Luxusná Kia K9 hľadá meno

Štvrtok, 10 máj 2012

Kórejská automobilka Kia vyslala svojím novým modelom K9 do sveta signál o svojom vstupe a odhodlaní konkurovať luxusným európskym značkám. Nový model, ktorý len hľadá svoje definitívne meno, má podľa šéfkonštruktéra európskej divízie Kia disponovať elegantnou jednoduchosťou, vyváženými proporciami a jednoduchými a hladkými tvarmi karosérie.

Kia K9
Luxusná Kia K9 je prvým modelom kórejskej značky s pohonom zadných kolies

Pohon nového modelu K9 budú obstarávať vidlicové šesťvalce v spojení s 8stupňovou automatickou prevodovkou. Luxus vnáša do nového modelu množstvo pokročilých funkcií a nových technológií, ktoré sú pre značku Kia novinkou. Nový sedan, ktorý sa od mája tohto rku predáva len na domácom kórejskom trhu, sa na zahraničné trhy dostane až v priebehu roka 2012. Nový model posunul značku do nového, pre značku Kia doteraz neobsadeného segmentu automobilového trhu.

S celkovou dĺžkou 5090 mm a rázvorom kolies 3045 mm ponúka K9 veľkorysý priestor pre cestujúcich vpredu i vzadu. Celková šírka 1900 mm a výška 1490 mm sú zárukou priestranného interiéru. Efektívna aerodynamika a pozornosť venovaná exteriéru sa odrazili vo veľmi nízkej hodnote koeficienta odporu vzduchu Cx=0,27.

Vďaka vysokej spodnej línii bočných okien je kabína s oknami umiestnená ďaleko dozadu a podiel plechových častí vo vzťahu k preskleným plochám sa výrazne zvýšil. Dozadu posunutá kabína a malá plocha presklených častí prinášajú pasažierom pocit súkromia a dôstojnosti, zatiaľ čo príťažlivá výrazná grafika okien, zdôraznená chrómovým doplnkami, dodáva vozidlu nádych luxusu.

Model K9 bude na zámorských trhoch spočiatku k dispozícii s pohonnou jednotkou, ktorú tvorí modernizovaný motor Lambda V6 MPI s objemom 3,8 litra a výkonom 290 koní. V roku 2012 sa do globálnej ponuku motorov zaradí aj motor GDI s objemom 3,8 l a výkonom 334 koní. Spolupracovať budú s úplne novou osemstupňovou automatickou prevodovkou z výroby automobilky Kia.

V závislosti od výbavy modelu budú k dispozícii prvky aktívnej bezpečnosti, ako sú napríklad plne adaptívne svetlomety s technológiou LED, systém varovania pred opustením jazdného pruhu, radarový systém detekcie mŕtveho uhla a monitorovanie okolia so štyrmi kamerami.

Kia K9 Kia K9 Kia K9
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia Motors
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."