Leon Cupra: najostrejší Seat

Sobota, 16 máj 2009

V pôvodnej koncepcii koncern Volkswagen pridelil španielskemu Seatu výrobu automobilov dostupnej športovej značky. Jedným z najnovších modelov je Leon Cupra. Po facelifte sériového modelu, ktorý len prednedávnom obohatil aj náš trh, predstavuje sa teraz aj najostrejšia verzia tohto hatchbacku nižšej strednej triedy.

Seat Leon Cupra
Najostrejšiu verziu Seatu poháňa dvojlitrový benzínový motor s výkonom 240 koní

Novinka má premiéru v týchto dňoch na autosalóne v Barcelone (od 9. do 17. mája), podobne ako menší ostrý model Ibiza FR. Pripomeňme, že pretekárska verzia Leonu Cupra získala v minulom roku titul majstra sveta WTCC tak v kategórii jednotlivcov ako aj značiek a sériový model by na tieto úspechy rád nadviazal. Pod kapotou má Leon Cupra benzínový motor 2,0 TSI s výkonom 240 koní pri 5700 otáčkach a krútiaci moment 330 Nm od 2200 do 5500 otáčok.

Seat Leon Cupra
Zmeny na karosériu sa nesú v duchu novonastúpenej dizajnovej línie Seatu

Nový Leon Cupra podobne ako bežný Leon má zmeny na exteriéri i v interiéri. Nové sú oba nárazníky, maska chladiča má na rozdiel od predchodcu vzor včelieho plastu a pod ňou tri nové vstupy pre vzduch a nápis Cupra. Väčšie s novým dizajnom sú vonkajšie spätné zrkadlá, aj u nového modelu ako u predchodcu majú čiernu farbu. Interiér zdobia dekoratívne prvky z hliníka – nájdeme ho napríklad na volante, ale z hliníka sú aj ovládacie pedále. Sedadlá, ktoré môžu byť na prianie kožené alebo prešívané bielou niťou, majú výrazne športové tvarovanie a opatrené sú logami Cupra.

Rovnako ako predchádzajúca verzia aj nový Leon Cupra má pod kapotou už spomínaný motor 2,0 TSI/240k. Dosahuje s ním maximálnu rýchlosť 247 km/h, zrýchlenie z 0-100 km/h trvá len 6,4 sekundy a kilometer s pevným štartom zvládne za 26,4 sekundy. Priemerná kombinovaná spotreba paliva je 8,3 litra na 100 km.

Seat Leon Cupra
Interiér zdobia dekoratívne prvky z hliníka – nájdeme ho napríklad na volante, stredovom paneli a z hliníka sú aj pedále a opierka ľavej nohy

Nový Leon Cupra má v štandardnej výbave systémy ako ABS a TCS, ESP s EBA, XDS, kontrolku zmenu tlaku v pneumatikách, osem airbagov, automatickú klimatizáciu, predné hmlovky s natáčacou funkciou, palubný počítač, tempomat, športové odpruženie a rádio s CD + MP3 s ôsmimi reproduktormi + Aux-in a mnohé ďalšie.

Autor: J. Goldberger
Foto: Seat
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.