Kia Telluride: Koncept veľkého SUV

Streda, 20 január 2016

Kórejská automobilka Kia predstavuje v týchto dňoch na autosalóne NAIAS v americkom Detroite veľké SUV Telluride, ktoré je zatiaľ iba konceptom.

1 Kia Telluride
Kia Telluride, veľké kórejské SUV, má premiéru v týchto dňoch na autosalóne v Detroite

Podľa automobilky Kia je autosalón v Detroite nahliadnutím do jej budúcnosti. Ním je aj koncept Telluride, vízia veľkého SUV. Ide o sedemmiestny koncept luxusného SUV, ktorý charakterizujú moderné technológie so zameraním na posádku. Koncept Kia Telluride vychádza z aktuálnej platformy automobilky. Snahou je ponúknuť v blízkej budúcnosti prémiové SUV, ktoré by stálo nad modelom Sorento.

Sedemmiestne hranaté SUV Telluride bude mať hybridný pohon, ktorý kombinuje atmosférický vidlicový šesťvalec 3,5 l/201 kW (273 k) s elektromotorom s výkonom 97 kW a poháňané všetky kolesá. Podvozok pochádza zo Sorenta, rázvor náprav má však Telluride zväčšený na 3081 mm. Osvetlenie vpredu i vzadu obstarávajú diódy. Nové veľké kórejské SUV jazdí na dvadsaťdvapalcových kolesách obutých do pneumatík 275/45 R22.

2 Kia Telluride
Interiér konceptu Telluride je vyšperkovaný novými ovládacími prvkami a technológiami

Vďaka protismernému otváraniu zadných bočných dverí vzniká veľkorysý vstupný priestor do vnútorného priestoru. Prvým dvom radom dominuje štvorica luxusných samostatných sedadiel čalúnených čiernou kožou, tretí rad má sklápaciu lavicu. Sedadlá v druhom rade sa môžu naklápať vzad takmer až do lôžkovej úpravy.

Kabínu aj exteriér konceptu Telluride navrhlo kalifornské dizajnové centrum. Optickú výšku konceptu lakovaného zeleným odtieňom Dark Pyrite podčiarkujú celkové rozmery vozidla. Kia Telluride je o 11 cm vyššia (180 cm), o 12 cm širšia (201 cm) a o podstatných 24 cm dlhšia (500 cm) ako súčasné Sorento, ale má aj o 30 cm zväčšený rázvor náprav (3081 cm). Atletický vzhľad zdôrazňujú povytiahnuté lemy blatníkov, pod ktorými sú masívne päťlúčové 22-palcové kolesá obuté do pneumatík Hankook Ventus ST 275/45 R22.

Prednej partii konceptu Kia Telluride dominuje zväčšená charakteristická maska chladiča Kia v štýle tigrieho nosa, ale aj hlbšie zapustené svetlomety so štvoricou LED diód, výrazné horizontálne LED ukazovatele smeru a ochranný kryt nárazníkov z lešteného kovu. Vzadu dizajn tohto SUV dotvárajú vertikálne koncové svetlomety.

3 Kia Telluride
Zadnej partii nového SUV dominujú masívne piate dvere a vertikálne LED svetlá

Robustný vzhľad konceptu zvýrazňujú vzájomne zladené štylistické prvky ako napríklad kľučky predných a zadných dverí, štýlové otvory nasávania vzduchu na kapote a dvojica koncoviek výfukov.

O výrobe sériovej verzie nového veľkého SUV nie sú zatiaľ žiadne správy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.