Kia Venga: nový hráč MPV

Streda, 13 január 2010

Ak máte v pláne kúpiť si malé MPV a doteraz ste si nevybrali žiadny z ponúkaných modelov, možno vás zaujme najnovší model značky Kia. Na slovenský trh totiž práve prichádza úplne nový model, MPV Kia Venga, ktorý sa predstavil na autosalóne vo Frankfurte v septembri 2009 a vyrábať sa začal len prednedávnom v českých Nošoviciach.

Kia Venga

Nová Kia Venga sa bude ponúkať s dvomi zážihovými a tromi vznetovými motormi. Benzínové verzie CVVT s objemom 1,4 a 1,6-litra s výkonom 90 koní a 125 koní, a dve naftové CRDi s objemom 1,4 litra a výkonmi 75 a 90 koní a s objemom 1,6 litra a výkonom 125 koní. Obe benzínové verzie sa dodávajú výlučne len s 5stupňovými prevodovkami, podobne ako slabšia naftová, kým dve výkonnejšie verzie so 6stupňovými prevodovkami. Všetky sú mechanické s ručným radením.

Aby Kia uspokojila aj záujemcov o bezstarostnejšiu jazdu, zaradila do programu pre Vengu aj vyšší komfort – 4stupňovú automatickú prevodovku, tú však cenník pre slovenský trh zatiaľ neobsahuje. Pokiaľ ide o stupne výbav, Kia Venga ich ponúka tri – LX, EX a TX. Nechýba im kompletná bezpečnostná výbava, dobre nasadené ceny a bezkonkurenčná nová 7ročná záruka. Najnižšia cena nového modelu Venga činí s uvádzacím 500 eurovým bonusom len 10 960 eur. Najlacnejší diesel, tiež s uvádzacím bonusom, sa predáva za 12 560 eur.

Nové MPV patrí do segmentu B, na vozidlo tejto kategórie má však nezvyčajne dlhý rázvor 2615 mm. Venga je vysoká až 1600 mm. Vďaka tomu ponúka mimoriadne veľký vnútorný priestor. Každý motor montovaný do modelu Venga je k dispozícii s technológiou ISG (Idle Stop and Go) a spĺňa emisnú normu Euro 5. Nové MPV Kia Venga je určené výhradne pre európsky trh.

Zákazníci, ktorí si chcú ozvláštniť svoje vozidlo, si k bohatej štandardnej výbave budú môcť objednať ďalšie prvky z rozsiahleho zoznamu voliteľných doplnkov. Napríklad celosklenenú panoramatickú strechu. Dvojdielne, výklopné a posuvné presklené strešné okno pokrýva takmer celú strechu a presvetľuje interiér. Ďalšími doplnkami sú satelitná navigácia s cúvacou kamerou, ECM a Bluetooth sady i bezkľúčové odomykanie. Vzhľad novej Vengy môžu vylepšiť aj štýlové 17palcové disky kolies.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.