Mazda CX-7 aj s naftou

Utorok, 13 október 2009

Keď Mazda na jeseň v roku 2007 uviedla v Európe svoj crossover CX-7, pod kapotou ponúkala len benzínový 2,3litrový preplňovaný 260 koňový motor. Japonský výrobca však dlho nevydržal s jediným motorom a na jar tohto roku na autosalóne v Ženeve predstavil Mazdu CX-7 aj s naftovým motorom 2,2 MZR-CD s výkonom 173. Aj keď sa model s naftovým motorom nedostal hneď po svojej premiére do showroomov, v priebehu tohto mesiaca by sa tak malo stať.

Mazda CX-7
Mazda CX-7 pôsobí po inovácii športovejšie a s novým motorom je aj úspornejšia

K novej pohonnej jednotke pridala Mazda aj mierne modernizovaný zovňajšok. Vpredu je to väčšia päťuholníková maska chladiča s novým dynamickejším a športovejším vzhľadom, ktorá má navyše olemovanie lištou s kovovým vzhľadom. Nové sú aj svetlá do hmly a chrómované ozdoby pozdĺž spodnej časti dverí zvýrazňujú športovú siluetu vozidla. Auto stojí teraz na dizajnovo nových 18palcových alebo 19palcových kolesách z ľahkých zliatin. Vzhľad karosérie môže skrášľovať niektorý zo siedmich voliteľných farieb laku karosérie, z ktorých strieborná Aluminium, modrá Stormy a čierna Sparkling sú úplne nové.

Vylepšený interiér Mazdy CX-7 pôsobí estetickejšie a má aj kvalitnejšie materiály a ladený môže byť do čiernych alebo béžových odtieňov. Zmeny sú aj na palubnej doske, ktorá je teraz v hornej časti mierne zakrivená. V jej stredovej časti je displej nového informačného systému a stredová konzola môže byť lemovaná lištami s kovovým alebo čiernym vzhľadom. Nové prístroje majú modré podsvietenie a biele ukazovatele. Nový je aj volant a lakťové opierky vpredu i vzadu s mäkkým obložením. Novinkou pre vyššie výbavy je parkovacia kamera s farebným 4,1palcovým displejom a kompaktný navigačný systém. Komfort zvyšujú aj elektricky nastaviteľné predné sedadlá (vodičovo s pamäťou pre tri nastavenia).

Novou pohonnou jednotkou je 2,2litrový preplňovaný vznetový motor MZR-CD so vstrekovaním common-rail a systémom SCR na čistenie spalín, ktorý na báze močoviny výrazne znižuje emisie NOx. Maximálny výkon 173 koní dosahuje pri 3500 otáčkach a najvyšší krútiaci moment 400 Nm už od 2000 otáčok. Motor spotrebuje v priemere 7,5 litra nafty na 100 kilometrov a z jeho výfukových rúr odchádza do ovzdušia len 199 gramov CO2, čím spĺňa emisnú normu Euro V. S novým turbodieselom zvláda faceliftovaná Mazda CX-7 akceleráciu na stovku za 11,3 sekundy a vyvinie najvyššiu rýchlosť 200 km/h.

Mazda CX-7 Mazda CX-7 Mazda CX-7 Mazda CX-7 Mazda CX-7
Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.