Leon Cupra R: najsilnejší SEAT

Pondelok, 24 august 2009

Španielsky SEAT má historicky najsilnejší automobil. Modelu Leon Cupra pribudlo do označenia písmeno R a pod kapotu motor 2,0 TSI s výkonom 265 koní. Model so športovým dizajnom má zlepšenú kontrolu jazdy, ktorú mu poskytuje elektronický systém XDS.

SEAT Leon Cupra R
Najvýkonnejší SEAT Leon Cupra R sa predstaví na autosalóne vo Frankfurte

Nový model Leon Cupra R sa predstaví na tohtoročnom autosalóne vo Frankfurte v polovici septembra. Cupra R je najvýkonnejším SEATom v histórii španielskej automobilky vďaka motoru 2,0 TSI, ktorý poskytne Leonu výkon 265 koní. Vyznačuje sa exkluzívnym dizajnom exteriéru aj interiéru, ktorý definuje jeho športového ducha. Model Cupra R je špičkovou verziou modelového radu Leon.

SEAT Leon Cupra R
Motor 2,0 TSI pod kapotou modelu SEAT Leon Cupra R má výkon 265 koní

Motor je vybavený novým vysokotlakovým palivovým čerpadlom vďaka čomu je výkonnejší, zároveň spĺňa aj prísnu emisnú normu Euro5. Nový Leon Cupra dosahuje najvyššiu rýchlosť 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli za 6,2 sekundy. Pevný kilometer zvládne za 25,7 sekundy. Tieto úctyhodné výsledky dosahuje s kombinovanou spotrebou paliva len 8,1 l/100km.

SEAT Leon Cupra R
Nový dizajn interiéru Leon Cupra R so štýlovými sedadlami z materiálu alcantara

Exkluzivita nového modelu je badateľná už na prvý pohľad. Leon Cupra R spoznáme podľa písmena R na maske chladiča a na piatych zadných dverách. V interiéri zasa na paneli prístrojov a na kľúči centrálneho zamykania. Štýlové logo Cupra sa nachádza v ľavej spodnej časti predného nárazníka, na zadných dverách, na volante a sedadlách.

Výraznou črtou Leonu Cupra R sú 19palcové kolesá s pneumatikami 235/35. Za nimi sú ukryté zväčšené brzdy, vpredu s kotúčmi rozmeru 345 x 30 mm a vzadu 286 x 12 mm. Samozrejmosťou sú štýlové sedadlá z materiálu alcantara, LED podsvietenie panela prístrojov, kožený multifunkčný športový volant a hliníkové pedále. V interiéri prevláda čierna farba a výhľad z miesta vodiča je ako z pretekárskeho špeciálu.

SEAT Leon Cupra R
Exkluzívny vzhľad exteriéru korešponduje so športovým duchom Leona Cupra R

Model Leon CUPRA R je vybavený množstvom bezpečnostných systémov a prvkov, akými sú ABS + TCS, ESP + EBA, elektronickým systémom XDS, prednými, bočnými a hlavovými airbagmi, úchytmi Isofix, kontrolkou zmeny tlaku v pneumatikách, svetlometmi s automatickým zapnutím, dažďovým senzorom, zadnými parkovacími senzormi, tempomatom, palubným počítačom, prednými hmlovkami s Corner funkciou, dvojzónovou klimatizáciou, rádiom s CD a MP3 prehrávačom.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.