Leon Cupra R: najsilnejší SEAT

Pondelok, 24 august 2009

Španielsky SEAT má historicky najsilnejší automobil. Modelu Leon Cupra pribudlo do označenia písmeno R a pod kapotu motor 2,0 TSI s výkonom 265 koní. Model so športovým dizajnom má zlepšenú kontrolu jazdy, ktorú mu poskytuje elektronický systém XDS.

SEAT Leon Cupra R
Najvýkonnejší SEAT Leon Cupra R sa predstaví na autosalóne vo Frankfurte

Nový model Leon Cupra R sa predstaví na tohtoročnom autosalóne vo Frankfurte v polovici septembra. Cupra R je najvýkonnejším SEATom v histórii španielskej automobilky vďaka motoru 2,0 TSI, ktorý poskytne Leonu výkon 265 koní. Vyznačuje sa exkluzívnym dizajnom exteriéru aj interiéru, ktorý definuje jeho športového ducha. Model Cupra R je špičkovou verziou modelového radu Leon.

SEAT Leon Cupra R
Motor 2,0 TSI pod kapotou modelu SEAT Leon Cupra R má výkon 265 koní

Motor je vybavený novým vysokotlakovým palivovým čerpadlom vďaka čomu je výkonnejší, zároveň spĺňa aj prísnu emisnú normu Euro5. Nový Leon Cupra dosahuje najvyššiu rýchlosť 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli za 6,2 sekundy. Pevný kilometer zvládne za 25,7 sekundy. Tieto úctyhodné výsledky dosahuje s kombinovanou spotrebou paliva len 8,1 l/100km.

SEAT Leon Cupra R
Nový dizajn interiéru Leon Cupra R so štýlovými sedadlami z materiálu alcantara

Exkluzivita nového modelu je badateľná už na prvý pohľad. Leon Cupra R spoznáme podľa písmena R na maske chladiča a na piatych zadných dverách. V interiéri zasa na paneli prístrojov a na kľúči centrálneho zamykania. Štýlové logo Cupra sa nachádza v ľavej spodnej časti predného nárazníka, na zadných dverách, na volante a sedadlách.

Výraznou črtou Leonu Cupra R sú 19palcové kolesá s pneumatikami 235/35. Za nimi sú ukryté zväčšené brzdy, vpredu s kotúčmi rozmeru 345 x 30 mm a vzadu 286 x 12 mm. Samozrejmosťou sú štýlové sedadlá z materiálu alcantara, LED podsvietenie panela prístrojov, kožený multifunkčný športový volant a hliníkové pedále. V interiéri prevláda čierna farba a výhľad z miesta vodiča je ako z pretekárskeho špeciálu.

SEAT Leon Cupra R
Exkluzívny vzhľad exteriéru korešponduje so športovým duchom Leona Cupra R

Model Leon CUPRA R je vybavený množstvom bezpečnostných systémov a prvkov, akými sú ABS + TCS, ESP + EBA, elektronickým systémom XDS, prednými, bočnými a hlavovými airbagmi, úchytmi Isofix, kontrolkou zmeny tlaku v pneumatikách, svetlometmi s automatickým zapnutím, dažďovým senzorom, zadnými parkovacími senzormi, tempomatom, palubným počítačom, prednými hmlovkami s Corner funkciou, dvojzónovou klimatizáciou, rádiom s CD a MP3 prehrávačom.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.