Lexus predstavil elektrický Sport Concept

Nedeľa, 17 júl 2022

Na Festivale rýchlosti v britskom Goodwoode predstavil Lexus v európskej premiére svoj elektrický koncepčný model Electrified Sport Concept. V Japonsku verejnosti elektrický Sport Concept odhalili v decembri 2021 a urobil tak sám prezident spoločnosti Toyota Akio Toyoda.

1-Lexus-Elek-Sport-Concept
Športovo ladený koncept Lexus Electrified Sport Concept lákal v Goodwoode svojim nádherným športovým vzhľadom

Lexus Electrified Sport Concept je víziou budúceho čisto elektrického vysokovýkonného modelu. Jeho štylistické stvárnenie, za ktorým pôvodne stálo kalifornské dizajnové štúdio Calty značky Lexus, prináša smelé proporcie a nízku svetlú výšku.

Koncept Lexus Electrified Sport Concept lákal v Goodwoode motoristickú verejnosť, ale aj novinárov. Tak napríklad britský magazín Auto Express označil koncept Lexusu za "plne elektrického nástupcu superšportu LFA", ktorý svojím stvárnením dokáže nadchnúť každého.

Za "duchovného nástupcu LFA" označil Sport Concept aj magazín Autocar, a to s poznámkou, že Lexus skúsenosti získané vývojom konceptu využije v budúcich elektrických modeloch na ceste akcentujúcej dynamický charakter značky.

Lexus pri príležitosti európskej premiéry svojho vozidla v Goodwoode uviedol špeciálny film, v ktorom ukázal, ako sa elegantné športové vozidlo postupne vynára z prepravného kontajnera.

Pomocou štúdiovej techniky vznikli nové snímky zobrazujúce možnú podobu vozidla na slávnych festivalových pretekoch do vrchu pred historickým Goodwood House.

Výkonové možnosti elektrického pohonu konceptu a polovodičové batériové technológie by mali priniesť nevídanú akceleráciu z nuly na 100 km/h v čase iba mierne cez dve sekundy a dojazd vyše 700 km.

Efektné spojenie dizajnu a jazdných schopností odkazuje na vzhľad a charakter superšportu Lexus LFA V10, ktorý pri svojej premiére na Festivale rýchlosti pred 10 rokmi budil rovnakú pozornosť.

Prezentácia značky Lexus na festivale ďalej zahŕňala aj úplne nové luxusné SUV s čisto elektrickým pohonom a označením RZ 450e, ktoré sa ešte v tomto roku začne predávať na európskych trhoch. Lexus tu predviedol aj plne elektrický kompaktný crossover UX 300e a tiež plug-in hybridný NX 450h+.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
homola
Víkend seriálu TCR na Nürburgringu sa vinou extrémnej hustej hmly, dažďa a nízkych teplôt nevydaril. Piatok počas voľných tréningov bolo ešte pekné počasie, ale v sobotu od rána až do 17tej hodine sa všetky aktivity na okruhu postupne rušili a nekonala sa ani kvalifikácia a neodjazdili sa ani prvé sobotňajšie preteky. Ak by sa boli odjazdili, Homola by podľa piatkových tréningových výsledkov štartoval do druhých nedeľňajších pretekov z nádejného druhého miesta. Prvé a jediné preteky sa tak konali až v nedeľu. Náš jazdec štartoval z deviatej pozície na štarte. Pred nájazdom do štvrtej zákruty sa dostal do neprehľadnej situácie, došlo ku kontaktu s iným vozidlom a vážnemu poškodeniu jeho auta a z pretekov odstúpil. Z deviatich pretekov seriálu videl Homola cieľovú pásku len štyrikrát. V septembri sa jazdia predposledné preteky seriálu na talianskej Monze, kde Homola minulý rok vyhral. Hádam mu to tam vyjde!
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.