Mazda CX-5: nové japonské SUV

Streda, 20 apríl 2011

Prvý z radu produktov novej generácie Mazdy, ktorý bude kombinovať nové technológie SkyActiv a nový dizajnový jazyk Kodo, je model CX-5, nový crossover, ktorý ako sériový model bude mať svoju premiéru na jeseň tohto roku na autosalóne vo Frankfurte.

Mazda Minagi
Koncept Minagi sa predstavil na tohtoročnej Ženeve. CX-5 je odvodená z Minagi.

Mazda Motor Corporation oznámila, že jej úplne nový kompaktný crossover SUV sa bude nazývať Mazda CX-5. Pôjde o sériový model odvodený z konceptu Mazda Minagi. Mazda Minagi bola uvedená vo svetovej premiére na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne v Ženeve a predstaví sa aj na medzinárodnom autosalóne v New Yorku od 20. apríla 2011.

Mazda CX-5 bude prvé sériové vozidlo s novou dizajnovou témou Mazdy – "Kodo – duša v pohybe", ktorá sa v premiére predstavila na koncepte Mazda Shinari v minulom roku. Základ vozidla tvoria technológie SkyActiv, vrátane nových pohonných jednotiek, prevodoviek, karosérie a podvozka.

Mazda CX-5
Podobu Mazdy CX-5 nepoznáme, Mazda ukázala zatiaľ len znak budúceho modelu

CX v názve CX-5 reprezentuje rad vozidiel Mazda triedy crossover SUV. Zahŕňa napríklad Mazdu CX-7 a Mazdu CX-9. Model CX-5 bude v tomto rade zastupovať kompakty.

Mazda CX-5 sa v svetovej premiére predstaví na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne v nemeckom Frankfurte v septembri 2011. Predávať sa CX-5 bude v roku 2012.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."