Mazda CX-5: Je tu nová generácia

Štvrtok, 08 december 2016

Päť rokov je dosť na to, aby model mohol byť obnovený. Túto filozofiu uplatnila japonská automobilka a na autosalóne v americkom Los Angeles, ktorý sa konal v druhej polovici novembra, uviedla druhú generáciu modelu Mazda CX-5.

Mazda CX-5
Mazda predstavila prednedávnom v Los Angeles nový croissover CX-5 druhej generácie

Predchádzajúcu generáciu modelu CX-5 predstavila Mazda na jeseň roku 2011 na autosalóne vo Frankfurte. Už vtedy v novom dizajnovom štýle Kodo a s modernými technológiami zameranými na úsporu označovanými Skyactiv. V tomto duchu pripravili konštruktéri Mazdy aj druhú generáciu CX-5.

Aj keď za tých päť rokov výroby tento model príliš nezostarol, jeho úspech na svetových trhoch primäl Japoncov postaviť nový, ktorý by sa predával tak dobre ako jeho predchodca. Veď predať v 120 štátoch sveta viac ako 1,4 milióna exemplárov zaväzuje.

Dizajn karosérie novej CX-5 sa príliš nemenil, zmeny sú skôr evolučného ako revolučného rázu. Úspešný model za päť rokov výroby prakticky nezostarol a tak najviac badateľné zmeny sú na zmenenej maske chladiča a hlavných svetlometoch. Dôraz sa kládol aj na nový odtieň červeného laku Soul Red Crystal. V interiéri zas na kvalitné materiály a komfortný priestor pre cestujúcich. Vodiča poteší najnovší multimediálny systém so 7palcovým farebným dotykovým displejom a ostatnýchz cestujúcich na prianie dodávaný audio systém značky Bose.

Nový crossover nie trpaslík, ale ani obor. Jeho celková dĺžka 4545 mm, šírka 1840 mm a výška 1690 mm (rázvor náprav 2700 mm) poskytne dostatok priestoru pre piatich cestujúcich a priestranný batožinový priestor s objemom 505 litrov pre ich cestovné potreby.

Na výber budú dva benzínové motory Skyactiv-B so zdvihovým objemom 2,0 a 2,5 litra a turbodiesel Skyactiv-D s objemom 2,2 litra. Spolupracovať budú so šesťstupňovými a automatickými prevodovkami. V ponuke okrem pohonu o predných kolies bude aj vyhotovenie i-Activ AWD pre honom všetkých kolies. Zapôsobiť na vodiča a presvedčiť ho o jazdných vlastnostiach má tuhý skelet karosérie, predná náprava typu MacPherson a viacprvková zadná náprava.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."