Lexus predstavil elektrický Sport Concept

Nedeľa, 17 júl 2022

Na Festivale rýchlosti v britskom Goodwoode predstavil Lexus v európskej premiére svoj elektrický koncepčný model Electrified Sport Concept. V Japonsku verejnosti elektrický Sport Concept odhalili v decembri 2021 a urobil tak sám prezident spoločnosti Toyota Akio Toyoda.

1-Lexus-Elek-Sport-Concept
Športovo ladený koncept Lexus Electrified Sport Concept lákal v Goodwoode svojim nádherným športovým vzhľadom

Lexus Electrified Sport Concept je víziou budúceho čisto elektrického vysokovýkonného modelu. Jeho štylistické stvárnenie, za ktorým pôvodne stálo kalifornské dizajnové štúdio Calty značky Lexus, prináša smelé proporcie a nízku svetlú výšku.

Koncept Lexus Electrified Sport Concept lákal v Goodwoode motoristickú verejnosť, ale aj novinárov. Tak napríklad britský magazín Auto Express označil koncept Lexusu za "plne elektrického nástupcu superšportu LFA", ktorý svojím stvárnením dokáže nadchnúť každého.

Za "duchovného nástupcu LFA" označil Sport Concept aj magazín Autocar, a to s poznámkou, že Lexus skúsenosti získané vývojom konceptu využije v budúcich elektrických modeloch na ceste akcentujúcej dynamický charakter značky.

Lexus pri príležitosti európskej premiéry svojho vozidla v Goodwoode uviedol špeciálny film, v ktorom ukázal, ako sa elegantné športové vozidlo postupne vynára z prepravného kontajnera.

Pomocou štúdiovej techniky vznikli nové snímky zobrazujúce možnú podobu vozidla na slávnych festivalových pretekoch do vrchu pred historickým Goodwood House.

Výkonové možnosti elektrického pohonu konceptu a polovodičové batériové technológie by mali priniesť nevídanú akceleráciu z nuly na 100 km/h v čase iba mierne cez dve sekundy a dojazd vyše 700 km.

Efektné spojenie dizajnu a jazdných schopností odkazuje na vzhľad a charakter superšportu Lexus LFA V10, ktorý pri svojej premiére na Festivale rýchlosti pred 10 rokmi budil rovnakú pozornosť.

Prezentácia značky Lexus na festivale ďalej zahŕňala aj úplne nové luxusné SUV s čisto elektrickým pohonom a označením RZ 450e, ktoré sa ešte v tomto roku začne predávať na európskych trhoch. Lexus tu predviedol aj plne elektrický kompaktný crossover UX 300e a tiež plug-in hybridný NX 450h+.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.