Malý Range Rover dostal zelenú

Streda, 04 november 2009

Land Rover nemá v súčasnosti zástupcu v kategórii menších automobilov. Preto neprekvapuje, že LRX Concept predstavený na detroitskom autosalóne začiatkom roka 2008 pripravuje automobilka Land Rover do výroby. A nebude to hocaká novinka, ale poriadne vyšperkovaný model. Už pohľad na fotografiu napovedá, že dizajnéri i konštruktéri Land Roveru si dali veľmi záležať na tom, aby ich nový automobil nielen zaujal, ale chytil poriadne za srdce každého, kto má rád automobily a vie sa im tešiť. Práve takým je nový model Land Roveru, ktorý zatiaľ nemá oficiálne pomenovanie.

Malý Range Rover
Nový malý Range Rover bude najmenší, najľahší a najúspornejší automobil, aký kedy anglická automobilka Land Rover doteraz vyrobila. Do predaja príde v roku 2011.

Sériový model sa nemá príliš odlišovať od konceptu, ako to ukazuje aj uverejnená snímka. Aj v prípade sériového modelu pôjde zrejme o trojdverový kompaktný SUV pre štyroch cestujúcich. Dĺžka konceptu 435 centimetrov napovedá, že "malý" Land Rover bude menší ako Freelander II a tvar karosérie má byť blízky tvarom kupé. Mohutné nárazníky, lemy blatníkov a nadväzujúce lemy spodku karosérie i krátke previsy zasa naznačujú úzku príbuznosť s kategóriou kompaktných SUV. Práve nimi má nový model Land Roveru zrejme zapôsobiť na potenciálnych zákazníkov, ktorí chcú v ňom vidieť automobil súci aj do terénu.

Význam nového modelu Land Roveru podčiarkuje aj skutočnosť, že na dokončenie vývoja nového modelu udelila britská vláda začiatkom tohto roku dotáciu 27 miliónov libier, ale aj ďalší fakt, že pre nový modelový rad sa ráta s nasadením nových výkonných motorov od Jaguaru.

Nový Range Rover, bol navrhnutý a skonštruovaný vo vývojovom centre značky Land Roveru v areáli závodu Gaydon. Bude najmenší, najľahší a najúspornejší automobil, aký kedy anglická značka doteraz vyrobila. Vyrábať sa bude v závode Halewood pri Liverpoole, ktorý opakovane získal najvyššie ocenenia za kvalitu a produktivitu. Automobilka má s novým modelom veľké plány, pretože ráta s jeho predajom vo vyše 100 štátoch sveta.

Šéfdizajnér značky Land Rover Gerry McGovern vyzdvihuje fakt, že nový automobil bude prirodzeným rozšírením modelového radu Range Rover, dopĺňajúcim existujúce modely a definujúcim nový segment trhu. Bude verne zodpovedať štúdii a bude mať mnohé typické prvky dizajnu modelov Range Rover, vrátane charakteristickej trojrozmernej kapoty, splývajúcej línie strechy a krátkych previsov karosérie, ktoré dodávajú vozidlu solídny vzhľad.

Sériovú výrobu nového malého modelu automobilka Land Rover už potvrdila, aj to, že bude vychádzajúci zo štúdie LRX. Nový model, ktorý rozširuje modelový rad Range Roveru smerom nadol, bude predstavený budúci rok a vyrábať sa začne v roku 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.