Malé MiTo miesto veľkého trojzubca

Pondelok, 01 február 2010

Ak vlastníte veľké Maserati s trojzubcom v znaku, možno po návšteve vybraného značkového servisu budete odchádzať domov na omnoho menšom, zato však štýlovom modeli Alfa Romeo MiTo vo farbe Maserati Blue Oceano, ktoré Alfa Romeo rozdelí medzi európske servisy talianskeho výrobcu superšportových automobilov. Sto kusov modelov MiTo špeciálnej edície "for Maserati" pripravila továreň Alfa Romeo ako náhradné automobily pre majiteľov krásnych a drahých Maserati.

Alfa Romeo MiTo

Priblíženie sa modelu MiTo obriemu Maserati pomôže viac zviditeľniť najmenší model talianskej automobilky. Nie je to síce úloha stokusovej mimoriadnej edície slávnej talianskej značky, zato však určite veľmi dobrý marketingový či reklamný ťah, aj keď cieľ je celkom prozaický: špeciálna edícia modelu MiTo je pre zákazníkov a majiteľov Maserati pomocnou barličkou počas servisnej hospitalizácie ich miláčika. A aby sa nenaštrbila ich spokojnosť s mnohomiliónovým superautom, vymysleli Fiat (do ktorého Alfa Romeo patrí) a Maserati akciu s náhradným malým, zato však veľmi šmrncovým a super vybaveným vozidlom MiTo.

Aj keď malé MiTo zostane naďalej len malým mestským hatchbackom, v žiare slávy Maserati sa mu ujde celkom slušná pozornosť. V nabitej výbave, čím sa rozumie všetko, vrátane interiéru z najdrahšej kože Pelle Frau, dvojzónovej klimatizácie, systému Blue and Me s navigáciou alebo bi-xenónových svetlometov. Presadnutie do takto vybaveného náhradného auta nebude pre zhýčkaného "maseratistu" prílišným šokom. Najmä keď srdcom malej a pomerne ľahkej alfy bude najvýkonnejší dieselový agregát modelového radu MiTo – 1,4 MultiAir so 170 koňmi.

Pre dobrú vec sa spojili dve ikony talianskeho automobilového priemyslu do unikátneho projektu a vytvorili automobilový skvost s atribútmi oboch južanských velikánov s pretekárkou tradíciou. A tak už onedlho sa po európskych cestách bude preháňať stovka automobilov Alfa Romeo MiTo navrhnutá v spolupráci so značkou Maserati. Milovníci talianskeho štýlu a originality, a nie iba oni, sa majú naozaj na čo tešiť.

Špeciálne MiTo navrhnuté pre Maserati sa bude od bežných automobilov zo sériovej výroby líšiť. Okrem už spomínanej farby karosérie v tmavomodrom odtieni, vznetového motora 1,4 MultiAir Turbobenzina a šperkov vo výbave bude ľahké rozpoznať exkluzívne MiTo od bežných sériových modelov. Napríklad podľa nápisu Limited Edition na paneloch klimatizácie alebo špeciálnou hliníkovou lištou s nápisom Alfa Romeo for Maserati.

MiTo for Maserati v sebe nezaprie pretekársky temperament. Špeciálom pre Maserati slušia zliatinové 18palcové disky kolies, adaptívne tlmiče pruženia, ktoré si automaticky upravia tuhosť podľa aktuálnych podmienok na ceste, ale aj zadný spojler, zadný nárazník a hliníkové pedále sú pre toto MiTo úplnou samozrejmosťou. "Smutné" pre nás ostatných, ktorí nevlastníme Maserati, bude to, že si musíme nechať zájsť chuť na malé a milé MiTo, prípadne sa naň pozerať z chodníka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Alfa Romeo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.