Koncept Kia KX3: premiéra v čínskom Guanguhou

Utorok, 25 november 2014

Na autosalóne v čínskom Guangzhou predstavila kórejská automobilka Kia svoj najnovší koncept KX3. Kompaktné SUV segmentu B, ktoré má v Číne svetovú premiéru, je určené pre mladú generáciu zákazníkov, zamerané je na dizajn a kvalitu a má upútať budúcich zákazníkov aj praktickými vlastnosťami SUV. Pohon novinky obstaráva vylepšený agregát 1,6 T-GDi a bude s pohonom všetkých kolies.

1 Kia KX3 Concept
Koncept kompaktného SUV Kia KX3, ktorý automobilka predstavuje na čínskom autosalóne

Kórejská Kia a jej čínska sestra Dongfeng Yueda Kia uviedli na práve prebiehajúcom autosalóne v čínskom Guangzhou koncept KX3, ktorý predstavuje pohľad do budúcnosti B-segmentu modelov SUV. Ráta sa s ním výhradne pre čínsky trh.

KX3 v sebe integruje typickú SUV siluetu so športovým vzhľadom. Dizajn je inšpirovaný tvarmi kupé, má malý zadný strešný spojler, mierne stúpajúcu bočnú líniu a svalnaté lemy blatníkov. Tradičný identifikačný znak modelov Kia - predná mriežka v tvare tigrieho nosa - dostal nový matný chrómový vzhľad, ktorého integrálnou súčasťou sú LED svetlomety.

2 Kia KX3 Concept
Kompaktné SUV kombinuje v sebe siluetu SUV so športovým vzhľadom karosérie typu kupé

Koncept dlhý 4260 mm a široký 1765 mm má pomerne veľký rázvor 2590 mm, ktorý zaisťuje dostatočný priestor pre cestujúcich. Zvýšená výška 1630 mm zase ponúka vynikajúci výhľad z vozidla. V zadnej časti sa ukrýva veľký 400-litrový batožinový priestor s úplne plochým dnom, ktorý zvyšuje jeho praktické využitie.

Pod kapotou KX3 je preplňovaný motor s priamym vstrekovaním benzínu (T-GDI) s objemom 1,6 litra, ktorý spolupracuje so sofistikovanou sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou (DCT). Táto kombinácia zaručuje dobré jazdné vlastnosti a zároveň poskytuje radosť z jazdy. Pohon všetkých kolies s nešpecifikovaným, ale podľa automobilky dostatočným výkonom motora má zaručiť dobré jazdné vlastnosti za každých podmienok.

3 Kia KX3 Concept
Atleticky vyzerajúce kompaktné SUV sľubuje vysokú praktickosť a potešenie z jazdy

Podvozok konceptu automobilka navrhovala tak, aby vyhovoval päťhviezdičkovému ohodnoteniu testu C-NCAP. K nim má napomôcť aj vyšší podiel materiálov a komponentov z ultrapevných ocelí, ktoré zaisťujú vyššiu pasívnu bezpečnosť konceptu.

Kabína je navrhnutá tak, aby ponúkala čo najvyššiu úroveň komfortu a pohodlia. Konceptu nechýbajú najnovšie technológie komunikácie a pripojenia, napríklad so smartfónom. KX3 koncept má mať vysokú úroveň štandardného vybavenia a širokú škálu možností kombinácie ďalších prvkov výbavy.

Spoločnosť Kia Motors Corporation zatiaľ nepotvrdila, či bude koncept uvedený aj do výroby.

Autor: janGold
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.