Kia Track'ster: koncept pre šport

Sobota, 11 február 2012

Kia predstavuje na práve prebiehajúcom autosalóne v Chicagu (od 10. do 19. februára) koncept Track'ster, ktorého základom je sériový model Soul. Koncept, možno budúci sériový model, je zameraný na športovo založených zákazníkov. Predurčuje ho k tomu agresívny dizajn, pohon všetkých kolies a výkon 250 koní.

Kia Trackster Concept
Kia predstavuje výkonný koncept na báze modelu Soul a útočí na srdcia športových fanúšikov

Zámerom konštruktérov bolo vytvoriť prísne vyzerajúci automobil s priateľským výrazom. Aby ľudia okamžite identifikovali, že je to Soul, ale so zmeneným charakterom. Aj takto sa dá podľa hlavného dizajnéra Toma Kearnsa zmeniť vnímanie zákazníka na športový automobil Kia, ktorým by tento model chcel byť.

Na prvý pohľad zaujme nižšie uložený podvozok, prispôsobený pretekárskym výkonom. Cieľom dizajnérskeho tímu bol aj výber nápadnej kombinácie bielej a oranžovej farby karosérie. Kým biela zobrazuje komplexné vrstvy a odtiene, oranžová je ideálna na obtekanie.

Koncept Track'ster charakterizujú vpredu dva otvory na vstup vzduchu do motorového priestoru. Horný lemuje veľké LED svetlomety s prvkami hliníkového obloženia. Spolu so spodnou mriežkou je Track'ster schopný pojať veľké množstvo vzduchu, aby motor mohol bežať v optimálnom režime, ale aj v náročných podmienkach. Zadnej časti dominuje dvojica koncoviek výfuku a vysoko umiestnené koncové svetlá v tvare písmena C.

Pod prednou kapotou má koncept radový preplňovaný dvojlitrový motor s výkonom 250 koní, čo predstavuje 66percentný nárast oproti sériovému Soulu. Výkon sa na všetky štyri kolesá prenáša pomocou elektronicky riadenej prevodovky. Alternatívou je šesťstupňová manuálna prevodovka.

Masívne prelisy bokov karosérie naznačujú obrovský potenciál výkonu.Štúdia je vybavená výkonnými pneumatikami Michelin Pilot Sport PS2 s rozmerom 245/40 R19 na prednej náprave a 285/35 R19 na zadnej. Rázvor je oproti Soulu väčší o vyše 25 cm a má 2570 mm. O brzdenie sa budú starať veľké odvetrávané kotúčové brzdy typu Brembo s priemerom 355 mm vpredu a 345 mm vzadu.

Ľahkému a vzdušnému interiéru dominujú pretekárske semišom čalúnené sedadlá, oživené bohatým využitím farebných prvkov. Žulovo šedé kožené čalúnenie interiéru dodáva pocit sily a stability, semiš pokrýva aj športový volant a dverové výplne.

Priestor za prednými sedadlami Track'stera ho prísne odlišuje od bežného Soulu. Zadné sedadlá nahrádzajú integrované odkladacie boxy a náhradné pneumatiky. Veľké úložné kontajnery umožňujú uložiť napríklad prilby, kombinézy, rukavice a náradie, ale aj záchrannú núdzovú výbavu.

Cieľom pri vývoji konceptu Track'ster bolo vytvoriť výkonný pretekársky model, ktorý by mohol tráviť čas nielen na pretekárskej dráhe, ale na bežných cestách. Až budúcnosť ukáže, či sa z konceptu stane sériový model.

Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.