Land Rover Freelander 2: elegantný Brit

Piatok, 07 september 2012

Automobilka Land Rover prichádza s modernizovaným a luxusnejším modelom Freelander 2, ktorý ponúka vyšší komfort a možnosti bohatšej výbavy. Tiež nové farby karosérie, dizajnové exteriérové zmeny, vylepšený a elegantnejší interiér a pod kapotou nové motory.

Land Rover Freelander 2
Modernizovaný Land Rover Freelander 2 má najmä vylepšený a elegantnejší interiér

Modernizácia Frelanderu 2 prichádza po šiestich rokoch od uvedenia súčasného modelu. Jednu modernizáciu pred dvoma rokmi už tento model podstúpil a zmeny sa vtedy dotkli najmä prednej časti exteriéru a ponuky motorov. Súčasné zmeny sú zamerané najviac na vylepšenie a modernizovanie interiéru, ktorý sa má tak viac priblíži menšiemu sesterskému Range Roveru Evoque.

Na vyššiu úroveň majú posunúť model Freelander 2 najmä zmeny v interiéri a nové prvky výbavy. V ponuke budú tri nové farebné vyhotovenia interiéru, celkom nová stredová konzola s novým ovládaním rádia a klimatizácie, 7palcový farebný displej, špičkový audiosystém Meridian, nezávislé kúrenie so 7dňovým časovačom a za príplatok aj satelitná navigácia a parkovacia kamera. Nový je medzi rýchlomerom a otáčkomerom aj farebný displej palubného počítača a elektricky ovládaná inteligentná parkovacia brzda.

Z pohonných jednotiek nahradil doterajší radový šesťvalcový zážihový motor (171 kW/233 k) nový preplňovaný radový štvorvalec. Tento ľahký motor s označením Si4 GTDi (177 kW/241 k), ktorý je v zásade identický s motorom používaným v modeli Range Rover Evoque, má vyšší výkon než motor Si6, pritom je úspornejší a má o 14 percent menšie emisie CO2 na úrovni 224 g/km.

Z dvoch špičkových kultivovaných vznetových motorov ponúka nový Freelander 2 motor TD4 s objemom 2,2 litra a výkonom 150 koní, alebo SD4 s výkonom 190 koní, oba v kombinácii s pohonom štyroch kolies. Úspornejšia je kombinácia 2,2litrového 150 koňového motora s pohonom len prednej nápravy s označením eD4. V kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a systémom Stop/Start dokáže jazdiť so spotrebou len 6,0 l/100 km a emisiami CO2 158 g/km.

Freelander 2 získal 5 hviezdičiek za ochranu cestujúcich v hodnotení Euro NCAP a radí sa k najbezpečnejším. Naďalej o ňom platí, že ako najschopnejšie SUV vo svojej triede sa vyznačuje veľkou odolnosťou a priechodnosťou v každom teréne.

"Freelander 2 s novou výbavou ponúka prémiový vzhľad a ešte výnimočnejší pocit za volantom. Zákazníci budú mať naďalej k dispozícii skvelú ponuku kultivovaných a hospodárnych vznetových motorov a teraz si môžu vybrať aj nový výkonný a hospodárny zážihový motor Si4 GTDi. Svojou výbavou, špičkovým dizajnom, bezpečnosťou a schopnosťou poradiť si s každým terénom stále určuje latku kvality vo svojej triede," hovorí globálny riaditeľ značky Land Rover John Edwards.

Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2
Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.