Kia Venga: nový hráč MPV

Streda, 13 január 2010

Ak máte v pláne kúpiť si malé MPV a doteraz ste si nevybrali žiadny z ponúkaných modelov, možno vás zaujme najnovší model značky Kia. Na slovenský trh totiž práve prichádza úplne nový model, MPV Kia Venga, ktorý sa predstavil na autosalóne vo Frankfurte v septembri 2009 a vyrábať sa začal len prednedávnom v českých Nošoviciach.

Kia Venga

Nová Kia Venga sa bude ponúkať s dvomi zážihovými a tromi vznetovými motormi. Benzínové verzie CVVT s objemom 1,4 a 1,6-litra s výkonom 90 koní a 125 koní, a dve naftové CRDi s objemom 1,4 litra a výkonmi 75 a 90 koní a s objemom 1,6 litra a výkonom 125 koní. Obe benzínové verzie sa dodávajú výlučne len s 5stupňovými prevodovkami, podobne ako slabšia naftová, kým dve výkonnejšie verzie so 6stupňovými prevodovkami. Všetky sú mechanické s ručným radením.

Aby Kia uspokojila aj záujemcov o bezstarostnejšiu jazdu, zaradila do programu pre Vengu aj vyšší komfort – 4stupňovú automatickú prevodovku, tú však cenník pre slovenský trh zatiaľ neobsahuje. Pokiaľ ide o stupne výbav, Kia Venga ich ponúka tri – LX, EX a TX. Nechýba im kompletná bezpečnostná výbava, dobre nasadené ceny a bezkonkurenčná nová 7ročná záruka. Najnižšia cena nového modelu Venga činí s uvádzacím 500 eurovým bonusom len 10 960 eur. Najlacnejší diesel, tiež s uvádzacím bonusom, sa predáva za 12 560 eur.

Nové MPV patrí do segmentu B, na vozidlo tejto kategórie má však nezvyčajne dlhý rázvor 2615 mm. Venga je vysoká až 1600 mm. Vďaka tomu ponúka mimoriadne veľký vnútorný priestor. Každý motor montovaný do modelu Venga je k dispozícii s technológiou ISG (Idle Stop and Go) a spĺňa emisnú normu Euro 5. Nové MPV Kia Venga je určené výhradne pre európsky trh.

Zákazníci, ktorí si chcú ozvláštniť svoje vozidlo, si k bohatej štandardnej výbave budú môcť objednať ďalšie prvky z rozsiahleho zoznamu voliteľných doplnkov. Napríklad celosklenenú panoramatickú strechu. Dvojdielne, výklopné a posuvné presklené strešné okno pokrýva takmer celú strechu a presvetľuje interiér. Ďalšími doplnkami sú satelitná navigácia s cúvacou kamerou, ECM a Bluetooth sady i bezkľúčové odomykanie. Vzhľad novej Vengy môžu vylepšiť aj štýlové 17palcové disky kolies.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.