Land Rover: malé SUV, pohon predných kolies

Streda, 19 máj 2010

Viete si predstaviť malý Range Rover, navyše iba s pohonom predných kolies? Potom Vás možno presvedčí fakt, že takto koncipovaný automobil si onedlho budete môcť kúpiť. V ponuke len s pohonom predných kolies však malý Range Rover nezostane osamotený a podobne ako iné automobilky bude vyrábať aj verzie s pohonom všetkých kolies, ktoré charakterizujú túto britskú značku. Automobilka je pripravená vyrábať malé SUV pod názvom Range Rover už od roku 2011.

Range Rover

Land Rover oznámil, že pripravuje nový kompaktný model Range Rover s pohonom kolies prednej nápravy. Nový kompaktný model Range Rover sa bude s určitosťou vyrábať a predávať sa začne v roku 2011. Bude dosahovať emisie CO2 pod hranicou 130 g/km a bude najľahším a najúspornejším Range Roverom v histórii britskej automobilky. Naďalej sa však v duchu tradície značky Land Rover bude vyrábať aj verzia 4x4 so štandardným pohonom všetkých kolies. Príchodom nového malého modelu bude však Land Rover ponúkať aj alternatívu pre zákazníkov, ktorí pohon 4x4 nepotrebujú.

Zavedením pohonu 2WD sa Land Rover sústredí pri vývoji nových modelov na zníženie hmotnosti vozidiel, zníženie strát výkonu pohonnej jednotky na externých agregátoch a zvýšenie účinnosti pohonného ústrojenstva. Významným prvkom pri veľkých vozidlách značky bude zavedenie technológie hybridného pohonu. Prvý Land Rover s hybridným pohonom bude mať premiéru v roku 2012 a predávať sa začne v roku 2013. Do vývoja ekologických technológií a produkcie vozidiel s minimálnym negatívnym dopadom na životné prostredie investuje spoločnosť Jaguar Land Rover viac ako 900 miliónov eur.

Od konca roka 2010 bude Land Rover testovať prvý hybridný prototyp s označením "range e", skonštruovanom na platforme modelu Range Rover Sport. Skúšobné vozidlá budú vybavené aktuálnym motorom TDV6 s objemom 3,0 litra v kombinácii s 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF. Hybrid by mal dosiahnuť dojazd 32 km s čisto elektrickým pohonom, emisie budú pod 100 g CO2 na km a maximálna rýchlosť až 193 km/h.

"Ekologizáciu" svojich modelov robí spoločnosť Jaguar Land Rover aj preto, že ju tlačia predpisy z oblasti spotreby. A keďže Land Rover je výrobcom veľkých SUV a off-roadov, musí podnikať kroky na to, aby neprekročila stanovené limity spotreby na flotilu svojich vozidiel. Liekom na to je aj výroba práve zavádzaného malého modelu a vyvíjanie hybridu, ktoré môžu ovplyvniť flotilový priemer kombinovanej spotreby.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.