Kvasiny: z linky zišiel prvý Superb

Nedeľa, 06 apríl 2008

Spoločnosť Škoda Auto spustila v týchto dňoch vo svojom závode v Kvasinách sériovú výrobu druhej generácie modelu Škoda Superb.

Škoda Superb

Škoda Superb má svoj pôvod v storočnej histórii automobilky. Je pokračovateľom tradície, ktorú písal automobil rovnakého mena vyrábaný už v rokoch 1934 až 1949. Novodobá generácia Škoda Superb sa začala vyrábať v roku 2001. Doteraz sa tohto najluxusnejšieho automobilu Škoda Auto vyrobilo 133 955 exemplárov a v týchto dňoch vstupuje na scénu druhá generácia najväčšieho a najluxusnejšieho automobilu Škoda – vlajková loď automobilky.

Rozhodnutie vyrábať autá vyššej strednej triedy prinieslo značke Škoda upevnenie pozície aj na náročných trhoch a prispelo k rastu jej prestíže. Pre novú Škodu Superb budú k dispozícii tri benzínové a tri dieselové motory, okrem manuálnych prevodoviek bude ponuka obsahovať tiež automatické prevodovky a systém pohonu všetkých kolies. V roku 2008 bude montáž vozidla Škoda Superb novej generácie zavedená v partnerských závodoch v Indii a na Ukrajine. Hovorí sa tiež o tom, že nový Superb by sa mal vyrábať aj vo verzii kombi.

Aj nová generácia, podobne ako jej predchodkyňa, sa bude vyrábať v Kvasinách. Okrem závodu v Kvasinách sa prvá generácia Superbu montovala tiež na Ukrajine, v Indii, Bosne a Kazachstane.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.