Lexus: koncept najmenšieho modelu

Štvrtok, 20 august 2009

Lexus predstaví na blížiacom sa septembrovom autosalóne vo Frankfurte svoj budúci najmenší model. Zatiaľ len v podobe konceptu. Prvá oficiálna skica naznačuje ako by mal sériový model vyzerať. Koncept na obrázku ukazuje prednosti značky Lexus v kompaktnom balení.

Lexus: koncept

Lexus týmto krokom mieri do triedy kompaktných hatchbackov, kde doteraz nemal žiadne zastúpenie. Radom úplne nových technických riešení a originálnym dizajnom chce Lexus rozvíriť vody v segmente prémiových kompaktov. Na mušku si zrejme berie predajne úspešnú luxusnejšiu časť modelov nižšej strednej triedy, najmä BMW 1, Audi A3, Mercedes triedy A a Volkswagen Golf.

Na oficiálnej skici, ktorú Lexus poslal redakciám na uverejnenie ešte pred oficiálnym predstavením konkrétneho konceptu, vidieť základné proporcie budúceho päťdverového hatchbacku. Japonský výrobca počíta so zaručenou úspešnosťou nového modelu v Európe, kde sa verzie typu hatchback veľmi dobre predávajú. Aký bude odbyt nového modelu v USA, kde je hlavný trh značky Lexus, to ukáže až budúcnosť. Je však možné aj to, že Američania zmenia svoj vkus a zaberú aj na hatchbacky, najmä keď pôjde o značku Lexus a pôsobivá nízka karoséria s vysokými bokmi si nájde aj medzi konzervatívnymi kupcami svojich prívržencov.

Zatiaľ Lexus svoj koncept nepomenoval. Na svojej premiére vo Frankfurte ho už možno budeme poznať, aj to, aké pohonné jednotky bude nový model nižšej strednej triedy používať. Všetko bude jasné už 15. septembra, kedy bude novinka Luxusu predstavená.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.