Malý Range Rover dostal zelenú

Streda, 04 november 2009

Land Rover nemá v súčasnosti zástupcu v kategórii menších automobilov. Preto neprekvapuje, že LRX Concept predstavený na detroitskom autosalóne začiatkom roka 2008 pripravuje automobilka Land Rover do výroby. A nebude to hocaká novinka, ale poriadne vyšperkovaný model. Už pohľad na fotografiu napovedá, že dizajnéri i konštruktéri Land Roveru si dali veľmi záležať na tom, aby ich nový automobil nielen zaujal, ale chytil poriadne za srdce každého, kto má rád automobily a vie sa im tešiť. Práve takým je nový model Land Roveru, ktorý zatiaľ nemá oficiálne pomenovanie.

Malý Range Rover
Nový malý Range Rover bude najmenší, najľahší a najúspornejší automobil, aký kedy anglická automobilka Land Rover doteraz vyrobila. Do predaja príde v roku 2011.

Sériový model sa nemá príliš odlišovať od konceptu, ako to ukazuje aj uverejnená snímka. Aj v prípade sériového modelu pôjde zrejme o trojdverový kompaktný SUV pre štyroch cestujúcich. Dĺžka konceptu 435 centimetrov napovedá, že "malý" Land Rover bude menší ako Freelander II a tvar karosérie má byť blízky tvarom kupé. Mohutné nárazníky, lemy blatníkov a nadväzujúce lemy spodku karosérie i krátke previsy zasa naznačujú úzku príbuznosť s kategóriou kompaktných SUV. Práve nimi má nový model Land Roveru zrejme zapôsobiť na potenciálnych zákazníkov, ktorí chcú v ňom vidieť automobil súci aj do terénu.

Význam nového modelu Land Roveru podčiarkuje aj skutočnosť, že na dokončenie vývoja nového modelu udelila britská vláda začiatkom tohto roku dotáciu 27 miliónov libier, ale aj ďalší fakt, že pre nový modelový rad sa ráta s nasadením nových výkonných motorov od Jaguaru.

Nový Range Rover, bol navrhnutý a skonštruovaný vo vývojovom centre značky Land Roveru v areáli závodu Gaydon. Bude najmenší, najľahší a najúspornejší automobil, aký kedy anglická značka doteraz vyrobila. Vyrábať sa bude v závode Halewood pri Liverpoole, ktorý opakovane získal najvyššie ocenenia za kvalitu a produktivitu. Automobilka má s novým modelom veľké plány, pretože ráta s jeho predajom vo vyše 100 štátoch sveta.

Šéfdizajnér značky Land Rover Gerry McGovern vyzdvihuje fakt, že nový automobil bude prirodzeným rozšírením modelového radu Range Rover, dopĺňajúcim existujúce modely a definujúcim nový segment trhu. Bude verne zodpovedať štúdii a bude mať mnohé typické prvky dizajnu modelov Range Rover, vrátane charakteristickej trojrozmernej kapoty, splývajúcej línie strechy a krátkych previsov karosérie, ktoré dodávajú vozidlu solídny vzhľad.

Sériovú výrobu nového malého modelu automobilka Land Rover už potvrdila, aj to, že bude vychádzajúci zo štúdie LRX. Nový model, ktorý rozširuje modelový rad Range Roveru smerom nadol, bude predstavený budúci rok a vyrábať sa začne v roku 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.