platformy automobilky. Snahou je ponúknuť v blízkej budúcnosti prémiové SUV, ktoré by stálo nad modelom Sorento.

Sedemmiestne hranaté SUV Telluride bude mať hybridný pohon, ktorý kombinuje atmosférický vidlicový šesťvalec 3,5 l/201 kW (273 k) s elektromotorom s výkonom 97 kW a poháňané všetky kolesá. Podvozok pochádza zo Sorenta, rázvor náprav má však Telluride zväčšený na 3081 mm. Osvetlenie vpredu i vzadu obstarávajú diódy. Nové veľké kórejské SUV jazdí na dvadsaťdvapalcových kolesách obutých do pneumatík 275/45 R22.

2 Kia Telluride
Interiér konceptu Telluride je vyšperkovaný novými ovládacími prvkami a technológiami

Vďaka protismernému otváraniu zadných bočných dverí vzniká veľkorysý vstupný priestor do vnútorného priestoru. Prvým dvom radom dominuje štvorica luxusných samostatných sedadiel čalúnených čiernou kožou, tretí rad má sklápaciu lavicu. Sedadlá v druhom rade sa môžu naklápať vzad takmer až do lôžkovej úpravy.

Kabínu aj exteriér konceptu Telluride navrhlo kalifornské dizajnové centrum. Optickú výšku konceptu lakovaného zeleným odtieňom Dark Pyrite podčiarkujú celkové rozmery vozidla. Kia Telluride je o 11 cm vyššia (180 cm), o 12 cm širšia (201 cm) a o podstatných 24 cm dlhšia (500 cm) ako súčasné Sorento, ale má aj o 30 cm zväčšený rázvor náprav (3081 cm). Atletický vzhľad zdôrazňujú povytiahnuté lemy blatníkov, pod ktorými sú masívne päťlúčové 22-palcové kolesá obuté do pneumatík Hankook Ventus ST 275/45 R22.

Prednej partii konceptu Kia Telluride dominuje zväčšená charakteristická maska chladiča Kia v štýle tigrieho nosa, ale aj hlbšie zapustené svetlomety so štvoricou LED diód, výrazné horizontálne LED ukazovatele smeru a ochranný kryt nárazníkov z lešteného kovu. Vzadu dizajn tohto SUV dotvárajú vertikálne koncové svetlomety.

3 Kia Telluride
Zadnej partii nového SUV dominujú masívne piate dvere a vertikálne LED svetlá

Robustný vzhľad konceptu zvýrazňujú vzájomne zladené štylistické prvky ako napríklad kľučky predných a zadných dverí, štýlové otvory nasávania vzduchu na kapote a dvojica koncoviek výfukov.

O výrobe sériovej verzie nového veľkého SUV nie sú zatiaľ žiadne správy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.