Land Rover: malé SUV, pohon predných kolies

Streda, 19 máj 2010

Viete si predstaviť malý Range Rover, navyše iba s pohonom predných kolies? Potom Vás možno presvedčí fakt, že takto koncipovaný automobil si onedlho budete môcť kúpiť. V ponuke len s pohonom predných kolies však malý Range Rover nezostane osamotený a podobne ako iné automobilky bude vyrábať aj verzie s pohonom všetkých kolies, ktoré charakterizujú túto britskú značku. Automobilka je pripravená vyrábať malé SUV pod názvom Range Rover už od roku 2011.

Range Rover

Land Rover oznámil, že pripravuje nový kompaktný model Range Rover s pohonom kolies prednej nápravy. Nový kompaktný model Range Rover sa bude s určitosťou vyrábať a predávať sa začne v roku 2011. Bude dosahovať emisie CO2 pod hranicou 130 g/km a bude najľahším a najúspornejším Range Roverom v histórii britskej automobilky. Naďalej sa však v duchu tradície značky Land Rover bude vyrábať aj verzia 4x4 so štandardným pohonom všetkých kolies. Príchodom nového malého modelu bude však Land Rover ponúkať aj alternatívu pre zákazníkov, ktorí pohon 4x4 nepotrebujú.

Zavedením pohonu 2WD sa Land Rover sústredí pri vývoji nových modelov na zníženie hmotnosti vozidiel, zníženie strát výkonu pohonnej jednotky na externých agregátoch a zvýšenie účinnosti pohonného ústrojenstva. Významným prvkom pri veľkých vozidlách značky bude zavedenie technológie hybridného pohonu. Prvý Land Rover s hybridným pohonom bude mať premiéru v roku 2012 a predávať sa začne v roku 2013. Do vývoja ekologických technológií a produkcie vozidiel s minimálnym negatívnym dopadom na životné prostredie investuje spoločnosť Jaguar Land Rover viac ako 900 miliónov eur.

Od konca roka 2010 bude Land Rover testovať prvý hybridný prototyp s označením "range e", skonštruovanom na platforme modelu Range Rover Sport. Skúšobné vozidlá budú vybavené aktuálnym motorom TDV6 s objemom 3,0 litra v kombinácii s 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF. Hybrid by mal dosiahnuť dojazd 32 km s čisto elektrickým pohonom, emisie budú pod 100 g CO2 na km a maximálna rýchlosť až 193 km/h.

"Ekologizáciu" svojich modelov robí spoločnosť Jaguar Land Rover aj preto, že ju tlačia predpisy z oblasti spotreby. A keďže Land Rover je výrobcom veľkých SUV a off-roadov, musí podnikať kroky na to, aby neprekročila stanovené limity spotreby na flotilu svojich vozidiel. Liekom na to je aj výroba práve zavádzaného malého modelu a vyvíjanie hybridu, ktoré môžu ovplyvniť flotilový priemer kombinovanej spotreby.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.