Koleos: prvý crossover Renaultu

Streda, 13 február 2008

Renault dlho odolával pokušeniu vstúpiť do sveta pseudoterénnych automobilov. Nový crossover Koleos však tomuto pokušeniu neodolal.

Renault Koleos Renault Koleos

Už aj Renault má svoj crossover, Koleos. Premiéru bude mať na ženevskom autosalóne začiatkom marca tohto roku. Koncipovali ho ako viacúčelový automobil, vďaka čomu je vhodný rovnako do mesta, na bežné cesty, na diaľnice a tiež do terénu. Koleos je pohodlný ako hatchback (batožinový priestor má 450 alebo 1380 litrov – pri sklopení zadných sedadiel) a vyznačuje sa aj vlastnosťami kompaktného jednopriestorového automobilu. Ponúka tiež vysokú úroveň bezpečnosti a komfortu.

Koleos naplánoval a navrhol Renault, vyvinul Nissan a vyrobila ho fabrika Renault Samsung Motors v Kórei. Je dielom spolupráce tímov troch značiek aliancie Renault-Nissan. Svojim prvým crossoverom s pohonom 4x4 dokázal Renault svoju schopnosť aj v segmente, v ktorom doteraz nemal tradíciu. Ide o pohodlný a ľahko ovládateľný automobil, ktorý bude môcť aj do terénu. Koleos má striedme rozmery: dĺžku 4,52 m a šírku 1,85 m. Využíva štylistické prvky automobilov 4x4, zachováva si dynamicky vyvážené línie a nechýbajú mu ani atribúty terénneho vozidla ako väčšia svetlá výška a robustnosnosť.

Renault Koleos

Renault sa na vstup do segmentu SUV pripravoval dlhší čas. Už v roku 2000 pripravil štúdiu a v roku 2006 v Paríži predstavený koncept už s menom Koleos predstavoval základ nového modelu. Stojí na platforme 4x4 s pohonom všetkých kolies od Nissanu, zatiaľ čo karoséria je bližšia Renaultu. Podvozok pochádza z X-Trailu, predná náprava je typu McPherson a zadná viacprvková. Pri pohone 4x4 za normálnych okolností sa krútiaci moment prenáša na predné kolesá, pri strate adhézie až 50 % aj na zadné. Priechodnosť v teréne limitujú nasledovné hodnoty: svetlá výška 188 mm až 206 mm (turbodiesel a benzín), a nájazdové uhly vpredu/vzadu 27 a 31 stupňov.

Koleos sa bude dodávať v dvoch vyhotoveniach hnacieho ústrojenstva. Pre pohon iba prednej nápravy budú pohonnými jednotkami benzínový štvorvalec 2,5 l (170 k, 226 Nm) od Nissanu, alebo francúzsky turbodiesel 2,0 dCi (150 k, 320 Nm) v spojení so 6stupňovou manuálnou prevodovkou alebo prevodovkou CVT od Nissana. Táto jednotka bude poháňať aj Koleos 4x4. Silnejší turbodiesel 2,0 dCi (172 k, 360 Nm) bude výhradne pre Koleos 4x4 v spojení so 6stupňovým manuálom.

Záruka na crossover Renault Koleos bude 3 roky alebo 150 tisíc km. Renault by sa ním rád dostal do spoločnosti najlepších v tejto kategórii. Predaj sa má začať v polovici tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.