Kráľovské vyznamenanie pre Mercedes-AMG One

Piatok, 11 november 2022

Ambiciózne projekty zostávajú málokedy nepovšimnuté. Nestalo sa tak ani tentoraz, a britský kráľovský autoklub udelil ocenenie Dewar Trophy projektu, ktorý dal svetu hnacie ústrojenstvo s výkonom 1063 koní pre hyperšportový automobil s registráciou na cestnú premávku.

1-merc-amg-one

Britská odborná porota udeľuje každoročne od roku 1957 ocenenie Dewar Trophy ako uznanie za výnimočný technický počin v automobilovej oblasti. Tento rok ho získala nemecká spoločnosť Mercedes-AMG High Performance za hnacie ústrojenstvo E Performance pre automobil Mercedes-AMG One.

Mercedes-AMG One je dvojmiestny koncept poháňaný pohonnou jednotkou z formuly 1, ktorá pozostáva z 1,6-litrového turbomotora V6, batérie s priamym chladením, štyroch elektromotorov a výkonovej elektroniky. S ňou dosahuje systémový celkový výkon 782 kW/1063 k. Najvyššiu rýchlosť hyperautomobilu výrobca neuvádza.

To nadchlo britský kráľovský automobilový klub natoľko, že konceptu Mercedes-AMG-One udelil prestížne ocenenie Dewar Trophy ako uznanie za výnimočný technický počin v automobilovej branži. Vyzdvihol tak úspešný vývoj a implementáciu pohonnej jednotky Formuly 1 do hyperšportového automobilu, ktorý má registráciu na cestnú premávku.

Priam skvelé údaje o spotrebe a exhaláciách vykazuje nová štúdia mercedesu. Hyperautomobil Mercedes-AMG One má papierovú kombinovanú spotrebu 8,7 l/100 km, kombinované emisie CO2 sú 198 g/km a spotreba elektrickej energie 32 kWh/100 km.

1-merc-amg-one 2-merc-amg-one
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-AMG
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.