Land Rover: malé SUV, pohon predných kolies

Streda, 19 máj 2010

Viete si predstaviť malý Range Rover, navyše iba s pohonom predných kolies? Potom Vás možno presvedčí fakt, že takto koncipovaný automobil si onedlho budete môcť kúpiť. V ponuke len s pohonom predných kolies však malý Range Rover nezostane osamotený a podobne ako iné automobilky bude vyrábať aj verzie s pohonom všetkých kolies, ktoré charakterizujú túto britskú značku. Automobilka je pripravená vyrábať malé SUV pod názvom Range Rover už od roku 2011.

Range Rover

Land Rover oznámil, že pripravuje nový kompaktný model Range Rover s pohonom kolies prednej nápravy. Nový kompaktný model Range Rover sa bude s určitosťou vyrábať a predávať sa začne v roku 2011. Bude dosahovať emisie CO2 pod hranicou 130 g/km a bude najľahším a najúspornejším Range Roverom v histórii britskej automobilky. Naďalej sa však v duchu tradície značky Land Rover bude vyrábať aj verzia 4x4 so štandardným pohonom všetkých kolies. Príchodom nového malého modelu bude však Land Rover ponúkať aj alternatívu pre zákazníkov, ktorí pohon 4x4 nepotrebujú.

Zavedením pohonu 2WD sa Land Rover sústredí pri vývoji nových modelov na zníženie hmotnosti vozidiel, zníženie strát výkonu pohonnej jednotky na externých agregátoch a zvýšenie účinnosti pohonného ústrojenstva. Významným prvkom pri veľkých vozidlách značky bude zavedenie technológie hybridného pohonu. Prvý Land Rover s hybridným pohonom bude mať premiéru v roku 2012 a predávať sa začne v roku 2013. Do vývoja ekologických technológií a produkcie vozidiel s minimálnym negatívnym dopadom na životné prostredie investuje spoločnosť Jaguar Land Rover viac ako 900 miliónov eur.

Od konca roka 2010 bude Land Rover testovať prvý hybridný prototyp s označením "range e", skonštruovanom na platforme modelu Range Rover Sport. Skúšobné vozidlá budú vybavené aktuálnym motorom TDV6 s objemom 3,0 litra v kombinácii s 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF. Hybrid by mal dosiahnuť dojazd 32 km s čisto elektrickým pohonom, emisie budú pod 100 g CO2 na km a maximálna rýchlosť až 193 km/h.

"Ekologizáciu" svojich modelov robí spoločnosť Jaguar Land Rover aj preto, že ju tlačia predpisy z oblasti spotreby. A keďže Land Rover je výrobcom veľkých SUV a off-roadov, musí podnikať kroky na to, aby neprekročila stanovené limity spotreby na flotilu svojich vozidiel. Liekom na to je aj výroba práve zavádzaného malého modelu a vyvíjanie hybridu, ktoré môžu ovplyvniť flotilový priemer kombinovanej spotreby.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.