Leon Cupra R: najsilnejší SEAT

Pondelok, 24 august 2009

Španielsky SEAT má historicky najsilnejší automobil. Modelu Leon Cupra pribudlo do označenia písmeno R a pod kapotu motor 2,0 TSI s výkonom 265 koní. Model so športovým dizajnom má zlepšenú kontrolu jazdy, ktorú mu poskytuje elektronický systém XDS.

SEAT Leon Cupra R
Najvýkonnejší SEAT Leon Cupra R sa predstaví na autosalóne vo Frankfurte

Nový model Leon Cupra R sa predstaví na tohtoročnom autosalóne vo Frankfurte v polovici septembra. Cupra R je najvýkonnejším SEATom v histórii španielskej automobilky vďaka motoru 2,0 TSI, ktorý poskytne Leonu výkon 265 koní. Vyznačuje sa exkluzívnym dizajnom exteriéru aj interiéru, ktorý definuje jeho športového ducha. Model Cupra R je špičkovou verziou modelového radu Leon.

SEAT Leon Cupra R
Motor 2,0 TSI pod kapotou modelu SEAT Leon Cupra R má výkon 265 koní

Motor je vybavený novým vysokotlakovým palivovým čerpadlom vďaka čomu je výkonnejší, zároveň spĺňa aj prísnu emisnú normu Euro5. Nový Leon Cupra dosahuje najvyššiu rýchlosť 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli za 6,2 sekundy. Pevný kilometer zvládne za 25,7 sekundy. Tieto úctyhodné výsledky dosahuje s kombinovanou spotrebou paliva len 8,1 l/100km.

SEAT Leon Cupra R
Nový dizajn interiéru Leon Cupra R so štýlovými sedadlami z materiálu alcantara

Exkluzivita nového modelu je badateľná už na prvý pohľad. Leon Cupra R spoznáme podľa písmena R na maske chladiča a na piatych zadných dverách. V interiéri zasa na paneli prístrojov a na kľúči centrálneho zamykania. Štýlové logo Cupra sa nachádza v ľavej spodnej časti predného nárazníka, na zadných dverách, na volante a sedadlách.

Výraznou črtou Leonu Cupra R sú 19palcové kolesá s pneumatikami 235/35. Za nimi sú ukryté zväčšené brzdy, vpredu s kotúčmi rozmeru 345 x 30 mm a vzadu 286 x 12 mm. Samozrejmosťou sú štýlové sedadlá z materiálu alcantara, LED podsvietenie panela prístrojov, kožený multifunkčný športový volant a hliníkové pedále. V interiéri prevláda čierna farba a výhľad z miesta vodiča je ako z pretekárskeho špeciálu.

SEAT Leon Cupra R
Exkluzívny vzhľad exteriéru korešponduje so športovým duchom Leona Cupra R

Model Leon CUPRA R je vybavený množstvom bezpečnostných systémov a prvkov, akými sú ABS + TCS, ESP + EBA, elektronickým systémom XDS, prednými, bočnými a hlavovými airbagmi, úchytmi Isofix, kontrolkou zmeny tlaku v pneumatikách, svetlometmi s automatickým zapnutím, dažďovým senzorom, zadnými parkovacími senzormi, tempomatom, palubným počítačom, prednými hmlovkami s Corner funkciou, dvojzónovou klimatizáciou, rádiom s CD a MP3 prehrávačom.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."