Kráľovské vyznamenanie pre Mercedes-AMG One

Piatok, 11 november 2022

Ambiciózne projekty zostávajú málokedy nepovšimnuté. Nestalo sa tak ani tentoraz, a britský kráľovský autoklub udelil ocenenie Dewar Trophy projektu, ktorý dal svetu hnacie ústrojenstvo s výkonom 1063 koní pre hyperšportový automobil s registráciou na cestnú premávku.

1-merc-amg-one

Britská odborná porota udeľuje každoročne od roku 1957 ocenenie Dewar Trophy ako uznanie za výnimočný technický počin v automobilovej oblasti. Tento rok ho získala nemecká spoločnosť Mercedes-AMG High Performance za hnacie ústrojenstvo E Performance pre automobil Mercedes-AMG One.

Mercedes-AMG One je dvojmiestny koncept poháňaný pohonnou jednotkou z formuly 1, ktorá pozostáva z 1,6-litrového turbomotora V6, batérie s priamym chladením, štyroch elektromotorov a výkonovej elektroniky. S ňou dosahuje systémový celkový výkon 782 kW/1063 k. Najvyššiu rýchlosť hyperautomobilu výrobca neuvádza.

To nadchlo britský kráľovský automobilový klub natoľko, že konceptu Mercedes-AMG-One udelil prestížne ocenenie Dewar Trophy ako uznanie za výnimočný technický počin v automobilovej branži. Vyzdvihol tak úspešný vývoj a implementáciu pohonnej jednotky Formuly 1 do hyperšportového automobilu, ktorý má registráciu na cestnú premávku.

Priam skvelé údaje o spotrebe a exhaláciách vykazuje nová štúdia mercedesu. Hyperautomobil Mercedes-AMG One má papierovú kombinovanú spotrebu 8,7 l/100 km, kombinované emisie CO2 sú 198 g/km a spotreba elektrickej energie 32 kWh/100 km.

1-merc-amg-one 2-merc-amg-one
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-AMG
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.