Land Rover Freelander 2: elegantný Brit

Piatok, 07 september 2012

Automobilka Land Rover prichádza s modernizovaným a luxusnejším modelom Freelander 2, ktorý ponúka vyšší komfort a možnosti bohatšej výbavy. Tiež nové farby karosérie, dizajnové exteriérové zmeny, vylepšený a elegantnejší interiér a pod kapotou nové motory.

Land Rover Freelander 2
Modernizovaný Land Rover Freelander 2 má najmä vylepšený a elegantnejší interiér

Modernizácia Frelanderu 2 prichádza po šiestich rokoch od uvedenia súčasného modelu. Jednu modernizáciu pred dvoma rokmi už tento model podstúpil a zmeny sa vtedy dotkli najmä prednej časti exteriéru a ponuky motorov. Súčasné zmeny sú zamerané najviac na vylepšenie a modernizovanie interiéru, ktorý sa má tak viac priblíži menšiemu sesterskému Range Roveru Evoque.

Na vyššiu úroveň majú posunúť model Freelander 2 najmä zmeny v interiéri a nové prvky výbavy. V ponuke budú tri nové farebné vyhotovenia interiéru, celkom nová stredová konzola s novým ovládaním rádia a klimatizácie, 7palcový farebný displej, špičkový audiosystém Meridian, nezávislé kúrenie so 7dňovým časovačom a za príplatok aj satelitná navigácia a parkovacia kamera. Nový je medzi rýchlomerom a otáčkomerom aj farebný displej palubného počítača a elektricky ovládaná inteligentná parkovacia brzda.

Z pohonných jednotiek nahradil doterajší radový šesťvalcový zážihový motor (171 kW/233 k) nový preplňovaný radový štvorvalec. Tento ľahký motor s označením Si4 GTDi (177 kW/241 k), ktorý je v zásade identický s motorom používaným v modeli Range Rover Evoque, má vyšší výkon než motor Si6, pritom je úspornejší a má o 14 percent menšie emisie CO2 na úrovni 224 g/km.

Z dvoch špičkových kultivovaných vznetových motorov ponúka nový Freelander 2 motor TD4 s objemom 2,2 litra a výkonom 150 koní, alebo SD4 s výkonom 190 koní, oba v kombinácii s pohonom štyroch kolies. Úspornejšia je kombinácia 2,2litrového 150 koňového motora s pohonom len prednej nápravy s označením eD4. V kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a systémom Stop/Start dokáže jazdiť so spotrebou len 6,0 l/100 km a emisiami CO2 158 g/km.

Freelander 2 získal 5 hviezdičiek za ochranu cestujúcich v hodnotení Euro NCAP a radí sa k najbezpečnejším. Naďalej o ňom platí, že ako najschopnejšie SUV vo svojej triede sa vyznačuje veľkou odolnosťou a priechodnosťou v každom teréne.

"Freelander 2 s novou výbavou ponúka prémiový vzhľad a ešte výnimočnejší pocit za volantom. Zákazníci budú mať naďalej k dispozícii skvelú ponuku kultivovaných a hospodárnych vznetových motorov a teraz si môžu vybrať aj nový výkonný a hospodárny zážihový motor Si4 GTDi. Svojou výbavou, špičkovým dizajnom, bezpečnosťou a schopnosťou poradiť si s každým terénom stále určuje latku kvality vo svojej triede," hovorí globálny riaditeľ značky Land Rover John Edwards.

Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2 Land Rover Freelander 2
Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.