Kia Venga: nový hráč MPV

Streda, 13 január 2010

Ak máte v pláne kúpiť si malé MPV a doteraz ste si nevybrali žiadny z ponúkaných modelov, možno vás zaujme najnovší model značky Kia. Na slovenský trh totiž práve prichádza úplne nový model, MPV Kia Venga, ktorý sa predstavil na autosalóne vo Frankfurte v septembri 2009 a vyrábať sa začal len prednedávnom v českých Nošoviciach.

Kia Venga

Nová Kia Venga sa bude ponúkať s dvomi zážihovými a tromi vznetovými motormi. Benzínové verzie CVVT s objemom 1,4 a 1,6-litra s výkonom 90 koní a 125 koní, a dve naftové CRDi s objemom 1,4 litra a výkonmi 75 a 90 koní a s objemom 1,6 litra a výkonom 125 koní. Obe benzínové verzie sa dodávajú výlučne len s 5stupňovými prevodovkami, podobne ako slabšia naftová, kým dve výkonnejšie verzie so 6stupňovými prevodovkami. Všetky sú mechanické s ručným radením.

Aby Kia uspokojila aj záujemcov o bezstarostnejšiu jazdu, zaradila do programu pre Vengu aj vyšší komfort – 4stupňovú automatickú prevodovku, tú však cenník pre slovenský trh zatiaľ neobsahuje. Pokiaľ ide o stupne výbav, Kia Venga ich ponúka tri – LX, EX a TX. Nechýba im kompletná bezpečnostná výbava, dobre nasadené ceny a bezkonkurenčná nová 7ročná záruka. Najnižšia cena nového modelu Venga činí s uvádzacím 500 eurovým bonusom len 10 960 eur. Najlacnejší diesel, tiež s uvádzacím bonusom, sa predáva za 12 560 eur.

Nové MPV patrí do segmentu B, na vozidlo tejto kategórie má však nezvyčajne dlhý rázvor 2615 mm. Venga je vysoká až 1600 mm. Vďaka tomu ponúka mimoriadne veľký vnútorný priestor. Každý motor montovaný do modelu Venga je k dispozícii s technológiou ISG (Idle Stop and Go) a spĺňa emisnú normu Euro 5. Nové MPV Kia Venga je určené výhradne pre európsky trh.

Zákazníci, ktorí si chcú ozvláštniť svoje vozidlo, si k bohatej štandardnej výbave budú môcť objednať ďalšie prvky z rozsiahleho zoznamu voliteľných doplnkov. Napríklad celosklenenú panoramatickú strechu. Dvojdielne, výklopné a posuvné presklené strešné okno pokrýva takmer celú strechu a presvetľuje interiér. Ďalšími doplnkami sú satelitná navigácia s cúvacou kamerou, ECM a Bluetooth sady i bezkľúčové odomykanie. Vzhľad novej Vengy môžu vylepšiť aj štýlové 17palcové disky kolies.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."