Mazda CX-5: nové japonské SUV

Streda, 20 apríl 2011

Prvý z radu produktov novej generácie Mazdy, ktorý bude kombinovať nové technológie SkyActiv a nový dizajnový jazyk Kodo, je model CX-5, nový crossover, ktorý ako sériový model bude mať svoju premiéru na jeseň tohto roku na autosalóne vo Frankfurte.

Mazda Minagi
Koncept Minagi sa predstavil na tohtoročnej Ženeve. CX-5 je odvodená z Minagi.

Mazda Motor Corporation oznámila, že jej úplne nový kompaktný crossover SUV sa bude nazývať Mazda CX-5. Pôjde o sériový model odvodený z konceptu Mazda Minagi. Mazda Minagi bola uvedená vo svetovej premiére na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne v Ženeve a predstaví sa aj na medzinárodnom autosalóne v New Yorku od 20. apríla 2011.

Mazda CX-5 bude prvé sériové vozidlo s novou dizajnovou témou Mazdy – "Kodo – duša v pohybe", ktorá sa v premiére predstavila na koncepte Mazda Shinari v minulom roku. Základ vozidla tvoria technológie SkyActiv, vrátane nových pohonných jednotiek, prevodoviek, karosérie a podvozka.

Mazda CX-5
Podobu Mazdy CX-5 nepoznáme, Mazda ukázala zatiaľ len znak budúceho modelu

CX v názve CX-5 reprezentuje rad vozidiel Mazda triedy crossover SUV. Zahŕňa napríklad Mazdu CX-7 a Mazdu CX-9. Model CX-5 bude v tomto rade zastupovať kompakty.

Mazda CX-5 sa v svetovej premiére predstaví na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne v nemeckom Frankfurte v septembri 2011. Predávať sa CX-5 bude v roku 2012.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.