Lexus s čisto elektrickým pohonom o dva roky

Pondelok, 15 január 2018

Lexus chystá svoj prvý elektrický model. Bude s výlučne elektrickým pohonom na báze súčasného kompaktného hatchbacku CT. Na trhu sa objaví v roku 2020.

1 Lexus CT 200h
Aktuálny hybrid Lexus CT sa predáva od roku 2011. Jazdí aj po našich cestách.

S výrobou elektrického CT začnú v závode Kyushu v polovici roku 2020. Nové vozidlá sa najskôr dostanú na čínsky trh a potom aj do ďalších krajín. Potvrdila to aj automobilka svojím oficiálnym vyhlásením, keď ohlásila uvedenie viac ako 10 modelov elektromobilov značiek Toyota a Lexus na začiatku ďalšej dekády.

Export elektrických automobilov bude najskôr smerovať do Číny, potom do ďalších krajín. Toyota a Lexus plánujú do roku 2030 predať okolo milióna elektromobilov a vozidiel poháňaných palivovými článkami.

Kompaktný hatchback CT 200h, ktorý sa vyrába od roku 2011, sa od ostatných luxusných áut divízie Lexus odlišuje tým, že je dostupný výlučne s hybridným pohonom. Hnacia jednotka tvorená spaľovacím agregátom a elektromotorom má celkový výkon 136 koní. Od jeho uvedenia sa tohto modelu Lexusu predalo na celom svete okolo 300 tisíc exemplárov, z toho približne 75 tisíc v Európe.

V uplynulom roku sa Lexus CT 200h dočkal faceliftu, získal modernejší dizajn s emocionálnejším a športovejším vzhľadom. Zákazníci si teraz v doplnkovej výbave môžu objednať balíček Lexus Safety System vrátane funkcií ako je prednárazový bezpečnostný systém PCS, aktívny tempomat s funkciou varovania a zabránenia nežiaducemu vybočeniu z jazdného pruhu, automatické ovládanie diaľkových svetiel a rozpoznávanie dopravných značiek.

1 Lexus CT 200h 2 Lexus CT 200h 3 Lexus CT 200h
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.