Land Rover Freelander 2: elegantný Brit

Piatok, 07 september 2012

Automobilka Land Rover prichádza s modernizovaným a luxusnejším modelom Freelander 2, ktorý ponúka vyšší komfort a možnosti bohatšej výbavy. Tiež nové farby karosérie, dizajnové exteriérové zmeny, vylepšený a elegantnejší interiér a pod kapotou nové motory.

Land Rover Freelander 2
Modernizovaný Land Rover Freelander 2 má najmä vylepšený a elegantnejší interiér

Modernizácia Frelanderu 2 prichádza po šiestich rokoch od uvedenia súčasného modelu. Jednu modernizáciu pred dvoma rokmi už tento model podstúpil a zmeny sa vtedy dotkli najmä prednej časti exteriéru a ponuky motorov. Súčasné zmeny sú zamerané najviac na vylepšenie a modernizovanie interiéru, ktorý sa má tak viac priblíži menšiemu sesterskému Range Roveru Evoque.

Na vyššiu úroveň majú posunúť model Freelander 2 najmä zmeny v interiéri a nové prvky výbavy. V ponuke budú tri nové farebné vyhotovenia interiéru, celkom nová stredová konzola s novým ovládaním rádia a klimatizácie, 7palcový farebný displej, špičkový audiosystém Meridian, nezávislé kúrenie so 7dňovým časovačom a za príplatok aj satelitná navigácia a parkovacia kamera. Nový je medzi rýchlomerom a otáčkomerom aj farebný displej palubného počítača a elektricky ovládaná inteligentná parkovacia brzda.

Z pohonných jednotiek nahradil doterajší radový šesťvalcový zážihový motor (171 kW/233 k) nový preplňovaný radový štvorvalec. Tento ľahký motor s označením Si4 GTDi (177 kW/241 k), ktorý je v zásade identický s motorom používaným v modeli Range Rover Evoque, má vyšší výkon než motor Si6, pritom je úspornejší a má o 14 percent menšie emisie CO2 na úrovni 224 g/km.

Z dvoch špičkových kultivovaných vznetových motorov ponúka nový Freelander 2 motor TD4 s objemom 2,2 litra a výkonom 150 koní, alebo SD4 s výkonom 190 koní, oba v kombinácii s pohonom štyroch kolies. Úspornejšia je kombinácia 2,2litrového 150 koňového motora s pohonom len prednej nápravy s označením eD4. V kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a systémom Stop/Start dokáže jazdiť so spotrebou len 6,0 l/100 km a emisiami CO2 158 g/km.

Freelander 2 získal 5 hviezdičiek za ochranu cestujúcich v hodnotení Euro NCAP a radí sa k najbezpečnejším. Naďalej o ňom platí, že ako najschopnejšie SUV vo svojej triede sa vyznačuje veľkou odolnosťou a priechodnosťou v každom teréne.

"Freelander 2 s novou výbavou ponúka prémiový vzhľad a ešte výnimočnejší pocit za volantom. Zákazníci budú mať naďalej k dispozícii skvelú ponuku kultivovaných a hospodárnych vznetových motorov a teraz si môžu vybrať aj nový výkonný a hospodárny zážihový motor Si4 GTDi. Svojou výbavou, špičkovým dizajnom, bezpečnosťou a schopnosťou poradiť si s každým terénom stále určuje latku kvality vo svojej triede," hovorí globálny riaditeľ značky Land Rover John Edwards.

Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2
Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.