Koncept Kia KX3: premiéra v čínskom Guanguhou

Utorok, 25 november 2014

Na autosalóne v čínskom Guangzhou predstavila kórejská automobilka Kia svoj najnovší koncept KX3. Kompaktné SUV segmentu B, ktoré má v Číne svetovú premiéru, je určené pre mladú generáciu zákazníkov, zamerané je na dizajn a kvalitu a má upútať budúcich zákazníkov aj praktickými vlastnosťami SUV. Pohon novinky obstaráva vylepšený agregát 1,6 T-GDi a bude s pohonom všetkých kolies.

1 Kia KX3 Concept
Koncept kompaktného SUV Kia KX3, ktorý automobilka predstavuje na čínskom autosalóne

Kórejská Kia a jej čínska sestra Dongfeng Yueda Kia uviedli na práve prebiehajúcom autosalóne v čínskom Guangzhou koncept KX3, ktorý predstavuje pohľad do budúcnosti B-segmentu modelov SUV. Ráta sa s ním výhradne pre čínsky trh.

KX3 v sebe integruje typickú SUV siluetu so športovým vzhľadom. Dizajn je inšpirovaný tvarmi kupé, má malý zadný strešný spojler, mierne stúpajúcu bočnú líniu a svalnaté lemy blatníkov. Tradičný identifikačný znak modelov Kia - predná mriežka v tvare tigrieho nosa - dostal nový matný chrómový vzhľad, ktorého integrálnou súčasťou sú LED svetlomety.

2 Kia KX3 Concept
Kompaktné SUV kombinuje v sebe siluetu SUV so športovým vzhľadom karosérie typu kupé

Koncept dlhý 4260 mm a široký 1765 mm má pomerne veľký rázvor 2590 mm, ktorý zaisťuje dostatočný priestor pre cestujúcich. Zvýšená výška 1630 mm zase ponúka vynikajúci výhľad z vozidla. V zadnej časti sa ukrýva veľký 400-litrový batožinový priestor s úplne plochým dnom, ktorý zvyšuje jeho praktické využitie.

Pod kapotou KX3 je preplňovaný motor s priamym vstrekovaním benzínu (T-GDI) s objemom 1,6 litra, ktorý spolupracuje so sofistikovanou sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou (DCT). Táto kombinácia zaručuje dobré jazdné vlastnosti a zároveň poskytuje radosť z jazdy. Pohon všetkých kolies s nešpecifikovaným, ale podľa automobilky dostatočným výkonom motora má zaručiť dobré jazdné vlastnosti za každých podmienok.

3 Kia KX3 Concept
Atleticky vyzerajúce kompaktné SUV sľubuje vysokú praktickosť a potešenie z jazdy

Podvozok konceptu automobilka navrhovala tak, aby vyhovoval päťhviezdičkovému ohodnoteniu testu C-NCAP. K nim má napomôcť aj vyšší podiel materiálov a komponentov z ultrapevných ocelí, ktoré zaisťujú vyššiu pasívnu bezpečnosť konceptu.

Kabína je navrhnutá tak, aby ponúkala čo najvyššiu úroveň komfortu a pohodlia. Konceptu nechýbajú najnovšie technológie komunikácie a pripojenia, napríklad so smartfónom. KX3 koncept má mať vysokú úroveň štandardného vybavenia a širokú škálu možností kombinácie ďalších prvkov výbavy.

Spoločnosť Kia Motors Corporation zatiaľ nepotvrdila, či bude koncept uvedený aj do výroby.

Autor: janGold
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.