Kia v Detroite: okrídlený koncept MPV

Streda, 29 december 2010

Kórejská automobilka Kia predstaví na blížiacom sa autosalóne v americkom Detroite koncept pomenovaný KV7. Ide o crossover, ktorý má krídlové otváranie dverí a ktorý by sa v dohľadnom čase mohol dostať do sériovej výroby.

Kia KV7
Na blížiacom sa detroitskom autosalóne predstaví Kia tento nový koncept KV7

Koncept KV7 je ďalší originálny dizajnérsky počin kórejského výrobcu. Vo svetovej premiére sa úplne nová štúdia koncepčného automobilu predstaví už v prvej polovici januára budúceho roka na autosalóne v Detroite.

Nová štúdia svojimi vonkajšími tvarmi najviac pripomína súčasný model Kia Soul. Štúdia KV7 je víziou ako by mohlo vyzerať budúce MPV automobilky. Nová Kia s otváraním dverí dohora by v blízkej budúcnosti mohla nahradiť súčasný model Kia Carnival.

Za posledných niekoľko rokov sa spoločnosť Kia Motors stala lídrom v transformovaní dizajnérskych štúdií do konečnej podoby sériových vozidiel. Tak tomu bolo napríklad v prípadoch modelov Soul či Sportage. Oba tieto modely sú veľmi podobné k pôvodným koncepciám dizajnových štúdií, ktoré im predchádzali.

Podrobnejšie informácie a snímky spoločnosť Kia Motors zverejní až pred samotnou svetovou premiérou.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.