Kia Track'ster: koncept pre šport

Sobota, 11 február 2012

Kia predstavuje na práve prebiehajúcom autosalóne v Chicagu (od 10. do 19. februára) koncept Track'ster, ktorého základom je sériový model Soul. Koncept, možno budúci sériový model, je zameraný na športovo založených zákazníkov. Predurčuje ho k tomu agresívny dizajn, pohon všetkých kolies a výkon 250 koní.

Kia Trackster Concept
Kia predstavuje výkonný koncept na báze modelu Soul a útočí na srdcia športových fanúšikov

Zámerom konštruktérov bolo vytvoriť prísne vyzerajúci automobil s priateľským výrazom. Aby ľudia okamžite identifikovali, že je to Soul, ale so zmeneným charakterom. Aj takto sa dá podľa hlavného dizajnéra Toma Kearnsa zmeniť vnímanie zákazníka na športový automobil Kia, ktorým by tento model chcel byť.

Na prvý pohľad zaujme nižšie uložený podvozok, prispôsobený pretekárskym výkonom. Cieľom dizajnérskeho tímu bol aj výber nápadnej kombinácie bielej a oranžovej farby karosérie. Kým biela zobrazuje komplexné vrstvy a odtiene, oranžová je ideálna na obtekanie.

Koncept Track'ster charakterizujú vpredu dva otvory na vstup vzduchu do motorového priestoru. Horný lemuje veľké LED svetlomety s prvkami hliníkového obloženia. Spolu so spodnou mriežkou je Track'ster schopný pojať veľké množstvo vzduchu, aby motor mohol bežať v optimálnom režime, ale aj v náročných podmienkach. Zadnej časti dominuje dvojica koncoviek výfuku a vysoko umiestnené koncové svetlá v tvare písmena C.

Pod prednou kapotou má koncept radový preplňovaný dvojlitrový motor s výkonom 250 koní, čo predstavuje 66percentný nárast oproti sériovému Soulu. Výkon sa na všetky štyri kolesá prenáša pomocou elektronicky riadenej prevodovky. Alternatívou je šesťstupňová manuálna prevodovka.

Masívne prelisy bokov karosérie naznačujú obrovský potenciál výkonu.Štúdia je vybavená výkonnými pneumatikami Michelin Pilot Sport PS2 s rozmerom 245/40 R19 na prednej náprave a 285/35 R19 na zadnej. Rázvor je oproti Soulu väčší o vyše 25 cm a má 2570 mm. O brzdenie sa budú starať veľké odvetrávané kotúčové brzdy typu Brembo s priemerom 355 mm vpredu a 345 mm vzadu.

Ľahkému a vzdušnému interiéru dominujú pretekárske semišom čalúnené sedadlá, oživené bohatým využitím farebných prvkov. Žulovo šedé kožené čalúnenie interiéru dodáva pocit sily a stability, semiš pokrýva aj športový volant a dverové výplne.

Priestor za prednými sedadlami Track'stera ho prísne odlišuje od bežného Soulu. Zadné sedadlá nahrádzajú integrované odkladacie boxy a náhradné pneumatiky. Veľké úložné kontajnery umožňujú uložiť napríklad prilby, kombinézy, rukavice a náradie, ale aj záchrannú núdzovú výbavu.

Cieľom pri vývoji konceptu Track'ster bolo vytvoriť výkonný pretekársky model, ktorý by mohol tráviť čas nielen na pretekárskej dráhe, ale na bežných cestách. Až budúcnosť ukáže, či sa z konceptu stane sériový model.

Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.