Lexus UX v štýle extravagantných crossoverov

Utorok, 20 jún 2017

Už koncom minulého roka sa objavila správa o novom kompaktnom SUV, ktorý pripravuje japonská automobilka Lexus. Crossover Lexus UX Concept by mohol byť nástupcom súčasného kompaktného SUV v tejto triede, modelu NX, prípadne jeho dizajnovo príťažliveší brat.

1 Lexus UX Concept

Podobu budúceho sériového kompaktného crossovera Lexus naznačuje štúdia Lexus UX Concept, ktorú v duchu hesla "inside-out", teda naruby, navrhlo dizajnového štúdio ED2, ktoré sídli v južnom Francúzsku.

Nový Lexus UX bude zrejme vychádzať z koncepčného modelu, ktorý Japonci vystavovali na minuloročnom jesennom autosalóne v Paríži. Koncept mestského crossoveru UX (Urban crossover) je zvláštny výnimočným a netypickým dizajnom.

Lexus UX Concept je bude štvormiestny. Aj keď ide o auto, ktoré môže aj mimo spevnené cesty, jeho svetlá výška je nezvykle malá. Tiež pozícia sedadiel je pomerne nízko nad cestou, čo korešponduje s autami kategórie kupé, čo je autá triedy dosť nízko.

Novému modelu Lexus sa venuje aj japonský magazím Max-X, ktorý okrem informácií o možnom dátume premiéry sériového modelu predstavuje aj umeleckú víziu exteriéru nového auta so štylistickými detailami nadväzujúcimi na nové modely Lexus s jemnejšími líniami, ktoré sú u sériovo vyrábaného vozidla pravdepodobnejšie.

2 Lexus UX Concept

Podľa tohto magazínu by Lexus UX mal byť vybavený hybridnou pohonnou jednotkou s 2,5-litrovým benzínovým motorom, teda podobnou ako má súčasný model Lexus NX 300h.

Nový crossover Lexus UX by sa do predaja mohol dostať v októbri budúceho roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.