Malé MiTo miesto veľkého trojzubca

Pondelok, 01 február 2010

Ak vlastníte veľké Maserati s trojzubcom v znaku, možno po návšteve vybraného značkového servisu budete odchádzať domov na omnoho menšom, zato však štýlovom modeli Alfa Romeo MiTo vo farbe Maserati Blue Oceano, ktoré Alfa Romeo rozdelí medzi európske servisy talianskeho výrobcu superšportových automobilov. Sto kusov modelov MiTo špeciálnej edície "for Maserati" pripravila továreň Alfa Romeo ako náhradné automobily pre majiteľov krásnych a drahých Maserati.

Alfa Romeo MiTo

Priblíženie sa modelu MiTo obriemu Maserati pomôže viac zviditeľniť najmenší model talianskej automobilky. Nie je to síce úloha stokusovej mimoriadnej edície slávnej talianskej značky, zato však určite veľmi dobrý marketingový či reklamný ťah, aj keď cieľ je celkom prozaický: špeciálna edícia modelu MiTo je pre zákazníkov a majiteľov Maserati pomocnou barličkou počas servisnej hospitalizácie ich miláčika. A aby sa nenaštrbila ich spokojnosť s mnohomiliónovým superautom, vymysleli Fiat (do ktorého Alfa Romeo patrí) a Maserati akciu s náhradným malým, zato však veľmi šmrncovým a super vybaveným vozidlom MiTo.

Aj keď malé MiTo zostane naďalej len malým mestským hatchbackom, v žiare slávy Maserati sa mu ujde celkom slušná pozornosť. V nabitej výbave, čím sa rozumie všetko, vrátane interiéru z najdrahšej kože Pelle Frau, dvojzónovej klimatizácie, systému Blue and Me s navigáciou alebo bi-xenónových svetlometov. Presadnutie do takto vybaveného náhradného auta nebude pre zhýčkaného "maseratistu" prílišným šokom. Najmä keď srdcom malej a pomerne ľahkej alfy bude najvýkonnejší dieselový agregát modelového radu MiTo – 1,4 MultiAir so 170 koňmi.

Pre dobrú vec sa spojili dve ikony talianskeho automobilového priemyslu do unikátneho projektu a vytvorili automobilový skvost s atribútmi oboch južanských velikánov s pretekárkou tradíciou. A tak už onedlho sa po európskych cestách bude preháňať stovka automobilov Alfa Romeo MiTo navrhnutá v spolupráci so značkou Maserati. Milovníci talianskeho štýlu a originality, a nie iba oni, sa majú naozaj na čo tešiť.

Špeciálne MiTo navrhnuté pre Maserati sa bude od bežných automobilov zo sériovej výroby líšiť. Okrem už spomínanej farby karosérie v tmavomodrom odtieni, vznetového motora 1,4 MultiAir Turbobenzina a šperkov vo výbave bude ľahké rozpoznať exkluzívne MiTo od bežných sériových modelov. Napríklad podľa nápisu Limited Edition na paneloch klimatizácie alebo špeciálnou hliníkovou lištou s nápisom Alfa Romeo for Maserati.

MiTo for Maserati v sebe nezaprie pretekársky temperament. Špeciálom pre Maserati slušia zliatinové 18palcové disky kolies, adaptívne tlmiče pruženia, ktoré si automaticky upravia tuhosť podľa aktuálnych podmienok na ceste, ale aj zadný spojler, zadný nárazník a hliníkové pedále sú pre toto MiTo úplnou samozrejmosťou. "Smutné" pre nás ostatných, ktorí nevlastníme Maserati, bude to, že si musíme nechať zájsť chuť na malé a milé MiTo, prípadne sa naň pozerať z chodníka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Alfa Romeo
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.