Lexus LC - extravagantné japonské kupé

Pondelok, 07 august 2017

Túžite mať vo svojej garáži mimoriadne auto? Potom by to mohol byť aj Lexus LC, 4,76 metrov dlhé kupé s avantgardným dizajnom luxusnej divízie Toyota. Na výber bude s päťlitrovým osemvalcovým benzínovým motorom alebo hybridným ústrojenstvom. Už teraz si ho možno objednať, do predaja aj na Slovensku príde už 1. septembra.

1 Lexus LC
Lexus LC, model ktorý vôbec nemal byť, udivuje svojim dizajnom i parametrami

Vízia zhmotnená do modelu LF-LC bola výsledkom experimentu, ako by mohol vyzerať športový Lexus, keby neexistovali obmedzenia. Štúdia, ktorá potom vznikla a predstavila sa začiatkom roku na autosalóne v Detroite, získala cenu za dizajn EyesOn Design. Vzbudila taký záujem, že v Lexuse sa rozhodli vytvoriť na jej základe sériový automobil.

Rozhodnutie postaviť mimoriadne športové kupé si však vyžiadalo nevyhnuté zmeny technických riešení. Napríklad štíhla línia masky umiestnená veľmi nízko nad veľkými kolesami si vyžadovala skonštruovať nové zavesenie kolies prednej nápravy. Karoséria Lexusu LC s nízkym predkom a mierne sa zvažujúcou strechou naznačuje teraz silu a rýchlosť. Vpredu zaujme aj mohutná vretenovitá maska chladiča v tvare presýpacích hodín. Interiér zasa ponúka vodičovi veľkorysý kokpit. Príjemný intímny priestor si pohodlne užijú aj ostatní pasažieri.

2 Lexus LC
Interiér luxusného kupé Lexus LC so svojim luxusom. Stvorený pre pohodlie.

Tvorcovia modelu LC mali pred očami koncepciu "ostrejší, ale jemnejší" – tento protiklad znamená v skutočnosti spojenie precíznosti riadenia a výkonu s komfortom jazdy. Aby to dosiahli, použili viacprvkové zavesenie náprav, maximálne znížili ťažisko a rovnomerne rozložili hmotnosť medzi prednú a zadnú časť.

Športové kupé poháňa päťlitrový vidlicový osemvalec s výkonom takmer 500 kW, s ktorým spolupracuje špeciálne pre Lexus LC vytvorená desaťstupňová automatická prevodovka - prvá tohto druhu v luxusnom aute. Konštruktéri ju navrhli tak, aby zmeny radenia nasledovali v rovnakom rytme a pri rovnakých otáčkach. Rovnaký pocit z radenia prevodových stupňov je aj pri jazde s hybridným LC 500h, v ktorom klasickú hybridnú jednotku doplnila štvorstupňová automatická prevodovka.

3 Lexus LC
Lexus LC 500h, verzia s hybridným pohonom a štvorstuňovým automatom

Hlavným inžinierom pre model Lexus LC je Koji Sato, ktorý luxusné športové kupé vidí ako esenciu luxusu, ktorý je založený na japonskej pohostinnosti "omotenashi", čo inak vyjadrené je citlivé vnímanie potrieb človeka a snaha pripraviť mu šťastné chvíle. "A práve preto Lexus vyrába automobily," dodáva Koji Sato.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.