Koncept Kia KX3: premiéra v čínskom Guanguhou

Utorok, 25 november 2014

Na autosalóne v čínskom Guangzhou predstavila kórejská automobilka Kia svoj najnovší koncept KX3. Kompaktné SUV segmentu B, ktoré má v Číne svetovú premiéru, je určené pre mladú generáciu zákazníkov, zamerané je na dizajn a kvalitu a má upútať budúcich zákazníkov aj praktickými vlastnosťami SUV. Pohon novinky obstaráva vylepšený agregát 1,6 T-GDi a bude s pohonom všetkých kolies.

1 Kia KX3 Concept
Koncept kompaktného SUV Kia KX3, ktorý automobilka predstavuje na čínskom autosalóne

Kórejská Kia a jej čínska sestra Dongfeng Yueda Kia uviedli na práve prebiehajúcom autosalóne v čínskom Guangzhou koncept KX3, ktorý predstavuje pohľad do budúcnosti B-segmentu modelov SUV. Ráta sa s ním výhradne pre čínsky trh.

KX3 v sebe integruje typickú SUV siluetu so športovým vzhľadom. Dizajn je inšpirovaný tvarmi kupé, má malý zadný strešný spojler, mierne stúpajúcu bočnú líniu a svalnaté lemy blatníkov. Tradičný identifikačný znak modelov Kia - predná mriežka v tvare tigrieho nosa - dostal nový matný chrómový vzhľad, ktorého integrálnou súčasťou sú LED svetlomety.

2 Kia KX3 Concept
Kompaktné SUV kombinuje v sebe siluetu SUV so športovým vzhľadom karosérie typu kupé

Koncept dlhý 4260 mm a široký 1765 mm má pomerne veľký rázvor 2590 mm, ktorý zaisťuje dostatočný priestor pre cestujúcich. Zvýšená výška 1630 mm zase ponúka vynikajúci výhľad z vozidla. V zadnej časti sa ukrýva veľký 400-litrový batožinový priestor s úplne plochým dnom, ktorý zvyšuje jeho praktické využitie.

Pod kapotou KX3 je preplňovaný motor s priamym vstrekovaním benzínu (T-GDI) s objemom 1,6 litra, ktorý spolupracuje so sofistikovanou sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou (DCT). Táto kombinácia zaručuje dobré jazdné vlastnosti a zároveň poskytuje radosť z jazdy. Pohon všetkých kolies s nešpecifikovaným, ale podľa automobilky dostatočným výkonom motora má zaručiť dobré jazdné vlastnosti za každých podmienok.

3 Kia KX3 Concept
Atleticky vyzerajúce kompaktné SUV sľubuje vysokú praktickosť a potešenie z jazdy

Podvozok konceptu automobilka navrhovala tak, aby vyhovoval päťhviezdičkovému ohodnoteniu testu C-NCAP. K nim má napomôcť aj vyšší podiel materiálov a komponentov z ultrapevných ocelí, ktoré zaisťujú vyššiu pasívnu bezpečnosť konceptu.

Kabína je navrhnutá tak, aby ponúkala čo najvyššiu úroveň komfortu a pohodlia. Konceptu nechýbajú najnovšie technológie komunikácie a pripojenia, napríklad so smartfónom. KX3 koncept má mať vysokú úroveň štandardného vybavenia a širokú škálu možností kombinácie ďalších prvkov výbavy.

Spoločnosť Kia Motors Corporation zatiaľ nepotvrdila, či bude koncept uvedený aj do výroby.

Autor: janGold
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.