Land Rover DC100: nástupca legendy

Štvrtok, 01 september 2011

Land Rover oficiálne potvrdzuje svoj zámer uviesť na trh nový Defender v roku 2015. Koncept Land Rover DC100 je modernou interpretáciou ikonického modelu Land Rover Defender. Svoju premiéru absolvuje už o necelé dva týždne na frankfurtskom autosalóne.

Land Rover DC100 concept
Britská automobilka Land Rover predstaví štúdiu DC100 na autosalóne vo Frankfurte

Britská automobilka Land Rover potvrdila, že výroba nového modelu Defender je naplánovaná na rok 2015. Klasický predstaviteľ najrýdzejšieho automobilu do terénu začal svoju pozemskú púť už v roku 1948 a s postupnými modernizáciami sa vyrába dodnes. Nový koncept DC100, ktorý sa už onedlho predstaví vo Frankfurte, má nahradiť tohto legendárneho predchodcu.

Koncept Land Rover DC100 je predzvesťou budúceho sériového modelu, ktorý môže do začiatku výroby v roku 2015 doznať značných zmien. Aj keď DC100 predstavuje Land Rover len ako dizajnovú štúdiu, skutočnosť môže byť taká, že viaceré prvky konceptu sa uplatnia aj na sériovom modeli. Aj celkový vzhľad konceptu sa budúcemu modelu môže v mnohom veľmi podobať.

Šéfdizajnér Land Roveru Gerry McGovern sa o koncepčnom automobile vyjadril: "Nahradenie legendárneho modelu Defender je jednou z najväčších výziev vo svete automobilového dizajnu. Je to automobil, ktorý inšpiruje ľudí po celom svete. Nie je to koncept pripravený do výroby, ale iba začiatok štvorročnej cesty k dizajnu nového modelu Defender 21. storočia."

Land Rover DC100 concept
Koncept nového Defendera je predzvesťou budúceho sériového modelu terénnej legendy

Globálny riaditeľ Land Rover John Edwards o novom Defenderi povedal, že je milovaný na celom svete pre svoj jednoduchý, osvedčený a nezameniteľný dizajn. "Nový Defender sme odhodlaní navrhnúť tak, aby zostal verný svojmu dedičstvu a zároveň spĺňal požiadavky meniaceho sa globálneho trhu."

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.