Malý Range Rover dostal zelenú

Streda, 04 november 2009

Land Rover nemá v súčasnosti zástupcu v kategórii menších automobilov. Preto neprekvapuje, že LRX Concept predstavený na detroitskom autosalóne začiatkom roka 2008 pripravuje automobilka Land Rover do výroby. A nebude to hocaká novinka, ale poriadne vyšperkovaný model. Už pohľad na fotografiu napovedá, že dizajnéri i konštruktéri Land Roveru si dali veľmi záležať na tom, aby ich nový automobil nielen zaujal, ale chytil poriadne za srdce každého, kto má rád automobily a vie sa im tešiť. Práve takým je nový model Land Roveru, ktorý zatiaľ nemá oficiálne pomenovanie.

Malý Range Rover
Nový malý Range Rover bude najmenší, najľahší a najúspornejší automobil, aký kedy anglická automobilka Land Rover doteraz vyrobila. Do predaja príde v roku 2011.

Sériový model sa nemá príliš odlišovať od konceptu, ako to ukazuje aj uverejnená snímka. Aj v prípade sériového modelu pôjde zrejme o trojdverový kompaktný SUV pre štyroch cestujúcich. Dĺžka konceptu 435 centimetrov napovedá, že "malý" Land Rover bude menší ako Freelander II a tvar karosérie má byť blízky tvarom kupé. Mohutné nárazníky, lemy blatníkov a nadväzujúce lemy spodku karosérie i krátke previsy zasa naznačujú úzku príbuznosť s kategóriou kompaktných SUV. Práve nimi má nový model Land Roveru zrejme zapôsobiť na potenciálnych zákazníkov, ktorí chcú v ňom vidieť automobil súci aj do terénu.

Význam nového modelu Land Roveru podčiarkuje aj skutočnosť, že na dokončenie vývoja nového modelu udelila britská vláda začiatkom tohto roku dotáciu 27 miliónov libier, ale aj ďalší fakt, že pre nový modelový rad sa ráta s nasadením nových výkonných motorov od Jaguaru.

Nový Range Rover, bol navrhnutý a skonštruovaný vo vývojovom centre značky Land Roveru v areáli závodu Gaydon. Bude najmenší, najľahší a najúspornejší automobil, aký kedy anglická značka doteraz vyrobila. Vyrábať sa bude v závode Halewood pri Liverpoole, ktorý opakovane získal najvyššie ocenenia za kvalitu a produktivitu. Automobilka má s novým modelom veľké plány, pretože ráta s jeho predajom vo vyše 100 štátoch sveta.

Šéfdizajnér značky Land Rover Gerry McGovern vyzdvihuje fakt, že nový automobil bude prirodzeným rozšírením modelového radu Range Rover, dopĺňajúcim existujúce modely a definujúcim nový segment trhu. Bude verne zodpovedať štúdii a bude mať mnohé typické prvky dizajnu modelov Range Rover, vrátane charakteristickej trojrozmernej kapoty, splývajúcej línie strechy a krátkych previsov karosérie, ktoré dodávajú vozidlu solídny vzhľad.

Sériovú výrobu nového malého modelu automobilka Land Rover už potvrdila, aj to, že bude vychádzajúci zo štúdie LRX. Nový model, ktorý rozširuje modelový rad Range Roveru smerom nadol, bude predstavený budúci rok a vyrábať sa začne v roku 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.