Lexus s čisto elektrickým pohonom o dva roky

Pondelok, 15 január 2018

Lexus chystá svoj prvý elektrický model. Bude s výlučne elektrickým pohonom na báze súčasného kompaktného hatchbacku CT. Na trhu sa objaví v roku 2020.

1 Lexus CT 200h
Aktuálny hybrid Lexus CT sa predáva od roku 2011. Jazdí aj po našich cestách.

S výrobou elektrického CT začnú v závode Kyushu v polovici roku 2020. Nové vozidlá sa najskôr dostanú na čínsky trh a potom aj do ďalších krajín. Potvrdila to aj automobilka svojím oficiálnym vyhlásením, keď ohlásila uvedenie viac ako 10 modelov elektromobilov značiek Toyota a Lexus na začiatku ďalšej dekády.

Export elektrických automobilov bude najskôr smerovať do Číny, potom do ďalších krajín. Toyota a Lexus plánujú do roku 2030 predať okolo milióna elektromobilov a vozidiel poháňaných palivovými článkami.

Kompaktný hatchback CT 200h, ktorý sa vyrába od roku 2011, sa od ostatných luxusných áut divízie Lexus odlišuje tým, že je dostupný výlučne s hybridným pohonom. Hnacia jednotka tvorená spaľovacím agregátom a elektromotorom má celkový výkon 136 koní. Od jeho uvedenia sa tohto modelu Lexusu predalo na celom svete okolo 300 tisíc exemplárov, z toho približne 75 tisíc v Európe.

V uplynulom roku sa Lexus CT 200h dočkal faceliftu, získal modernejší dizajn s emocionálnejším a športovejším vzhľadom. Zákazníci si teraz v doplnkovej výbave môžu objednať balíček Lexus Safety System vrátane funkcií ako je prednárazový bezpečnostný systém PCS, aktívny tempomat s funkciou varovania a zabránenia nežiaducemu vybočeniu z jazdného pruhu, automatické ovládanie diaľkových svetiel a rozpoznávanie dopravných značiek.

1 Lexus CT 200h 2 Lexus CT 200h 3 Lexus CT 200h
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.