Kvasiny: z linky zišiel prvý Superb

Nedeľa, 06 apríl 2008

Spoločnosť Škoda Auto spustila v týchto dňoch vo svojom závode v Kvasinách sériovú výrobu druhej generácie modelu Škoda Superb.

Škoda Superb

Škoda Superb má svoj pôvod v storočnej histórii automobilky. Je pokračovateľom tradície, ktorú písal automobil rovnakého mena vyrábaný už v rokoch 1934 až 1949. Novodobá generácia Škoda Superb sa začala vyrábať v roku 2001. Doteraz sa tohto najluxusnejšieho automobilu Škoda Auto vyrobilo 133 955 exemplárov a v týchto dňoch vstupuje na scénu druhá generácia najväčšieho a najluxusnejšieho automobilu Škoda – vlajková loď automobilky.

Rozhodnutie vyrábať autá vyššej strednej triedy prinieslo značke Škoda upevnenie pozície aj na náročných trhoch a prispelo k rastu jej prestíže. Pre novú Škodu Superb budú k dispozícii tri benzínové a tri dieselové motory, okrem manuálnych prevodoviek bude ponuka obsahovať tiež automatické prevodovky a systém pohonu všetkých kolies. V roku 2008 bude montáž vozidla Škoda Superb novej generácie zavedená v partnerských závodoch v Indii a na Ukrajine. Hovorí sa tiež o tom, že nový Superb by sa mal vyrábať aj vo verzii kombi.

Aj nová generácia, podobne ako jej predchodkyňa, sa bude vyrábať v Kvasinách. Okrem závodu v Kvasinách sa prvá generácia Superbu montovala tiež na Ukrajine, v Indii, Bosne a Kazachstane.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.