Land Rover LRX - jedna z hviezd v Ženeve

Utorok, 26 február 2008

Ľahký a úsporný, s hybridným pohonom a športovým dizajnom – to je crossover LRX, budúcnosť Land Roveru.

Land Rover LRX

Koncept LRX je malý a ľahký Land Rover s pohonom všetkých kolies v kompaktnejšom formáte s výrazne nižšou spotrebou paliva. Samotný výrobca ho označuje ako cross-kupé a svetovú premiéru mal v januári tohto roku na autosalóne v Detroite. Crossover Land Rover LRX bude mať svoj európsky debut na 78. ženevskom autosalóne v dňoch 6.-16. marca 2008.

Nový model LRX s hybridným pohonom na báze naftového motora predstavuje výraznú evolúciu dizajnu značky Land Rover, ktorá signalizuje prienik značky do nových oblastí trhu pri súčasnom zachovaní jej základných hodnôt, ako sú neobyčajné schopnosti v teréne. Trojdverová štúdia LRX so svojim kompaktným formátom, nízkou hmotnosťou a technikou šetrnou k životnému prostrediu vyjadruje zmenu. Dôkazom je nízka produkcia emisií CO2 iba 120 g/km, čo zodpovedá spotrebe paliva 4,7 litra/100 km v kombinovanom cykle.

Oproti modelu Freelander 2 výrazne kratšia a nižšia karoséria štúdie LRX vytvára crossover prémiovej kategórie. Konštruovali ju tak, aby oslovila nových zákazníkov v sektore luxusných vozidiel, zákazníkov, ktorí očakávajú benefity automobilu s pohonom 4x4 a vlastnosti veľkého vozidla, no v oveľa kompaktnejšom formáte.

Land Rover LRX

Ako prvý úplne nový model Land Roveru predstavuje LRX prirodzené rozšírenie modelovej ponuky značky. Dopĺňa existujúce modely a pomáha definovať nový segment. Dobre rozoznateľné rysy dizajnu značky Land Rover obsahujú novú interpretáciu charakteristickej trojrozmernej kapoty motora, splývajúcu strechu a energický výzor vďaka kolesám umiestneným v rohoch karosérie.

Nový model LRX využíva veľmi účinný hybridný pohon na báze turbodiesela s objemom 2,0 litra. V kombinácii s inými technológiami značky Land Rover toto pohonné ústrojenstvo môže znížiť spotrebu paliva až o 30 % v porovnaní s inými automobilmi 4x4 rovnakej veľkosti. Súčasťou pohonného ústrojenstva je elektrický pohon zadnej nápravy (od Electric Rear Axle Drive), ktorý umožňuje štúdii LRX jazdu malou rýchlosťou výlučne s elektrickým motorom a súčasne zachováva vlastnosti pohonu 4x4 v náročných podmienkach.

Land Rover LRX zatiaľ zostáva štúdiou a má zistiť reakcie verejnosti, ktoré vyvolal od svojej premiéry v januári. Všeobecne sa však očakáva, že koncept vystavený na autosalóne bude mať veľmi blízko k produkčnej verzii a do výroby by sa mohol dostať v priebehu nasledujúcich rokov. Mohlo by to byť napríklad už v roku 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.