Koleos: prvý crossover Renaultu

Streda, 13 február 2008

Renault dlho odolával pokušeniu vstúpiť do sveta pseudoterénnych automobilov. Nový crossover Koleos však tomuto pokušeniu neodolal.

Renault Koleos Renault Koleos

Už aj Renault má svoj crossover, Koleos. Premiéru bude mať na ženevskom autosalóne začiatkom marca tohto roku. Koncipovali ho ako viacúčelový automobil, vďaka čomu je vhodný rovnako do mesta, na bežné cesty, na diaľnice a tiež do terénu. Koleos je pohodlný ako hatchback (batožinový priestor má 450 alebo 1380 litrov – pri sklopení zadných sedadiel) a vyznačuje sa aj vlastnosťami kompaktného jednopriestorového automobilu. Ponúka tiež vysokú úroveň bezpečnosti a komfortu.

Koleos naplánoval a navrhol Renault, vyvinul Nissan a vyrobila ho fabrika Renault Samsung Motors v Kórei. Je dielom spolupráce tímov troch značiek aliancie Renault-Nissan. Svojim prvým crossoverom s pohonom 4x4 dokázal Renault svoju schopnosť aj v segmente, v ktorom doteraz nemal tradíciu. Ide o pohodlný a ľahko ovládateľný automobil, ktorý bude môcť aj do terénu. Koleos má striedme rozmery: dĺžku 4,52 m a šírku 1,85 m. Využíva štylistické prvky automobilov 4x4, zachováva si dynamicky vyvážené línie a nechýbajú mu ani atribúty terénneho vozidla ako väčšia svetlá výška a robustnosnosť.

Renault Koleos

Renault sa na vstup do segmentu SUV pripravoval dlhší čas. Už v roku 2000 pripravil štúdiu a v roku 2006 v Paríži predstavený koncept už s menom Koleos predstavoval základ nového modelu. Stojí na platforme 4x4 s pohonom všetkých kolies od Nissanu, zatiaľ čo karoséria je bližšia Renaultu. Podvozok pochádza z X-Trailu, predná náprava je typu McPherson a zadná viacprvková. Pri pohone 4x4 za normálnych okolností sa krútiaci moment prenáša na predné kolesá, pri strate adhézie až 50 % aj na zadné. Priechodnosť v teréne limitujú nasledovné hodnoty: svetlá výška 188 mm až 206 mm (turbodiesel a benzín), a nájazdové uhly vpredu/vzadu 27 a 31 stupňov.

Koleos sa bude dodávať v dvoch vyhotoveniach hnacieho ústrojenstva. Pre pohon iba prednej nápravy budú pohonnými jednotkami benzínový štvorvalec 2,5 l (170 k, 226 Nm) od Nissanu, alebo francúzsky turbodiesel 2,0 dCi (150 k, 320 Nm) v spojení so 6stupňovou manuálnou prevodovkou alebo prevodovkou CVT od Nissana. Táto jednotka bude poháňať aj Koleos 4x4. Silnejší turbodiesel 2,0 dCi (172 k, 360 Nm) bude výhradne pre Koleos 4x4 v spojení so 6stupňovým manuálom.

Záruka na crossover Renault Koleos bude 3 roky alebo 150 tisíc km. Renault by sa ním rád dostal do spoločnosti najlepších v tejto kategórii. Predaj sa má začať v polovici tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.