Lexus: koncept najmenšieho modelu

Štvrtok, 20 august 2009

Lexus predstaví na blížiacom sa septembrovom autosalóne vo Frankfurte svoj budúci najmenší model. Zatiaľ len v podobe konceptu. Prvá oficiálna skica naznačuje ako by mal sériový model vyzerať. Koncept na obrázku ukazuje prednosti značky Lexus v kompaktnom balení.

Lexus: koncept

Lexus týmto krokom mieri do triedy kompaktných hatchbackov, kde doteraz nemal žiadne zastúpenie. Radom úplne nových technických riešení a originálnym dizajnom chce Lexus rozvíriť vody v segmente prémiových kompaktov. Na mušku si zrejme berie predajne úspešnú luxusnejšiu časť modelov nižšej strednej triedy, najmä BMW 1, Audi A3, Mercedes triedy A a Volkswagen Golf.

Na oficiálnej skici, ktorú Lexus poslal redakciám na uverejnenie ešte pred oficiálnym predstavením konkrétneho konceptu, vidieť základné proporcie budúceho päťdverového hatchbacku. Japonský výrobca počíta so zaručenou úspešnosťou nového modelu v Európe, kde sa verzie typu hatchback veľmi dobre predávajú. Aký bude odbyt nového modelu v USA, kde je hlavný trh značky Lexus, to ukáže až budúcnosť. Je však možné aj to, že Američania zmenia svoj vkus a zaberú aj na hatchbacky, najmä keď pôjde o značku Lexus a pôsobivá nízka karoséria s vysokými bokmi si nájde aj medzi konzervatívnymi kupcami svojich prívržencov.

Zatiaľ Lexus svoj koncept nepomenoval. Na svojej premiére vo Frankfurte ho už možno budeme poznať, aj to, aké pohonné jednotky bude nový model nižšej strednej triedy používať. Všetko bude jasné už 15. septembra, kedy bude novinka Luxusu predstavená.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."