Kia Track'ster: koncept pre šport

Sobota, 11 február 2012

Kia predstavuje na práve prebiehajúcom autosalóne v Chicagu (od 10. do 19. februára) koncept Track'ster, ktorého základom je sériový model Soul. Koncept, možno budúci sériový model, je zameraný na športovo založených zákazníkov. Predurčuje ho k tomu agresívny dizajn, pohon všetkých kolies a výkon 250 koní.

Kia Trackster Concept
Kia predstavuje výkonný koncept na báze modelu Soul a útočí na srdcia športových fanúšikov

Zámerom konštruktérov bolo vytvoriť prísne vyzerajúci automobil s priateľským výrazom. Aby ľudia okamžite identifikovali, že je to Soul, ale so zmeneným charakterom. Aj takto sa dá podľa hlavného dizajnéra Toma Kearnsa zmeniť vnímanie zákazníka na športový automobil Kia, ktorým by tento model chcel byť.

Na prvý pohľad zaujme nižšie uložený podvozok, prispôsobený pretekárskym výkonom. Cieľom dizajnérskeho tímu bol aj výber nápadnej kombinácie bielej a oranžovej farby karosérie. Kým biela zobrazuje komplexné vrstvy a odtiene, oranžová je ideálna na obtekanie.

Koncept Track'ster charakterizujú vpredu dva otvory na vstup vzduchu do motorového priestoru. Horný lemuje veľké LED svetlomety s prvkami hliníkového obloženia. Spolu so spodnou mriežkou je Track'ster schopný pojať veľké množstvo vzduchu, aby motor mohol bežať v optimálnom režime, ale aj v náročných podmienkach. Zadnej časti dominuje dvojica koncoviek výfuku a vysoko umiestnené koncové svetlá v tvare písmena C.

Pod prednou kapotou má koncept radový preplňovaný dvojlitrový motor s výkonom 250 koní, čo predstavuje 66percentný nárast oproti sériovému Soulu. Výkon sa na všetky štyri kolesá prenáša pomocou elektronicky riadenej prevodovky. Alternatívou je šesťstupňová manuálna prevodovka.

Masívne prelisy bokov karosérie naznačujú obrovský potenciál výkonu.Štúdia je vybavená výkonnými pneumatikami Michelin Pilot Sport PS2 s rozmerom 245/40 R19 na prednej náprave a 285/35 R19 na zadnej. Rázvor je oproti Soulu väčší o vyše 25 cm a má 2570 mm. O brzdenie sa budú starať veľké odvetrávané kotúčové brzdy typu Brembo s priemerom 355 mm vpredu a 345 mm vzadu.

Ľahkému a vzdušnému interiéru dominujú pretekárske semišom čalúnené sedadlá, oživené bohatým využitím farebných prvkov. Žulovo šedé kožené čalúnenie interiéru dodáva pocit sily a stability, semiš pokrýva aj športový volant a dverové výplne.

Priestor za prednými sedadlami Track'stera ho prísne odlišuje od bežného Soulu. Zadné sedadlá nahrádzajú integrované odkladacie boxy a náhradné pneumatiky. Veľké úložné kontajnery umožňujú uložiť napríklad prilby, kombinézy, rukavice a náradie, ale aj záchrannú núdzovú výbavu.

Cieľom pri vývoji konceptu Track'ster bolo vytvoriť výkonný pretekársky model, ktorý by mohol tráviť čas nielen na pretekárskej dráhe, ale na bežných cestách. Až budúcnosť ukáže, či sa z konceptu stane sériový model.

Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept Kia Trackster Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.